Стипендии

Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Не сум сигурна, но мислам дека може. Условот по некоја моја логика, важи за тековната година. Колку и да звучи тиње, сепак оди прашај зашто овде најчесто не се знае ни кој пие, ни кој плаќа. :)

Сега, имам едно прашање...
Оваа година за сметка на студентските кредити, ќе бидат доделувани повеќе видови стипендии:
- стипендии за талентирани студенти од 4 000 денари
- стипендии од 3 000 денари
- стипендии за социјални случаи

Со оглед на фактот што мојот просек е 10. 00 ги исполнувам условите за апликација за два вида стипендии - и за талентирани студенти и за обична стипендија. Прашањето ми е - дали може да се аплицира за две стипендии, па што ќе даде Господ?
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.972
Поени од реакции
5.565
@Новинарка, мислам дека не можеш да аплицираш за двата вида стипендија... или 4.000 или 3.000.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Кои услови во просек се потребни за тие од 3000?

--- надополнето ---

Не сум сигурна, но мислам дека може. Условот по некоја моја логика, важи за тековната година. Колку и да звучи тиње, сепак оди прашај зашто овде најчесто не се знае ни кој пие, ни кој плаќа. :)

Сега, имам едно прашање...
Оваа година за сметка на студентските кредити, ќе бидат доделувани повеќе видови стипендии:
- стипендии за талентирани студенти од 4 000 денари
- стипендии од 3 000 денари
- стипендии за социјални случаи

Со оглед на фактот што мојот просек е 10. 00 ги исполнувам условите за апликација за два вида стипендии - и за талентирани студенти и за обична стипендија. Прашањето ми е - дали може да се аплицира за две стипендии, па што ќе даде Господ?
Стипендијава е за факултети, не за високи школи :D
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
@Armin06 Јас учам на факултет, еве ти линк до акредитација, а за подетални образложенија, јави се во службата за односи со јавност на МИМ, која бај д веј, ќе ти одговори без чекање од 10 светлосни години, дали Висока школа за новинарство и односи со јавност е факултет. Немој ниту да се обидуваш, да ми го девалвираш трудот, просекот и успехот, зад полисата „приватњаци сте - седете си дома“.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.972
Поени од реакции
5.565
Има стипендии и за „приватњаци“, ама тие се даваат посебно, бар така беше до лани. Мислам дека лани имаше 1.000 стипендии за тие од државните и 200 за тие од приватните.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Знам, меѓутоа, условите за аплицирање не се разликуваат меѓу приватните и државните факултети, универзитети и високи школи и затоа - тој муабет е нерелевантен по однос на темата :).

--- надополнето ---

Armin 06 во врска со тоа што прашуваш кои се условите за стипендијата од 3 000 денари:
- се доделува само на редовни студенти
- се доделува на студенти кои не повторувале година
- се доделува на студенти кои имаат просек од минимум 8 00 за техничките факултети и 8.5 на општествените факултети
Листата документи кои треба да се достават е гломазна и очекувам да ја пише некој кој досега аплицирал. Во суштина се паничам дека нема да има време да се извадат потребните документи, зашто наводно се работело за мал милион папири.

--- надополнето ---

ООКЕЈ НАДОПОЛНУВАМ, ЗЕМЕТЕ ШЕЌЕРОТ И ВОДАТА И И И И ... ЧИТАЈТЕ! :))

  1. Потврда за редовно запишан зимски семестар за студиската 2009/2010 година;
  2. Идентификационен број од успешно пополнета електронска пријава;
  3. Уверение од Управата за приходи на општината за остварени приходи по разни основи на родителите – старатели на кандидатот и за кандидатот;
  4. Препис од уверение за државјанство на Република Македонија;
  5. Потврди за остварените приходи на вработените членови на семејството за месец септември 2009 година или доколку за овој месец не е исплатена плата, да се достави потврда за последната исплатена плата; за пензионираните членови на семејството испратница од пензија; за невработените членови на семејството да се достави потврда од Заводот за вработување дека се невработени или примаат – не примаат паричен надоместок (во потврдата да биде наведен износот на паричниот надоместок, доколку го примаат); за починат родител да се достави препис од извод на умрените; за разведени родители да се достави доказ за разводот, додека за учениците и студентите потврди од училиштето, односно факултетот;
  6. Индекс на увид.
  7. Образец - УППИ (заверен од страна на матичната високообразовна институција) во форма и содржина објавена на интернет порталот http://konkursi.mon.gov.mk, Уверение со бројот на предвидените и положени испити од претходните години;
  8. Изјава на кандидатот дека не е корисник на друга стипендија или кредит;
  9. Изјава на кандидатот дека доставените документи се вистинити и податоците се идентични со оние внесени во електронската пријава;
  10. Евидентен лист за поднесени документи во Министерството за образование и наука.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Не сум сигурна, но мислам дека може. Условот по некоја моја логика, важи за тековната година. Колку и да звучи тиње, сепак оди прашај зашто овде најчесто не се знае ни кој пие, ни кој плаќа. :)

Сега, имам едно прашање...
Оваа година за сметка на студентските кредити, ќе бидат доделувани повеќе видови стипендии:
- стипендии за талентирани студенти од 4 000 денари
- стипендии од 3 000 денари
- стипендии за социјални случаи

Со оглед на фактот што мојот просек е 10. 00 ги исполнувам условите за апликација за два вида стипендии - и за талентирани студенти и за обична стипендија. Прашањето ми е - дали може да се аплицира за две стипендии, па што ќе даде Господ?
ја мислам дека само аплицираш и ако не влезеш у првата група, автоматски те сместуваат у втората. Нема логика да бидеш одбиена од прва, а да не влезеш у втора. :ѕ
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Ја мислам дека на волкот му е дебел вратот, зашто сам си прашува во Министерство :). Сепак, благодарам!
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.972
Поени од реакции
5.565
ја мислам дека само аплицираш и ако не влезеш у првата група, автоматски те сместуваат у втората. Нема логика да бидеш одбиена од прва, а да не влезеш у втора. :ѕ
Па не верувам дека автоматски влегуваш во втората група, затоа што различни се пресметките за бодови...
За стипендијата од 4.000, 80% од поените ќе ти бидат од оценките, 10% од факултетот, 10% од примањата на родителите
За стипендијата од 3.000, 50% од поените ќе ти бидат од оценките, 40% од примањата на родителите, 10% од факултетот
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
ме интересира дали ова важи само за они кој за прв пат аплицираат...што се случува со тие што ја продолжувааат? ќе остане иста ко лани или?
 
Член од
20 март 2010
Мислења
35
Поени од реакции
2
Како то да се продолжат?
И кај мене стигнал договорот, ама нели нема да даваа кредити на тие шо аплицираа оваа година?
Сега веќе ништо не ми е јасно :))))

Ај некој шо е поинформиран нека пишит дали треба документи да се носат и дали морат лично зш не сум во Мк.
Галиба, и јас сум збунет. овој министеров Тодоров... е на клоци да го дигнеш, везе нема од животот! прво ни ги праќа договорите за кредитите... една колешка ми кажа дека некоја нејзина другарка која исто така аплицирала лани за студентски кредит, и пуштиле пари... е тоа е супер... но зашто денес на сител кажаа дека дефинитивно ние ке останеме без денар, и дека кредитите дефинитивно се укинуваат?? која му е оваа логика ???
дај нека се одлучи веќе еднаш или ке има кредити или нема :nenene:
а не пу пу ова не важи сеа ова ке важи и после две недели, е сеа тоа не важи е ова ќе важи, како што убаво си прокоментира некој друг на темава:aplauz:
е ќе заборавев.. друже, бидејќи треба да им однесеш уверение дека си редовен ученик, и потврда за положени предмети со печат а и лична карта и индекс на увид... ваљда ќе можеш и некој друг да пратиш али побрзај затоа што до 20 имаме фора.
 
Член од
3 април 2010
Мислења
260
Поени од реакции
41
И сеа ако аплицираш за првата и те одбијат, значи ништо не добиваш така доаѓа нели?
 

Decoturf

Базинга
Член од
30 октомври 2010
Мислења
504
Поени од реакции
74
Da za starite isto si e se ,mislam na stipendiite,a ova valjda e za novive
 
Член од
17 октомври 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
Дали е ставен конкурсот на страната на министерството за образование не можев ништо да најдам , сигурно рано е...?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom