Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
16 мај 2019
Мислења
31
Поени од реакции
24
Извини што ќе ти реплицирам вака....го прочитав ова и не ми се верува.
Значи во *** ќе се е**т за да не исплатат, ко од нивни џеб да ги даваат. Какво бе губење контрола? Ти направиле увид на возилото?
Пробај и со осигурителната каде што ти е направена полиса за авто-одговорност. Ако може да се направи вештачење, па тие да исплатат, ама и тие зависи кои се.
Не ми се верува, гомнари административни....за црно да им се најдат тоа парите...
Се распрашав и ми кажаа дека ова ми било покана,а цифрата е таа што демек они ја процениле не е казната толку. Може и помала да ми била, се зависело од судот и судијата. Ќе видиме што ќе излезе . Тоа е. Фала ви уште еднаш.
 
Член од
14 јуни 2019
Мислења
6
Поени од реакции
0
Абе ме интересираше дали ако вадам возачка по брза постапка треба да одам Скопје да ја земам?Оти знам дека за пасошот треба Скопје ако е по брза постапка..За возачка ме интересираше пошо јас од Битола сум..
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
240
Поени од реакции
79
Здраво, колкава е казната за незастанување на полоциска контрола?
 

Sikimco

ALL BAD THING MUST COME TO AN END!!
Член од
25 јули 2011
Мислења
409
Поени од реакции
60
Здраво, до сега 3 пати сум казнуван за неносење кацига. Имам впишувано по 15 негативни поени, има поминато три години истечени се и толку. Сега ме сопре полиција, не ме казнија но ме предупредија дека веќе за кацига казната е 50 евра без опција за негативни поени. Точно ли е или само пробуваат да заплашат ?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
8.940
Поени од реакции
10.290
Здраво, до сега 3 пати сум казнуван за неносење кацига. Имам впишувано по 15 негативни поени, има поминато три години истечени се и толку. Сега ме сопре полиција, не ме казнија но ме предупредија дека веќе за кацига казната е 50 евра без опција за негативни поени. Точно ли е или само пробуваат да заплашат ?
Точно е, има некои измени сега.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.747
Поени од реакции
7.477
Откако ќе се плати казната за сообраќаен прекршок што се прави? Се носи уплатницата во полициската станица во општината на живеење или има некоја друга процедура?
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
33
Поени од реакции
11
Не си прајте филмој, не сме 18ти век.

Ниту ќе ви стигни пријава ниту ви пишале казна, ако ви пишат казна должни се да ви дадат примерок од мандатниот платен налог и од прекршокот. Не постои такво нешто запишале податоци, па отпосле праќаат. Порано можи, сега не.
Дечки, свесен си кај живееш ти ? На милион луѓе им се има случено истото.. Сопрени, пуштени а податоците запишани. За некој месец поклон на врата.

Убаво што прашуваш вакви работи овде. Штом си ги положила тестовите, те рачунаме искусен возач. Не ми е јасно зошто полицајците немале разбирање за тебе. Можеби судијата ќе има, доколку се решиш да го видиш.
Нема врска дали има положено тестови или не.. Тоа не покажува ништо, ако комисија не те пушти значи дека не си возач уште. Убаво стои дека додека не ја земеш возачката у рака не смееш да седнеш зад волан.

Ми работеше само предното лево светло и ко за беља у возење цркна и другото фактички морав со дневни светла да возам, поминав поред патрола па среќа имаа застанато возило и полицаецот збореше на телефон и не ме застана дали може да ми стигне некаква казна без да ме сопрат?
Ако не те сопреле немаш ништо.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
562
Поени од реакции
387
Дечки, свесен си кај живееш ти ? На милион луѓе им се има случено истото.. Сопрени, пуштени а податоците запишани. За некој месец поклон на врата.Нема врска дали има положено тестови или не.. Тоа не покажува ништо, ако комисија не те пушти значи дека не си возач уште. Убаво стои дека додека не ја земеш возачката у рака не смееш да седнеш зад волан.Ако не те сопреле немаш ништо.
Вториот цитат дечкото беше саркастичен, не се пали.

Свесен сум и тврдам дека да те пуштат без казна а после да ти стигни дома НЕ Е МОЖНО. Не сме 2005та година, ако имаш пријател/фамилија полицаец прашај и нека ти објасни. Не ширете дезинформации за џабе.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
6.181
Поени од реакции
5.084
Вториот цитат дечкото беше саркастичен, не се пали.

Свесен сум и тврдам дека да те пуштат без казна а после да ти стигни дома НЕ Е МОЖНО. Не сме 2005та година, ако имаш пријател/фамилија полицаец прашај и нека ти објасни. Не ширете дезинформации за џабе.
и шо праиме ако не се дезинформации?
ако татко ти не прави така не значи дека и другите исто
јас имав такво искуство пред две години ама тоа не е 2005 така?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Sikimco

ALL BAD THING MUST COME TO AN END!!
Член од
25 јули 2011
Мислења
409
Поени од реакции
60
Вториот цитат дечкото беше саркастичен, не се пали.

Свесен сум и тврдам дека да те пуштат без казна а после да ти стигни дома НЕ Е МОЖНО. Не сме 2005та година, ако имаш пријател/фамилија полицаец прашај и нека ти објасни. Не ширете дезинформации за џабе.
Пред две години мене ми се случи тоа. Ме сопре почетокот на јули, ми зеде податоци и после кон крајот на октомври ми стигна покана за суд. Запишал во записникот дека не сум сакал да се потпишам и дека не сум го признавал делото, а немаше веза. Среќа имаше сведоци па ми ја укинаа казната.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
562
Поени од реакции
387
и шо праиме ако не се дезинформации?
ако татко ти не прави така не значи дека и другите исто
јас имав такво искуство пред две години ама тоа не е 2005 така?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Немам никој во полиција од фамилијата, пред да кажиш нешто не трескај зелени, идиотски е.

И двајцата кажвате глупости за да сте интересни на форум, баш дечкото под тебе шо коментираше да објасни како му ја "укинаа" казната и по кој основ полицаецот ќе го оправда серискиот број на мандатниот платен налог и на прекршокот.

Детски приказни.
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
33
Поени од реакции
11
Вториот цитат дечкото беше саркастичен, не се пали.

Свесен сум и тврдам дека да те пуштат без казна а после да ти стигни дома НЕ Е МОЖНО. Не сме 2005та година, ако имаш пријател/фамилија полицаец прашај и нека ти објасни. Не ширете дезинформации за џабе.
Хахах можеш да веруваш ти во што сакаш ама ти кажувам каква е ситуацијата со џандарите кај нас :) Значи има покварен народ шо така праи, ете ти на дечките над мене им се има случено.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
2.250
Поени од реакции
2.232
Некој од тука почетник што го застанале после 23:00 да сподели искуство колку пари е казната ?
 
Член од
18 август 2019
Мислења
11
Поени од реакции
2
Здраво,
Сеуште сум возач почетник уште 2 месеци додека да помине забраната ме застанаа после 11 исто така ми е појака колата у KW
Првото прашање им беше дали ќе се потпишам ? одбив
Ме запишаа на обичен тефтер не правеа записник или нешто друго ми ги дадоа документите и слободен си казната ќе ти стаса на домашна адреса.
На кој основ ќе ми стаса казна кога не е направен записник а не сум се потпишал на ништо ќе го пишуваат на крајот на смената или некој друг ден да и се потполне квотата за напишани казни бидејки ги имаат моите податоци од возачката дозвола и сообракајна која е на мое име, која е процедурата ако е напишана казната се оди на Суд за одбивање да потпишам за нас обичните смртници?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.873
Поени од реакции
2.270
Здраво,
Сеуште сум возач почетник уште 2 месеци додека да помине забраната ме застанаа после 11 исто така ми е појака колата у KW
Првото прашање им беше дали ќе се потпишам ? одбив
Ме запишаа на обичен тефтер не правеа записник или нешто друго ми ги дадоа документите и слободен си казната ќе ти стаса на домашна адреса.
На кој основ ќе ми стаса казна кога не е направен записник а не сум се потпишал на ништо ќе го пишуваат на крајот на смената или некој друг ден да и се потполне квотата за напишани казни бидејки ги имаат моите податоци од возачката дозвола и сообракајна која е на мое име, која е процедурата ако е напишана казната се оди на Суд за одбивање да потпишам за нас обичните смртници?
Убаво си им го начукал шо не си се потпишал. Од тоа најмногу се плашат
 
На врв Bottom