Сообраќајни прекршоци и казни

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од dungeon master, 22 февруари 2006.

 1. Bonnie and Clyde

  Bonnie and Clyde

  Член од:
  12 декември 2010
  Мислења:
  5.347
  Допаѓања:
  4.131
  немаш мака ако не ти запишал податоци


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 2. Dybala

  Dybala

  Член од:
  29 ноември 2018
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  13
  Сакаш да кажеш дека ако запишал податоци може да пушти пријава?? Во тефтер не запиша ништо ама нешто го вртеше моблилниот лево десно и се плашам да не ми ја сликнал возачката :) Како и да е, значи ако има податоци може да ме изгори??
   
 3. Mafo1

  Mafo1

  Член од:
  3 март 2013
  Мислења:
  2.654
  Допаѓања:
  1.354
  Нема што да се плашиш друже, и да те пишал, ништо не можеш да промениш, така да, ич не му се замарај...
  За се има решение, ни прв ни последен, и да те пишал,ќе си најдеш решение за проблемот. Пушти мозокот, и не се замарај, помина тоа.
   
  На Dybala му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Bonnie and Clyde

  Bonnie and Clyde

  Член од:
  12 декември 2010
  Мислења:
  5.347
  Допаѓања:
  4.131
  да, ако ти запише податоци може да ти стигне казна и таму ке стои одбил да потпише...
  па кога ке отидеш да го пријавиш у внатрешна контрола ке ти кажат абе плати си шо ке се заебаваш по судови, колку е твоето не толку е неговото да...
  иначе нема шанси да ри ја сликал и такви ствари хахха ако сакал ке ги запишел


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Krstev и Dybala им се допаѓа ова.
 5. Krstev

  Krstev

  Член од:
  12 март 2015
  Мислења:
  1.104
  Допаѓања:
  1.970
  сликаат педерите.

  мене конкретно ми сликна регистрација и кола еден цариник, полицаец ми нема сликано. тогаш со луѓе бев во колата и капнати бевме сите од патот, имавме уште над 100км во мкд да тепаме до дома па го оставив така да помини инаку во на мајчина му ќе одеше.

  а за полицијата, и мене исто пролетава ме застана еден со радар, низ село возев со 70 а тоа предвидено со 40.
  Ми запиша податоци, но ништо не и рече ниту да потпишам ниту пак дека има некој проблем.
  Повели возачката, фала пријатно.

  Има можи месец дена од тогаш. Си чекам, ако стигни писменце ќе се бунам ако не дојди писменце изгледа им беше за некоја контрола само.

  Како ќе си начека чоек.
   
  На Bonnie and Clyde му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Филип85

  Филип85

  Член од:
  22 јули 2015
  Мислења:
  447
  Допаѓања:
  273
  Не си прајте филмој, не сме 18ти век.

  Ниту ќе ви стигни пријава ниту ви пишале казна, ако ви пишат казна должни се да ви дадат примерок од мандатниот платен налог и од прекршокот. Не постои такво нешто запишале податоци, па отпосле праќаат. Порано можи, сега не.
   
  На Dybala и micho73 им се допаѓа ова.
 7. Dybala

  Dybala

  Член од:
  29 ноември 2018
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  13
  Фала но совет и без разлика дали се замарам или не можеше да ми каже што како а не да ми рече бегај и толку.
  Другар и јас го мислев истото и прашав еден полицаец што ми е пријател и вика може отпосле да те пише ако сака од инат и дури може да ти го пратат решението после една година и можеш са платиш пола во рок од 7 дена или да одиш на суд и во краен случај да се соочиш со сообраќаецот што те сопрел и на крај одлучува судија.
  За жал во оваа наша банана држава се е можно!!!
  Ај да сме живи и здрави па што биде нека биде
   
 8. Stefanmarkovski.

  Stefanmarkovski.

  Член од:
  18 мај 2019
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravo na site.. POMAGAJTE
  Mi se sluci nezgoda na parking 3 godisno dete mu izbegalo na majka mu i se udri kaj mene vo levata zadna vrata od kolata dodeka jas se dvizev so kolata.. ne viknav policija majka mu mi reche deka e vo red i deka mozam da odam.. imam i svedok.. majka mu go odnesla deteto na bolnica mu rekla sakam da napravime pregled dali ima nesto poradi shto go udri kola... bolnicata avtomatski go prijavila slucajot vecerta mene mi zemaat izjava na rabotno mesto vo restoran. Mi kazuva policaecot utre vo taa i taa soba uste edna izjava i sloboden si.. mi pisuvaat kazna od 250€ radi toa shto ne sum povikal policija.. dali ko ke ja platam kaznata slucajot se zatvora ili kako odi nekoj da mi pomozi makar i privaten chat na fb. Fala.
   
 9. marija122333

  marija122333

  Член од:
  14 јуни 2019
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  decki vaka
  neam polozeno sa polagam testoj poligon zedov gradska mi ostana...denes me fati policijaa bez vozacka...mi pisa 300e kazna....za 2 god zabrana nisto ne mi rekoja dali se podrazbira to ili kako?
  i dali ako ja platam kaznata nema da odam na sud ili moralno e to?
   
 10. dastan

  dastan

  Член од:
  7 јуни 2014
  Мислења:
  630
  Допаѓања:
  583
  среќа не му пишале и казна од 400 евра за тој што ти го дал возилото :-(
   
 11. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.445
  Допаѓања:
  965
  Убаво што прашуваш вакви работи овде. Штом си ги положила тестовите, те рачунаме искусен возач. Не ми е јасно зошто полицајците немале разбирање за тебе. Можеби судијата ќе има, доколку се решиш да го видиш.
   
  На micho73 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. lakiforza

  lakiforza

  Член од:
  27 јуни 2014
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  Ми работеше само предното лево светло и ко за беља у возење цркна и другото фактички морав со дневни светла да возам, поминав поред патрола па среќа имаа застанато возило и полицаецот збореше на телефон и не ме застана дали може да ми стигне некаква казна без да ме сопрат?
   
 13. Sawyer88

  Sawyer88

  Член од:
  26 февруари 2016
  Мислења:
  1.530
  Допаѓања:
  2.484
  Чим не те сопреле нема да ти стигне ништо. Си куртулил.
   
 14. marija122333

  marija122333

  Член од:
  14 јуни 2019
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  ех полицајци ко полицајци..Зборував со еден полицаец ми рече плати казната и ке ти стигни дома писмо за на суд..Судијата ќе одлучи колку време да ми се земи возачката а најмногу можело до 6 месрци за ваква работа...Ама дека сум била чупе,ненапиена и не возев брзо можеби ќе се смалело..
   
 15. Bonnie and Clyde

  Bonnie and Clyde

  Член од:
  12 декември 2010
  Мислења:
  5.347
  Допаѓања:
  4.131
  за без возачка максимално 6месеци?
  па ондак среќна да си зашо мислев дека ме ти дадат забрана за полагање година две


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   

Сподели преку: