Стипендии

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Ја отворив темава ѕатоа што ме интересира како одат работите со стипендиите.Колку е просекот на филолошкиот факултет во Скопје,дали на сите факултет е ист,кога се поднесуваат документи и сл.Па тој што знае нека каже некоја информација.
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Ја отворив темава ѕатоа што ме интересира како одат работите со стипендиите.Колку е просекот на филолошкиот факултет во Скопје,дали на сите факултет е ист,кога се поднесуваат документи и сл.Па тој што знае нека каже некоја информација.
За филолошки ти треба просек 8,5 документите се поднесуваат негде мислам дека крај на октомври откако ке излезе конкурсот. Информации имас на www.mon.com.mk или http://195.26.129.164/
Кога ке излезе конкурсот, ќе се појави и таму. Со среќа :salut:
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
pa za site dravni fakulteti se dodeluvaat stipendii od ministerstvo za obrazovanie, a prosek treba da imas 8.5 a za kredit 7.5
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Поправка www.mon.gov.mk е страната на Министерството за образование и наука, поднесувањето на документите се врши мислам околу октомври ќе си отидеш во Министерството и ќе ги приложиш документите. Просек за Филолошки е 8.5 за стипендии и за други факултети исто ,само за некои технички факултети е 8.0. :helou:
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
А кога излегува конкурсот за стипендии оваа година?
Лани и преклани земав, мислам дека отприлика ова време беше излезен.
Оваа година касни или што?
АКо некој има информација кога излегува нека пише. Во Нова Македонија беше така?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Излезе во Дневник вчера (сабота).Нема ништо променето,просекот е ист,сумите се исти и страната за аплицирање ја напишаа погоре.
Има и за приватните факултети по некоја стипендија за најдобрите.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
До кога е пријавувањето за стипендија и кредити знае некој?
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
до 30.11.2007(не ме држи за збор)
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
83
Поени од реакции
2
СООПШТЕНИЕ
за студентски стипендии и кредити

Министерство за образовние и наука ja информира јавноста дека од денеска (15.10.2007 година), студентите од државните и приватните Универзитети во Република Македонија можат да конкурираат за студентски кредит или стипендија.
Оваа година, за прв пат на студентите е овозможено електронски да се пријавуваат, со што ќе се елиминираат сите можни неправилности при распределба на студентските стипендии и кредити. Пријавувањето трае до 31.10.2007 година, по што на 05.11.2007 година ќе биде истакната прелиминарна листа. Можност за пријавување имаат и студентите од приватните Универзитети, каде што е предвидено доделување на 240 студентски стипендии и исто толку студентски кредити, додека за студенти кои студираат во државните Универзитети предвидено е доделување на 1.360 студентски кредити и исто толку студентски стипендии.
Сите заинтересирани студентите за студентски стипендии и кредити можат да конкурираат и да добијат подетални информации на веб порталот www.raspredelba.gov.mk.


ова е соопштението од министерството за образование од www.mon.gov.mk
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
31.10.2007 за оние кои прв пат конкурираат.За оние кои продолжуваат рокот е до 30.11.2007
 

Ivajlo

Sexual Harassment Panda
Член од
21 септември 2007
Мислења
127
Поени од реакции
18
Dobro be pa so treba ja da napravam za da mi ja otvori taa skapana strana na ministerstvo za obrazovanie i konecno da gi vidam tie preliminarni spisoci.
Vaka drzava ne se pravi
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
navistina ne znaqm kako da ja otvoram stranicata ,ve molam ako znae nekoj neka kaze.Najverojatno ne moze da se otvori zatoa sto e prezafatena.
Si velam mora da postoi nekoj nacin da se otvori ako e prezafatena,a dokolku ima nekoi tehnicki problemi togas toa e drugo.
Odnapred mu blagodaram na nekoj ako znae da mi kaze.
 

Ivajlo

Sexual Harassment Panda
Член од
21 септември 2007
Мислења
127
Поени од реакции
18
navistina ne znaqm kako da ja otvoram stranicata ,ve molam ako znae nekoj neka kaze.Najverojatno ne moze da se otvori zatoa sto e prezafatena.
Si velam mora da postoi nekoj nacin da se otvori ako e prezafatena,a dokolku ima nekoi tehnicki problemi togas toa e drugo.
Odnapred mu blagodaram na nekoj ako znae da mi kaze.
Duri deneska gi objavija preliminarnite spisoci za stipendii i krediti, zakon se nema so. Odi na raspredelba.gov.mk tamu ti se objaveni kreditite kaj studentski krediti stipendiite kaj studentski stipendii, ti pisuva i datumi i se so treba
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Duri deneska gi objavija preliminarnite spisoci za stipendii i krediti, zakon se nema so. Odi na raspredelba.gov.mk tamu ti se objaveni kreditite kaj studentski krediti stipendiite kaj studentski stipendii, ti pisuva i datumi i se so treba
Fala ti mnogu, mene navistina ne mi tekna da vidam na taa strana. Znaes za prvpat si pomisliv deka ke objavat tamu kade sto vetija. Sepak ne se sluci taka. Definitivno se zakon. Sta da ti pricam kadsve znas.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom