Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Дечки како е кај нас ако учествуваш во верижен судар? Кој ги сноси последиците?
Учествував во верижен судар од три коли. На првиот му пресекле пат и закочува, вториот мава во првиот, а ја во вториот иако пробав да закочам. Колите се малце изгребени ништо страшно. Можеше со европски се, ама во овој во втората кола глумеше лудило. Не кажа ништо, не искочи ни од кола, си викна полиција и брза помош. Дојдоа од селата браќата, глумеше дека бил повреден на кичмата и вратот и го однесоа во државна, а нема везе. Полицијата ми рече ќе си видиш на суд.
Да не ми накелмат све на мене? Оти ја немам врска со овој скроз напред, туку имам контакт само со вториот.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Дечки како е кај нас ако учествуваш во верижен судар? Кој ги сноси последиците?
Учествував во верижен судар од три коли. На првиот му пресекле пат и закочува, вториот мава во првиот, а ја во вториот иако пробав да закочам. Колите се малце изгребени ништо страшно. Можеше со европски се, ама во овој во втората кола глумеше лудило. Не кажа ништо, не искочи ни од кола, си викна полиција и брза помош. Дојдоа од селата браќата, глумеше дека бил повреден на кичмата и вратот и го однесоа во државна, а нема везе. Полицијата ми рече ќе си видиш на суд.
Да не ми накелмат све на мене? Оти ја немам врска со овој скроз напред, туку имам контакт само со вториот.
Бате логички гледано ти си одпозади последен, ти удираш кола пред тебе. Тебе никој не де удара отпозади. Факт е дека неси пазел. Треба да има одредена дистанца измеѓу две коли за да не доаѓа до вакви ситуации. И да ти накалемат на тебе прајте европски. За тоа се тие европски, ако е поголема сума. Ако е за некоја иљадарка само поарно да не си го арчеш европскио.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Бате логички гледано ти си одпозади последен, ти удираш кола пред тебе. Тебе никој не де удара отпозади. Факт е дека неси пазел. Треба да има одредена дистанца измеѓу две коли за да не доаѓа до вакви ситуации. И да ти накалемат на тебе прајте европски. За тоа се тие европски, ако е поголема сума. Ако е за некоја иљадарка само поарно да не си го арчеш европскио.
Знам тоа дека за овој пред мене сум јас крив, ама за првиов. Не сум јас крив што вториов мава во првиов, мене ми е да не искочи дека јас да сум бил крив што втората кола мавнала во првата.
И не е за иљадарка оти најверојатно вториов ќе почне сега да иде на варијанта дека е тешко повреден, као демек повреди на кичмата и вратот, а нема ништо такво оти да ги видиш гребаниците на колите ќе ти стане смешно од што направија скандал. И да има повреда кој ќе докаже дали таа повреда е настаната од тоа што он удрил во колата пред него или поради тоа што ја сум го удрил него.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ништо не бива од вакви што глумат лудило и се фаќаат за влакно, а и тој го има направено истиот прекршок како тој од позади. Абе кога си виновен и ти гледај да поминеш полесно.

Јас да сум како првиот и јас ќе му глумам на него. Абе вакви земи згази ги барем да има за што да вика брза помош и да оди во болница.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
Да не ми накелмат све на мене? Оти ја немам врска со овој скроз напред, туку имам контакт само со вториот.
се нешто ми кажува дека овој што е во средина на суд ќе се вади на варијантата дека тој уредно си запрел но поради удатот твој тој завршил во колата пред него
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Дечки како е кај нас ако учествуваш во верижен судар? Кој ги сноси последиците?
Учествував во верижен судар од три коли. На првиот му пресекле пат и закочува, вториот мава во првиот, а ја во вториот иако пробав да закочам. Колите се малце изгребени ништо страшно. Можеше со европски се, ама во овој во втората кола глумеше лудило. Не кажа ништо, не искочи ни од кола, си викна полиција и брза помош. Дојдоа од селата браќата, глумеше дека бил повреден на кичмата и вратот и го однесоа во државна, а нема везе. Полицијата ми рече ќе си видиш на суд.
Да не ми накелмат све на мене? Оти ја немам врска со овој скроз напред, туку имам контакт само со вториот.
Мој другар го направи истото,само го допре тој пред него. Типот ниту да застане да излезе од кола само си продолжил а мојов другар застанал.
Веќе во наредните денови добил покана за суд, а ударениот се жалел на трауми и повреда на вратот од 'ударот'. Си извадил лекарско си носи на вратот лонгета и го доби на суд експресно,1000€!
Значи во твојов случај тој од второто возило уопште не е наивен и има намера да го стори истото! Дај боже да не е така!
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
па и да е повреден нели осигурувањето треба да покрие штета независно дали е материјална или на лица, секако ова не важи ако си пијан, дрогиран...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
Дечки како е кај нас ако учествуваш во верижен судар? Кој ги сноси последиците?
Учествував во верижен судар од три коли. На првиот му пресекле пат и закочува, вториот мава во првиот, а ја во вториот иако пробав да закочам. Колите се малце изгребени ништо страшно. Можеше со европски се, ама во овој во втората кола глумеше лудило. Не кажа ништо, не искочи ни од кола, си викна полиција и брза помош. Дојдоа од селата браќата, глумеше дека бил повреден на кичмата и вратот и го однесоа во државна, а нема везе. Полицијата ми рече ќе си видиш на суд.
Да не ми накелмат све на мене? Оти ја немам врска со овој скроз напред, туку имам контакт само со вториот.
имав иста дешавка само што си правевме европски, ниту викнавме полиција
вториот си прави со првиот а третиот (читај јас) со вториот
е сеа ако не изменат записник па да го јадеш и ти за првиот, иначе нема шанси со толку мала штета ти вториот да го набуташ у првиот
исто ако курназов извади лекарско па да те тужи приватно може да ти земе некој денар а најчесто за кичма викаат неможело да се докаже дали навистина ти е повредена па најчесто на тоа се жалат сите


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
па и да е повреден нели осигурувањето треба да покрие штета независно дали е материјална или на лица, секако ова не важи ако си пијан, дрогиран...
приватна тужба не покрива


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
имав иста дешавка само што си правевме европски, ниту викнавме полиција
вториот си прави со првиот а третиот (читај јас) со вториот
е сеа ако не изменат записник па да го јадеш и ти за првиот, иначе нема шанси со толку мала штета ти вториот да го набуташ у првиот
исто ако курназов извади лекарско па да те тужи приватно може да ти земе некој денар а најчесто за кичма викаат неможело да се докаже дали навистина ти е повредена па најчесто на тоа се жалат сите


Sent from my iPhone using Tapatalk
Па не знам што ќе каже овој вториов, оти замина во државна со амбулантна кола уште пред да дојдат за увид. Ја сум сигурен дека ќе иде на некоја таква варијанта. Оти типот воошто не презборе, ни врата не отвори ни ништо. Го вадеа од кола ко мислиш се превртувал неколку пати.
Дури и лекариве дојдоа и ми кажаа дека се фолирал, да не сум се секирал.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Па не знам што ќе каже овој вториов, оти замина во државна со амбулантна кола уште пред да дојдат за увид. Ја сум сигурен дека ќе иде на некоја таква варијанта. Оти типот воошто не презборе, ни врата не отвори ни ништо. Го вадеа од кола ко мислиш се превртувал неколку пати.
Дури и лекариве дојдоа и ми кажаа дека се фолирал, да не сум се секирал.
По мое, најди ги тие лекарите што ти кажаа дека се фолирал и недај боже на суд ко ќе стигниш да ги вадиш како сведоци. Најди си добар адвокат за вакви работи и секако (во мкд живееме) пробај да видиш кој е судија и како одат таму конекциите ;)
Од навидум „безопасна“ и лесна сообраќајка ќе ти накалемат казни, забрана за возење дрн дрн или не знам што ќе измисли судијата + приватно да платиш оштета на преварантот и фолирант.

Штета што не сме луѓе туку сме говеда. Инаку и јас имам учествувано во сообраќајка и баш адвокат ми има кажано дека САМО ако повикав брза помош и одев на болница, се пожалев на болки во кичма и врат... на суд лесно би извадил 40.000 до 60.000 денари од тој што ме акна. Не се одлучив на тој чекор бидејќи фала Богу здрав прав излегов од сообраќајката, а колата е само еден лим и ништо повеќе.

Така да, рачунај дека ќе се игра на таа варијанта, не за џабе викаше брза помош тој ;) ГОВЕДА од луѓе сме.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
луѓе зошто има приватни тужби ако предизвикувачот на сообраќајката има полиса за автоодговорност а притоа не бил под дејство на алхохол, дрога или лекови за смирување,
стварно не можам да разберам која е поентата на осигурувањето ако треба сам да платиш штета?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
луѓе зошто има приватни тужби ако предизвикувачот на сообраќајката има полиса за автоодговорност а притоа не бил под дејство на алхохол, дрога или лекови за смирување,
стварно не можам да разберам која е поентата на осигурувањето ако треба сам да платиш штета?
Законот дозволува тужителот (оштетениот) да бира дали ќе го тужи осигурителното друштво, штетникот, или двајцата заедно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom