Сообраќајни прекршоци и казни

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од dungeon master, 22 февруари 2006.

 1. dungeon master

  dungeon master Милиционер

  Член од:
  14 февруари 2006
  Мислења:
  793
  Допаѓања:
  18
  Dali imate navika da pravite soobracajni prekrsoci, i dali do sega ste imale sreca da ve kazni nekoj policaec za niv. Isto me interesira sto mislite za soobracajcite, dali se strogi ili mislite deka treba da se postrogi vo kaznuvanjeto ?:pishtoldz
   
 2. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.307
  Веке ми е преку глава од курназите во плави униформи кои се нарекуваат полицајци.казнет сум 2 пати,еднаш за пребрзо возење и еднаш за погрешно паркирање.
  Ако тие самите го почитуваат законот,нема проблем за тоа,ама тие не го почитуваат истиот.Колку само ги има шо возат нелегални коли,неправилно увезени,со таблици од др.возило шо е само по себе кривично дело,на пр.а за нерегистрирани и да не правиме муабет.
  Строгоста не зависи од нив,туку од Законот за безбедноста на патниот сообраќај,а ако мислеше за тоа дали ке те казнат или не,тоа зависи од нив самите.Моето искуство е вака:
  Во Струмица од каде што сум,може и да прогледаат низ прсти.
  Надвор,зависи од полицајците.Обично помладите се покурназ,а постарите пофлексибилни.
  По автопат има републичка полиција која маме ебе.
  Пазете се кај Демир Капија.Нивната полиција е најозлогласена.
   
 3. dungeon master

  dungeon master Милиционер

  Член од:
  14 февруари 2006
  Мислења:
  793
  Допаѓања:
  18
  Abe dobro ne e samo do zakonot, ako policijata ne go sproveduva dzabe e zakonot strog ili nestrog
   
 4. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.307
  Мислам дека убаво објаснив и за примената,односно непримената.зависи од полицаецот.
   
 5. Мистичен

  Мистичен Човек

  Член од:
  23 јануари 2005
  Мислења:
  14.063
  Допаѓања:
  897
  Абе Данџн Мастер...

  И ти самиот знаеш дека строгоста во последно време е во зависност од тоа дали во контрола се еден или двајца, а знаеш и кој е вториот! :)

  Јас на пример се трудам да возам прописно, ама јеби га, сите понекогаш правиме прекршоци, свесно или несвесно, од чалам или од невнимание.

  Имало случаи кога за сериозен прекршок ми простиле, а за баналност сум наебал. Случки, ехеее...
   
 6. dungeon master

  dungeon master Милиционер

  Член од:
  14 февруари 2006
  Мислења:
  793
  Допаѓања:
  18
  Epa toa obicno e taka, ce se izvadis za nesto poopasno i ce go naebes za nesto sto ne ocekuvas
   
 7. Мистичен

  Мистичен Човек

  Член од:
  23 јануари 2005
  Мислења:
  14.063
  Допаѓања:
  897
  Ама кул е кога ќе наебе и џандар, нели? :)
   
 8. dungeon master

  dungeon master Милиционер

  Член од:
  14 февруари 2006
  Мислења:
  793
  Допаѓања:
  18
  Kako mislis da naebe, ne te svacam
   
 9. Мистичен

  Мистичен Човек

  Член од:
  23 јануари 2005
  Мислења:
  14.063
  Допаѓања:
  897
  Било како, од револтиран граѓанин кој бил малтретиран, сеедно дали директно од него, од институциите на системот, или од негов претпоставен кој по случајност е добар пријател на граѓанинот! :)

  Нели? А? А? :)
   
 10. SLaCk

  SLaCk Remember me?

  Член од:
  23 ноември 2005
  Мислења:
  1.451
  Допаѓања:
  10
  А бе овој данџн е џандар па сега прави тестови. Епа да праам често сообраќајни прекршоци и коа ќе ги видам џандарите после стоковна куќа мост навечер коа нема живо пиле како мерат и ти викаат 90 возеше ми се темни! Ама си ќутам се смешкам и не потпишувам! хехехе
   
 11. Мистичен

  Мистичен Човек

  Член од:
  23 јануари 2005
  Мислења:
  14.063
  Допаѓања:
  897
  Види...

  Не е поентата дали он е или не е џандар. Јас го разбирам и него потполно, и него не му е лесно. Само, има сообраќајци кои имаат разбирање, толеранција, има луѓе кои се и толку лоши возачи, што би рекле народски не возачка да му земеш, во затвор да го пикнеш...

  Ама, има и џандари ептен курнази.

  Почитувањето на правилата и прописите во сообраќајот е битно пред се за нашата лична безбедност, но сите може да згрешиме. Лошо е доколку тоа е пракса, и тоа намерна, за чалам и слично...
   
 12. dungeon master

  dungeon master Милиционер

  Член од:
  14 февруари 2006
  Мислења:
  793
  Допаѓања:
  18
  Za takva rabota, ako bil nekoj maltretiran i treba da se kazni policaecot. Samo sum imal slucai u koi graganite nasi mislat deka gi maltretiras, a u stvari ne si gi znaat pravata i obvrskite pa koga ce im objasnis se smiruvaat
   
 13. Мистичен

  Мистичен Човек

  Член од:
  23 јануари 2005
  Мислења:
  14.063
  Допаѓања:
  897
  Нормално, прочитај ме погоре во меѓувреме што кажав.
   
 14. dungeon master

  dungeon master Милиционер

  Член од:
  14 февруари 2006
  Мислења:
  793
  Допаѓања:
  18
  Abe cekaj malku, ti go imas iskustvo, ja ne sum tolku brz :)

  E ima dzandari kurnazi, tocno e i toa, a za pocituvanjeto na pravilata, e i tuka ima razlika, da receme u centar ( u Skopje normalno ) imas gradski kremcinja-takanareceni mamini i tatini sto im kupile kola pa si praat sto sakaat niz gradot, a na drugata stana od vardar, od bitpazar natamu de :), imas totalna nepismenoca i nepocituvanje, pa ako prevzemes merki 99% ce si napravis problem. Dodusa i so kremcinjata ce si napravis problem, ama ne vooruzen i fizicki

  Misticen sega tebe te njama nesto :)

  Ili ne mozes da stignes na red od toa pileto:icon_lol:
   
 15. astrion

  astrion REBEL

  Член од:
  15 ноември 2005
  Мислења:
  792
  Допаѓања:
  17
  На мене ми пресудиа во одсуство ми бапнале погрешна казна,за колку време ке ми дојдат Лешките а?
   

Сподели преку: