Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
12 декември 2010
Мислења
5.548
Поени од реакции
4.292
И мене ми се случи нешто слично вчера. Поминувам на жолто, ме сопира сообраќаец ме прашува знаеш ли на какво светло помина, му викам на жолто. Ми вика казната е 300 евра исто како да си поминал на црвено. Му викам не сум знаел и проценив дека е побезбедно да поминам отколку да застанам оти имам негативно искуство од претходо со застанување на трепкачко жолто, бидејќи откако застанав на ретровизор видов како од позади по мојата лента иде еден со 100 км/час со свирење и ако не тргнев и тоа на црвено ќе ме разнесеше од позади. Му кажав и дека никогаш претходно немам направено сообраќаен или било каков прекршок ниту сум бил казнет некогаш. Се натегавме 10 мин. и овој одеднаш ми вика ајде бегај и другпат да си признаеш дека си направил прекршок (иако кажав дека поминав на жолто, ама не сум знаел дека е прекршок). Никаков записник не направи ниту ми зеде податоци туку ми рече да бегам :) Јас пак го прашува и што сега казнет сум или не а тој ми рече абе бегај и си замина. И сега не знам дали ќе имам некаква пријава или не и дали можам да проверам некаде оти ако не дај боже има подобро да си платам пола отколку да се замарам со судови итн.
Молам за помош некој што има слично искуство!! благодарам однапред!!
немаш мака ако не ти запишал податоци


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 ноември 2018
Мислења
19
Поени од реакции
14
немаш мака ако не ти запишал податоци


Sent from my iPhone using Tapatalk
Сакаш да кажеш дека ако запишал податоци може да пушти пријава?? Во тефтер не запиша ништо ама нешто го вртеше моблилниот лево десно и се плашам да не ми ја сликнал возачката :) Како и да е, значи ако има податоци може да ме изгори??
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.654
Поени од реакции
1.355
и се плашам да не ми ја сликнал возачката :) Како и да е, значи ако има податоци може да ме изгори??
Нема што да се плашиш друже, и да те пишал, ништо не можеш да промениш, така да, ич не му се замарај...
За се има решение, ни прв ни последен, и да те пишал,ќе си најдеш решение за проблемот. Пушти мозокот, и не се замарај, помина тоа.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
5.548
Поени од реакции
4.292
Сакаш да кажеш дека ако запишал податоци може да пушти пријава?? Во тефтер не запиша ништо ама нешто го вртеше моблилниот лево десно и се плашам да не ми ја сликнал возачката :) Како и да е, значи ако има податоци може да ме изгори??
да, ако ти запише податоци може да ти стигне казна и таму ке стои одбил да потпише...
па кога ке отидеш да го пријавиш у внатрешна контрола ке ти кажат абе плати си шо ке се заебаваш по судови, колку е твоето не толку е неговото да...
иначе нема шанси да ри ја сликал и такви ствари хахха ако сакал ке ги запишел


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.129
Поени од реакции
2.012
да, ако ти запише податоци може да ти стигне казна и таму ке стои одбил да потпише...
па кога ке отидеш да го пријавиш у внатрешна контрола ке ти кажат абе плати си шо ке се заебаваш по судови, колку е твоето не толку е неговото да...
иначе нема шанси да ри ја сликал и такви ствари хахха ако сакал ке ги запишел


Sent from my iPhone using Tapatalk
сликаат педерите.

мене конкретно ми сликна регистрација и кола еден цариник, полицаец ми нема сликано. тогаш со луѓе бев во колата и капнати бевме сите од патот, имавме уште над 100км во мкд да тепаме до дома па го оставив така да помини инаку во на мајчина му ќе одеше.

а за полицијата, и мене исто пролетава ме застана еден со радар, низ село возев со 70 а тоа предвидено со 40.
Ми запиша податоци, но ништо не и рече ниту да потпишам ниту пак дека има некој проблем.
Повели возачката, фала пријатно.

Има можи месец дена од тогаш. Си чекам, ако стигни писменце ќе се бунам ако не дојди писменце изгледа им беше за некоја контрола само.

Како ќе си начека чоек.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
477
Поени од реакции
297
Не си прајте филмој, не сме 18ти век.

Ниту ќе ви стигни пријава ниту ви пишале казна, ако ви пишат казна должни се да ви дадат примерок од мандатниот платен налог и од прекршокот. Не постои такво нешто запишале податоци, па отпосле праќаат. Порано можи, сега не.
 
Член од
29 ноември 2018
Мислења
19
Поени од реакции
14
Нема што да се плашиш друже, и да те пишал, ништо не можеш да промениш, така да, ич не му се замарај...
За се има решение, ни прв ни последен, и да те пишал,ќе си најдеш решение за проблемот. Пушти мозокот, и не се замарај, помина тоа.
Фала но совет и без разлика дали се замарам или не можеше да ми каже што како а не да ми рече бегај и толку.
Не си прајте филмој, не сме 18ти век.

Ниту ќе ви стигни пријава ниту ви пишале казна, ако ви пишат казна должни се да ви дадат примерок од мандатниот платен налог и од прекршокот. Не постои такво нешто запишале податоци, па отпосле праќаат. Порано можи, сега не.
Другар и јас го мислев истото и прашав еден полицаец што ми е пријател и вика може отпосле да те пише ако сака од инат и дури може да ти го пратат решението после една година и можеш са платиш пола во рок од 7 дена или да одиш на суд и во краен случај да се соочиш со сообраќаецот што те сопрел и на крај одлучува судија.
За жал во оваа наша банана држава се е можно!!!
Ај да сме живи и здрави па што биде нека биде
 
Член од
18 мај 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo na site.. POMAGAJTE
Mi se sluci nezgoda na parking 3 godisno dete mu izbegalo na majka mu i se udri kaj mene vo levata zadna vrata od kolata dodeka jas se dvizev so kolata.. ne viknav policija majka mu mi reche deka e vo red i deka mozam da odam.. imam i svedok.. majka mu go odnesla deteto na bolnica mu rekla sakam da napravime pregled dali ima nesto poradi shto go udri kola... bolnicata avtomatski go prijavila slucajot vecerta mene mi zemaat izjava na rabotno mesto vo restoran. Mi kazuva policaecot utre vo taa i taa soba uste edna izjava i sloboden si.. mi pisuvaat kazna od 250€ radi toa shto ne sum povikal policija.. dali ko ke ja platam kaznata slucajot se zatvora ili kako odi nekoj da mi pomozi makar i privaten chat na fb. Fala.
 
Член од
14 јуни 2019
Мислења
6
Поени од реакции
0
decki vaka
neam polozeno sa polagam testoj poligon zedov gradska mi ostana...denes me fati policijaa bez vozacka...mi pisa 300e kazna....za 2 god zabrana nisto ne mi rekoja dali se podrazbira to ili kako?
i dali ako ja platam kaznata nema da odam na sud ili moralno e to?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
690
Поени од реакции
666
среќа не му пишале и казна од 400 евра за тој што ти го дал возилото :-(
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.478
Поени од реакции
1.003
decki vaka
neam polozeno sa polagam testoj poligon zedov gradska mi ostana...denes me fati policijaa bez vozacka...mi pisa 300e kazna....za 2 god zabrana nisto ne mi rekoja dali se podrazbira to ili kako?
i dali ako ja platam kaznata nema da odam na sud ili moralno e to?
Убаво што прашуваш вакви работи овде. Штом си ги положила тестовите, те рачунаме искусен возач. Не ми е јасно зошто полицајците немале разбирање за тебе. Можеби судијата ќе има, доколку се решиш да го видиш.
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ми работеше само предното лево светло и ко за беља у возење цркна и другото фактички морав со дневни светла да возам, поминав поред патрола па среќа имаа застанато возило и полицаецот збореше на телефон и не ме застана дали може да ми стигне некаква казна без да ме сопрат?
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
1.743
Поени од реакции
3.013
Ми работеше само предното лево светло и ко за беља у возење цркна и другото фактички морав со дневни светла да возам, поминав поред патрола па среќа имаа застанато возило и полицаецот збореше на телефон и не ме застана дали може да ми стигне некаква казна без да ме сопрат?
Чим не те сопреле нема да ти стигне ништо. Си куртулил.
 
Член од
14 јуни 2019
Мислења
6
Поени од реакции
0
Убаво што прашуваш вакви работи овде. Штом си ги положила тестовите, те рачунаме искусен возач. Не ми е јасно зошто полицајците немале разбирање за тебе. Можеби судијата ќе има, доколку се решиш да го видиш.
ех полицајци ко полицајци..Зборував со еден полицаец ми рече плати казната и ке ти стигни дома писмо за на суд..Судијата ќе одлучи колку време да ми се земи возачката а најмногу можело до 6 месрци за ваква работа...Ама дека сум била чупе,ненапиена и не возев брзо можеби ќе се смалело..
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
5.548
Поени од реакции
4.292
ех полицајци ко полицајци..Зборував со еден полицаец ми рече плати казната и ке ти стигни дома писмо за на суд..Судијата ќе одлучи колку време да ми се земи возачката а најмногу можело до 6 месрци за ваква работа...Ама дека сум била чупе,ненапиена и не возев брзо можеби ќе се смалело..
за без возачка максимално 6месеци?
па ондак среќна да си зашо мислев дека ме ти дадат забрана за полагање година две


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
На врв Bottom