Сонови, толкување на сонови

Дискусија во форумот 'Мистерии' започната од vmx, 12 јуни 2005.

 1. atala

  atala

  Член од:
  2 декември 2014
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  22
  Во ред,тогаш не се нервирај и не се замарај воопшто со сонот,биди позитивна,ништо лошо нема да се случи!;):)
   
 2. Ернесто ЧЕ Гевара

  Ернесто ЧЕ Гевара Hasta La Victoria Siempre

  Член од:
  21 јуни 2010
  Мислења:
  10.440
  Допаѓања:
  13.261
  Ги сонував резултатите од изборите на 11ти декември. ВМРО водеше во изборните единици 2ка и 3ка ИЛИ 3ка и 4ка (не сум сигурен), ама СДСМ во кецот ја надокнадуваше таа разлика.
  Шо може да значи тоа? И кои утакмици да ги играм викендот? И колку гола ќе им даде Меси на Реал на следното Ел Класико?
   
 3. Barbarai

  Barbarai

  Член од:
  25 март 2014
  Мислења:
  717
  Допаѓања:
  733
  Го сонував бившиот дечко со долга кога фатена во репче, иначе има кратка коса, имаше убаво лице некако и ми се смешкаше, јас седев во клупа како во средно а тој стоеше со еден другар и ми се смешкаше од далеку ама така ми беше убав и потоа нешто бевме малце интимни ама ептен убаво чувство не сакав да се разбудам. А кога се разбудив видов како една рака ме прегрнува и почнав да вриштам за скроз да се разбудам ова како полу-сон, често ми се случува така будна сум со отворени очи ама како парализирана не можам да станам.
  Толкување би било добредојдено @metatron
  а може и друг кој се разбира од сонови.
   
 4. sidel

  sidel

  Член од:
  28 октомври 2012
  Мислења:
  272
  Допаѓања:
  38
  za da g
  za da go kontroliras sonot treba prvo vo son da ti tekne deka moze da go kontroliras i posle doaga sposobnosta.
  --- Споено дупло мислење, 24 декември 2016 ---
  i jas mozam da go kontroliram no rabotata e ne mi teknuva deka sum vo son i deka mozam da go kontroliram. A inaku preubavo e koga go kontroliras, jas ponekogas si letam vo son, eh preubavo e.
  --- Споено дупло мислење, 24 декември 2016 ---
  --- Споено дупло мислење, 24 декември 2016 ---
  kazi nekoj son ke se obidam da ti pomogna zasto znam na koj nacin se pretskazuvaat sonovite so vistinsko znacenje ane samo od svoj um. Iako e mnogu teesko ke se obidam da ti odgatnam.
  --- Споено дупло мислење, 24 декември 2016 ---
  toj son shto ti se povtoruval sigurno e nesto mnogu vazno sto saka da ti kaze a inaku nesakam da te plasam za crnite zeni.
  --- Споено дупло мислење, 24 декември 2016 ---
  tie se ili gavoli ili tvoi neprijateli a ne obicnni kucinja.
   
  Последно уредено: 24 декември 2016
 5. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.671
  Допаѓања:
  12.667
  2 дена по ред имам лоши сонови.
  Немам некој посебен стрес во животот, всушност и под стрес кога сум не ми се одразуе на сон тоа.
  За првиот сон заборавив многу детали но знам дека учествував во сообраќајка и летнав низ прозор 20-ина метри ама сум преживеал. Но многу нервозен и напнат сон беше знам, и други страдаа околу мене.
  Вториот сон, денес у X саат сабајле ме разбуди затоа што сонував како другар ми се јавил, едвај зборејќи ми рече „дојди имав потрес на мозок, умирам најверојатно“.
  Вежбам скоро секој ден но храната у последно време не ми е средена, знам да јадам многу благо и солено, најверојатно до тоа е.
   
 6. annaja01

  annaja01

  Член од:
  29 октомври 2011
  Мислења:
  1.613
  Допаѓања:
  1.116
  Јас сонував еден сон,ама не можам да си го протумачам,а многу ме интересира што значи:unsure:
  Прво сонив како една жена (жена на мој братучед) која е почината,се моташе нешто по двор,префрлаше некои работи од овде до онде,и тука и јас се најдов,и јас некоја канта или што ли беше ја префрлив понатака.Наеднаш се најдов на балкон (мој) и гледам од одозгора,жената и моја братучетка (и она почината) ми дадоа нешто,видов дека тоа горното беше торта печена во паковка (купечка) и една кутија мислам, а и така изгледаше како да е метална.Кутијата не ја отворив,и незнам што имаше внатре,само прашав дали да ја дадам на братулед ми (го кажав неговото име)
  Еве една недела тој сон ми е во памет:(
  Им дадов кафе на братучед ми и вујна ми,а братучед ми се уплаши да не дошле по него:confused:
   
 7. sidel

  sidel

  Член од:
  28 октомври 2012
  Мислења:
  272
  Допаѓања:
  38
  ednas jas za malku ke umrev vo son. Sonuvav kako sum bil pred nekoi granici nesto kako porti vo koi ke preminuvam no no zad tie porti kako da bil rajot a pred tie porti imaa dvajca beli luge kako od svetlina vo svetla obleka obleceni i mi sakaa dokumenti za da preminam preku granicata jas gi imav site dokumenti no samo eden mi nedostigal. Vo sonot tolku mnogu se zagriziv sto na jave srceto mi se steginase. Jas znaev deka toa e son no nemozev da zapram so grizi posto bev nekako vo son. I taka obiduvajci se da se razbudam konecno uspeav da se razbudam za da svatam deka toa bese samo son no najvazno srcet da mi zapre so griza zasto se stegase i mozese srceto da mi sopre. A inaku ne sakam da tolkuvanje na sonot bidejki tocno znam sto bese. Denta koga go sonuvav sonot bev vo peskara i trebase da pominam preku albania. No pred toa napraviv edno mnogu golemo golemo dobro delo no za troska ne go dovrsiv dobroto delo i toa sto vo son na granica sto mi sakaa toj dokument, e toj dokument bese nedozavrshenoto dobro delo. Inaku tie luge bea angeli i jas fakticki trebase da vlezam vo rajot no sepak ke recam fala bogu sto nesum go dozavrshil deloto posto sepak sakam da ziveam, zasto koga go sonuvav sonot vo jave srceto pocnuvase da se stegina( sopira) i fakticki ke bev mrtov.
   
 8. Марија Д.

  Марија Д.

  Член од:
  6 јануари 2015
  Мислења:
  39
  Допаѓања:
  7
  Сонував страшен сон...
  Прво сонував како цело семејство сме на гробишта и многу по скали одевме, а потоа во друг сон сонував како дома касно ноќе зборувавме нешто гласно со сестра ми и мајка ми дојде и не искара многу дека ќе сме го разбуделе татко ми
   
 9. koletheman

  koletheman

  Член од:
  3 март 2010
  Мислења:
  515
  Допаѓања:
  158
  што преставува секојдневно хронично сонување на диначни, акциони, авантуристички, страшни или некогаш кошмари кога се бориш и тепаш за да преживееш.
  Значи си сонувал нешто ама не памтиш, туку сонуваш сон пример час до два, се разбудуваш пак презаспиваш нов сон сонуваш, така без пауза да одмори мозкот, секој ден. Сонот како вистински да е, како филм или видео игра, скроз мозокот ти е активен и се е реалистично, како реалност.
  Што би ги предизвикувало соновите(кошмари)
   
 10. Ian Stuart

  Ian Stuart

  Член од:
  21 јули 2014
  Мислења:
  62
  Допаѓања:
  27
  Под влијание на изминатиот ден, а понекогаш и од храната пред спиењето, и положбата на спиење, соновите можат да добијат невообичаени интервали.
   
  На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Del Boy

  Del Boy

  Член од:
  28 септември 2012
  Мислења:
  5.788
  Допаѓања:
  11.083
  Многу сонувам и не давам баш значение на истото , али ова сношти ме замисли.
  Сонувам дешавки од пред 7-8 години шо се десиле во реалноста , али во сонот свесен сум дека е 2017 година , а ме враќа во 2009-2010 и го доживувам моментот буквално исто како што сум го доживеал тогаш , а сега сакам да го променам ама неможам. И на крајот се враќам и еден другар ми вика , па нели знаеш тоа се наочари шо ти помагаат да патуваш низ времето , и нешто друго додаде али не го слушнав. :unsure:

  Некое образложение нешто , некоја подсвесна порака шо ми ја праќа мозокот ваљда али незнам у кој контекст да ја разберам. Иначе да , тој период 2009-2010 ми е во најсвежо сеќавање како вчера да се дешавало ова. Пред 2-3 години не памтам шо се дешавало , али 2009 од август до декември на памет го знам секој ден. Година со најубави моменти шо ми значат премногу , али и грешки шо дефинитивно ми го сменија правецот на животот.
   
  Последно уредено: 18 јануари 2017
 12. IVILE

  IVILE

  Член од:
  21 април 2017
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Ке ве молам да ми протолкувате сон кој ме измачува неколку дена , маж ми сонувал како бурмата му се скршила ( ја видел скршена) и некој му рекол во сонот ,,а ништо ќе се залепи,, Ве молам кој може да ми го протолкува ова, Ви благодарам.
   
 13. Govinda

  Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

  Член од:
  20 април 2014
  Мислења:
  1.578
  Допаѓања:
  1.165
  Ojde brako, gotovo :P
   
 14. muco

  muco

  Член од:
  24 април 2017
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  jas mnogu cesto sonuvam voda(bistra,matna,reki,morinja,poplavi...) se isti sonovi, neznam sto znaci ama sigurno e nesto.
  ako moze nesto za ovoj son
   
 15. Sawyer88

  Sawyer88

  Член од:
  26 февруари 2016
  Мислења:
  583
  Допаѓања:
  736
  Сум слушал дека демек било добро кога сонуваш матна вода, а лошо кога сонуваш бистра. Бистрата вода значело солзи.
   

Сподели преку: