Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
14 јуни 2019
Мислења
6
Поени од реакции
0
за без возачка максимално 6месеци?
па ондак среќна да си зашо мислев дека ме ти дадат забрана за полагање година две


Sent from my iPhone using Tapatalk
da ijas taka mislev deka ke e ama jas sum veke pocnata so polaganje i mi ostana uste gradska....do 6 meseci ke bilo pa sa ke vidime...taka mi reche dzandar mene ama shoznam...a dzandarite sho me kaznija za toa ne mi spomnaja nish
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.306
Поени од реакции
33.167
Толку ли бе не можете да почекате уште еден месец, па ај без возачка? :DSent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
27 јули 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ми стигна одлука за пресуда за брзо возење со забрана за управување на моторно возило 3 месеци. Треба веднаш да ја однесам возачката (и каде за Скопје) или ќе ми стигне дополнитекно известување со правосилност на одлуката. Секаде во одлуката пишува по правосилност на одлуката
 
Член од
2 март 2016
Мислења
164
Поени од реакции
78
Ми стигна одлука за пресуда за брзо возење со забрана за управување на моторно возило 3 месеци. Треба веднаш да ја однесам возачката (и каде за Скопје) или ќе ми стигне дополнитекно известување со правосилност на одлуката. Секаде во одлуката пишува по правосилност на одлуката
Имаш право на жалба во рок од 8 дена, ако не поднесеш жалба во дадениот рок тогаш пресудата станува правосилна и на шалтер во судот треба да ти стават клаузула за правосилност.
Ако поднесеш жалба се одлага забраната додека одлучи второстепениот суд, а може да те ослободат од одговорност т.е. да ја укинат пресудата.
Ако си заинтересиран да поднесеш жалба пиши ми во порака.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
482
Поени од реакции
302
Ми стигна одлука за пресуда за брзо возење со забрана за управување на моторно возило 3 месеци. Треба веднаш да ја однесам возачката (и каде за Скопје) или ќе ми стигне дополнитекно известување со правосилност на одлуката. Секаде во одлуката пишува по правосилност на одлуката
По правосилност, а правосилност ете на еден другар 4 месеци поминаа уште нема.
 
Член од
16 мај 2019
Мислења
14
Поени од реакции
11
Здраво на сите ..да си се пофалам денеска ми стигна поканата од суд и записникот(си го побарав јас лично пред 3 недели). Имено ми излезе куче на автопат и јас да го избегнам со кочење удрив во банкина. Кучето избега.Нема др возило удрено ни па повредени.Само мојата кола беше полицајци хаварисана.Дојдоа полицајци и сликаа бидејќи не ми беше во возна состојба колата и ми кажаа дека чим нема леш(од кучет) јас сум крива, нема како да докажам. И сега ми пишува во записникот дека причина е губење на контрола и имам материјална штета од 30000 ден и 10000 ден за банкината.
Еден адвокат ме советува да се изгласам виновна за да ми ја намалат казната и со тоа и забраната на возење. Некој совет од некој со слична ситуација. Колку од прилика би намалил судот ? Дали да кажам како беше иако ќе си признаам вина? Инаку немам до сега никаква казна. Од 2017 имам возачка. Фала ви однапред.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.000
Поени од реакции
1.608
Здраво на сите ..да си се пофалам денеска ми стигна поканата од суд и записникот(си го побарав јас лично пред 3 недели). Имено ми излезе куче на автопат и јас да го избегнам со кочење удрив во банкина. Кучето избега.Нема др возило удрено ни па повредени.Само мојата кола беше полицајци хаварисана.Дојдоа полицајци и сликаа бидејќи не ми беше во возна состојба колата и ми кажаа дека чим нема леш(од кучет) јас сум крива, нема како да докажам. И сега ми пишува во записникот дека причина е губење на контрола и имам материјална штета од 30000 ден и 10000 ден за банкината.
Еден адвокат ме советува да се изгласам виновна за да ми ја намалат казната и со тоа и забраната на возење. Некој совет од некој со слична ситуација. Колку од прилика би намалил судот ? Дали да кажам како беше иако ќе си признаам вина? Инаку немам до сега никаква казна. Од 2017 имам возачка. Фала ви однапред.
Toe e drugarce makedonija, mene za eden katanec mi naplatija 5000 den, ti pak eftino si pominal.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
5.635
Поени од реакции
4.376
Здраво на сите ..да си се пофалам денеска ми стигна поканата од суд и записникот(си го побарав јас лично пред 3 недели). Имено ми излезе куче на автопат и јас да го избегнам со кочење удрив во банкина. Кучето избега.Нема др возило удрено ни па повредени.Само мојата кола беше полицајци хаварисана.Дојдоа полицајци и сликаа бидејќи не ми беше во возна состојба колата и ми кажаа дека чим нема леш(од кучет) јас сум крива, нема како да докажам. И сега ми пишува во записникот дека причина е губење на контрола и имам материјална штета од 30000 ден и 10000 ден за банкината.
Еден адвокат ме советува да се изгласам виновна за да ми ја намалат казната и со тоа и забраната на возење. Некој совет од некој со слична ситуација. Колку од прилика би намалил судот ? Дали да кажам како беше иако ќе си признаам вина? Инаку немам до сега никаква казна. Од 2017 имам возачка. Фала ви однапред.
ова е трагокомично искрено и јас не би се помирил со тоа да признаам а да не сум виновен


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 јуни 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo
Dali moze da izlezes od drzavata ako prethodno imas zabrana za upravuvanje na motorno vozilo, a zabranata ne e aktivirana(odnosno ne e vpisana vovozackata dozvola)
Dali toa go proveruvaat na granica?
Idali moze da te vratat nazad ili sl.?
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2015
Мислења
482
Поени од реакции
302
Zdravo
Dali moze da izlezes od drzavata ako prethodno imas zabrana za upravuvanje na motorno vozilo, a zabranata ne e aktivirana(odnosno ne e vpisana vovozackata dozvola)
Dali toa go proveruvaat na granica?
Idali moze da te vratat nazad ili sl.?
Не проверуваат, не можат да те вратат. Забраната важи од правосилноста на пресудата. Што значи ти сеуште смееш да управуваш со моторно возило.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.454
Поени од реакции
13.207
jas vozam i toa ne malku skoro 50 godini i nemam kazna do sega osven za PAJKON,ama ednas zimno vreme se vrakam od Bugarija patot pokrien so sneg ne se poznava nisto slabo vozila a se uste vrne i ni tragi pred mene-nisto samo sneg, i na Stracin onami kaj sto se vrti za Kratovo,me sopirat djandari posle raskrsnicata i mi barat dokumenti i mi pisuvat zapisnik i kazniza prekrsok SUM ZGAZNAL NA POLNA LINIJA..of mori majko kade li ja vidova polna linija tamu a na patot samo taa kola.I odi potoa maltertirajse po sudovi vo Palanka.
 
Член од
24 јуни 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Не проверуваат, не можат да те вратат. Забраната важи од правосилноста на пресудата. Што значи ти сеуште смееш да управуваш со моторно возило.
A pravosilnosta na presudata e koga ke ja odnesam vozackata vo mvr da mi stavat zabrana?
Na granica nema li da im iskoci na kom deka mi stoi zabrana, po sto toa veke e vneseno.
 

StarScr3am

Ѓавол
Член од
22 септември 2009
Мислења
755
Поени од реакции
188
Дечки дали поминаа во собрание законите за безбедност во сообраќајот што ги најавија властодржциве нели дека ќе се намалуваа казните ово оно?
 

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.202
Поени од реакции
13.293
Здраво на сите ..да си се пофалам денеска ми стигна поканата од суд и записникот(си го побарав јас лично пред 3 недели). Имено ми излезе куче на автопат и јас да го избегнам со кочење удрив во банкина. Кучето избега.Нема др возило удрено ни па повредени.Само мојата кола беше полицајци хаварисана.Дојдоа полицајци и сликаа бидејќи не ми беше во возна состојба колата и ми кажаа дека чим нема леш(од кучет) јас сум крива, нема како да докажам. И сега ми пишува во записникот дека причина е губење на контрола и имам материјална штета од 30000 ден и 10000 ден за банкината.
Еден адвокат ме советува да се изгласам виновна за да ми ја намалат казната и со тоа и забраната на возење. Некој совет од некој со слична ситуација. Колку од прилика би намалил судот ? Дали да кажам како беше иако ќе си признаам вина? Инаку немам до сега никаква казна. Од 2017 имам возачка. Фала ви однапред.
Извини што ќе ти реплицирам вака....го прочитав ова и не ми се верува.
Значи во *** ќе се е**т за да не исплатат, ко од нивни џеб да ги даваат. Какво бе губење контрола? Ти направиле увид на возилото?
Пробај и со осигурителната каде што ти е направена полиса за авто-одговорност. Ако може да се направи вештачење, па тие да исплатат, ама и тие зависи кои се.
Не ми се верува, гомнари административни....за црно да им се најдат тоа парите...
 
На врв Bottom