Сообраќајни прекршоци и казни

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од dungeon master, 22 февруари 2006.

 1. marija122333

  marija122333

  Член од:
  14 јуни 2019
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  da ijas taka mislev deka ke e ama jas sum veke pocnata so polaganje i mi ostana uste gradska....do 6 meseci ke bilo pa sa ke vidime...taka mi reche dzandar mene ama shoznam...a dzandarite sho me kaznija za toa ne mi spomnaja nish
   
 2. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.639
  Допаѓања:
  32.161
  Толку ли бе не можете да почекате уште еден месец, па ај без возачка? :D  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
 3. LostParadise

  LostParadise

  Член од:
  17 мај 2016
  Мислења:
  1.320
  Допаѓања:
  1.209
  Преку глава им е од комисии и чекања, затоа одлучиле без возачка да возат. (y)
   
 4. Сенкоза

  Сенкоза

  Член од:
  27 јули 2018
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Ми стигна одлука за пресуда за брзо возење со забрана за управување на моторно возило 3 месеци. Треба веднаш да ја однесам возачката (и каде за Скопје) или ќе ми стигне дополнитекно известување со правосилност на одлуката. Секаде во одлуката пишува по правосилност на одлуката
   
 5. Forca

  Forca

  Член од:
  2 март 2016
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  58
  Имаш право на жалба во рок од 8 дена, ако не поднесеш жалба во дадениот рок тогаш пресудата станува правосилна и на шалтер во судот треба да ти стават клаузула за правосилност.
  Ако поднесеш жалба се одлага забраната додека одлучи второстепениот суд, а може да те ослободат од одговорност т.е. да ја укинат пресудата.
  Ако си заинтересиран да поднесеш жалба пиши ми во порака.
   
  На Govinda му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Филип85

  Филип85

  Член од:
  22 јули 2015
  Мислења:
  447
  Допаѓања:
  273
  По правосилност, а правосилност ете на еден другар 4 месеци поминаа уште нема.
   
 7. Kikakikirika

  Kikakikirika

  Член од:
  16 мај 2019
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  3
  Здраво на сите ..да си се пофалам денеска ми стигна поканата од суд и записникот(си го побарав јас лично пред 3 недели). Имено ми излезе куче на автопат и јас да го избегнам со кочење удрив во банкина. Кучето избега.Нема др возило удрено ни па повредени.Само мојата кола беше полицајци хаварисана.Дојдоа полицајци и сликаа бидејќи не ми беше во возна состојба колата и ми кажаа дека чим нема леш(од кучет) јас сум крива, нема како да докажам. И сега ми пишува во записникот дека причина е губење на контрола и имам материјална штета од 30000 ден и 10000 ден за банкината.
  Еден адвокат ме советува да се изгласам виновна за да ми ја намалат казната и со тоа и забраната на возење. Некој совет од некој со слична ситуација. Колку од прилика би намалил судот ? Дали да кажам како беше иако ќе си признаам вина? Инаку немам до сега никаква казна. Од 2017 имам возачка. Фала ви однапред.
   
 8. hack3ngin3

  hack3ngin3

  Член од:
  24 април 2010
  Мислења:
  970
  Допаѓања:
  1.597
  Toe e drugarce makedonija, mene za eden katanec mi naplatija 5000 den, ti pak eftino si pominal.
   
  На Kikakikirika му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Bonnie and Clyde

  Bonnie and Clyde

  Член од:
  12 декември 2010
  Мислења:
  5.353
  Допаѓања:
  4.137
  ова е трагокомично искрено и јас не би се помирил со тоа да признаам а да не сум виновен


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Kikakikirika му/ѝ се допаѓа ова.
 10. skorpion2006

  skorpion2006

  Член од:
  24 јуни 2019
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Zdravo
  Dali moze da izlezes od drzavata ako prethodno imas zabrana za upravuvanje na motorno vozilo, a zabranata ne e aktivirana(odnosno ne e vpisana vovozackata dozvola)
  Dali toa go proveruvaat na granica?
  Idali moze da te vratat nazad ili sl.?
   
  Последно уредено: 24 јуни 2019
 11. Филип85

  Филип85

  Член од:
  22 јули 2015
  Мислења:
  447
  Допаѓања:
  273
  Не проверуваат, не можат да те вратат. Забраната важи од правосилноста на пресудата. Што значи ти сеуште смееш да управуваш со моторно возило.
   
  На skorpion2006 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.330
  Допаѓања:
  12.732
  jas vozam i toa ne malku skoro 50 godini i nemam kazna do sega osven za PAJKON,ama ednas zimno vreme se vrakam od Bugarija patot pokrien so sneg ne se poznava nisto slabo vozila a se uste vrne i ni tragi pred mene-nisto samo sneg, i na Stracin onami kaj sto se vrti za Kratovo,me sopirat djandari posle raskrsnicata i mi barat dokumenti i mi pisuvat zapisnik i kazniza prekrsok SUM ZGAZNAL NA POLNA LINIJA..of mori majko kade li ja vidova polna linija tamu a na patot samo taa kola.I odi potoa maltertirajse po sudovi vo Palanka.
   
 13. skorpion2006

  skorpion2006

  Член од:
  24 јуни 2019
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  A pravosilnosta na presudata e koga ke ja odnesam vozackata vo mvr da mi stavat zabrana?
  Na granica nema li da im iskoci na kom deka mi stoi zabrana, po sto toa veke e vneseno.
   
 14. StarScr3am

  StarScr3am Ѓавол

  Член од:
  22 септември 2009
  Мислења:
  745
  Допаѓања:
  181
  Дечки дали поминаа во собрание законите за безбедност во сообраќајот што ги најавија властодржциве нели дека ќе се намалуваа казните ово оно?
   
 15. Almeida

  Almeida гад

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  6.131
  Допаѓања:
  13.107
  Извини што ќе ти реплицирам вака....го прочитав ова и не ми се верува.
  Значи во *** ќе се е**т за да не исплатат, ко од нивни џеб да ги даваат. Какво бе губење контрола? Ти направиле увид на возилото?
  Пробај и со осигурителната каде што ти е направена полиса за авто-одговорност. Ако може да се направи вештачење, па тие да исплатат, ама и тие зависи кои се.
  Не ми се верува, гомнари административни....за црно да им се најдат тоа парите...
   
  На Che59 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: