Сонови, толкување на сонови

Член од
2 декември 2014
Мислења
45
Поени од реакции
22
забите во долната вилица ми се потполно здрави , сонував дека само ми се искршени , но немав болка ниту крв , само се нервирав што ми се искршени.
Во ред,тогаш не се нервирај и не се замарај воопшто со сонот,биди позитивна,ништо лошо нема да се случи!;):)
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.109
Поени од реакции
20.947
Ги сонував резултатите од изборите на 11ти декември. ВМРО водеше во изборните единици 2ка и 3ка ИЛИ 3ка и 4ка (не сум сигурен), ама СДСМ во кецот ја надокнадуваше таа разлика.
Шо може да значи тоа? И кои утакмици да ги играм викендот? И колку гола ќе им даде Меси на Реал на следното Ел Класико?
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Го сонував бившиот дечко со долга кога фатена во репче, иначе има кратка коса, имаше убаво лице некако и ми се смешкаше, јас седев во клупа како во средно а тој стоеше со еден другар и ми се смешкаше од далеку ама така ми беше убав и потоа нешто бевме малце интимни ама ептен убаво чувство не сакав да се разбудам. А кога се разбудив видов како една рака ме прегрнува и почнав да вриштам за скроз да се разбудам ова како полу-сон, често ми се случува така будна сум со отворени очи ама како парализирана не можам да станам.
Толкување би било добредојдено @metatron
а може и друг кој се разбира од сонови.
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
za da g
Сте го гледале ли Waking Life?
Филмот е анимиран и во него се зборува за едно момче кое никкао не може да се разбуди (цело време влегува од сон во сон). Во една од сцените тој зборува со неколку други ликови и еден од нив му кажува дека сонот може да се контролира, т.е. да се сонува се што се сака.

Имам прочитано дека некои луѓе го можат тоа (еве, и Гижо сега :lol: ) и навистина не ми е јасно како успеваат.
Гижо, share the technique, bitte 8)
za da go kontroliras sonot treba prvo vo son da ti tekne deka moze da go kontroliras i posle doaga sposobnosta.[DOUBLEPOST=1482537849][/DOUBLEPOST]i jas mozam da go kontroliram no rabotata e ne mi teknuva deka sum vo son i deka mozam da go kontroliram. A inaku preubavo e koga go kontroliras, jas ponekogas si letam vo son, eh preubavo e.[DOUBLEPOST=1482538224][/DOUBLEPOST]
Гижо моите вакви се..

kolku po golema i po strasna toa znaci deka tvojot neprijatel ti e mnogu golem i mocen neprijatel. Cuvaj se.









[DOUBLEPOST=1482538986][/DOUBLEPOST]
Каде можам да најдам вистински толкувања на сонови? Сонувам премногу барам по социјалниве мрежи и ништо сегде е различно незнам каде е точно.
kazi nekoj son ke se obidam da ti pomogna zasto znam na koj nacin se pretskazuvaat sonovite so vistinsko znacenje ane samo od svoj um. Iako e mnogu teesko ke se obidam da ti odgatnam.[DOUBLEPOST=1482539221][/DOUBLEPOST]
Нека ти го протолкуваат повторувањето на сонот..нешто значеше ама шо неам поим..ако ти врши некоја работа :D
toj son shto ti se povtoruval sigurno e nesto mnogu vazno sto saka da ti kaze a inaku nesakam da te plasam za crnite zeni.[DOUBLEPOST=1482540957][/DOUBLEPOST]tie se ili gavoli ili tvoi neprijateli a ne obicnni kucinja.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
2 дена по ред имам лоши сонови.
Немам некој посебен стрес во животот, всушност и под стрес кога сум не ми се одразуе на сон тоа.
За првиот сон заборавив многу детали но знам дека учествував во сообраќајка и летнав низ прозор 20-ина метри ама сум преживеал. Но многу нервозен и напнат сон беше знам, и други страдаа околу мене.
Вториот сон, денес у X саат сабајле ме разбуди затоа што сонував како другар ми се јавил, едвај зборејќи ми рече „дојди имав потрес на мозок, умирам најверојатно“.
Вежбам скоро секој ден но храната у последно време не ми е средена, знам да јадам многу благо и солено, најверојатно до тоа е.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Јас сонував еден сон,ама не можам да си го протумачам,а многу ме интересира што значи:unsure:
Прво сонив како една жена (жена на мој братучед) која е почината,се моташе нешто по двор,префрлаше некои работи од овде до онде,и тука и јас се најдов,и јас некоја канта или што ли беше ја префрлив понатака.Наеднаш се најдов на балкон (мој) и гледам од одозгора,жената и моја братучетка (и она почината) ми дадоа нешто,видов дека тоа горното беше торта печена во паковка (купечка) и една кутија мислам, а и така изгледаше како да е метална.Кутијата не ја отворив,и незнам што имаше внатре,само прашав дали да ја дадам на братулед ми (го кажав неговото име)
Еве една недела тој сон ми е во памет:(
Им дадов кафе на братучед ми и вујна ми,а братучед ми се уплаши да не дошле по него:confused:
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
ednas jas za malku ke umrev vo son. Sonuvav kako sum bil pred nekoi granici nesto kako porti vo koi ke preminuvam no no zad tie porti kako da bil rajot a pred tie porti imaa dvajca beli luge kako od svetlina vo svetla obleka obleceni i mi sakaa dokumenti za da preminam preku granicata jas gi imav site dokumenti no samo eden mi nedostigal. Vo sonot tolku mnogu se zagriziv sto na jave srceto mi se steginase. Jas znaev deka toa e son no nemozev da zapram so grizi posto bev nekako vo son. I taka obiduvajci se da se razbudam konecno uspeav da se razbudam za da svatam deka toa bese samo son no najvazno srcet da mi zapre so griza zasto se stegase i mozese srceto da mi sopre. A inaku ne sakam da tolkuvanje na sonot bidejki tocno znam sto bese. Denta koga go sonuvav sonot bev vo peskara i trebase da pominam preku albania. No pred toa napraviv edno mnogu golemo golemo dobro delo no za troska ne go dovrsiv dobroto delo i toa sto vo son na granica sto mi sakaa toj dokument, e toj dokument bese nedozavrshenoto dobro delo. Inaku tie luge bea angeli i jas fakticki trebase da vlezam vo rajot no sepak ke recam fala bogu sto nesum go dozavrshil deloto posto sepak sakam da ziveam, zasto koga go sonuvav sonot vo jave srceto pocnuvase da se stegina( sopira) i fakticki ke bev mrtov.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
7
Сонував страшен сон...
Прво сонував како цело семејство сме на гробишта и многу по скали одевме, а потоа во друг сон сонував како дома касно ноќе зборувавме нешто гласно со сестра ми и мајка ми дојде и не искара многу дека ќе сме го разбуделе татко ми
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
што преставува секојдневно хронично сонување на диначни, акциони, авантуристички, страшни или некогаш кошмари кога се бориш и тепаш за да преживееш.
Значи си сонувал нешто ама не памтиш, туку сонуваш сон пример час до два, се разбудуваш пак презаспиваш нов сон сонуваш, така без пауза да одмори мозкот, секој ден. Сонот како вистински да е, како филм или видео игра, скроз мозокот ти е активен и се е реалистично, како реалност.
Што би ги предизвикувало соновите(кошмари)
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
62
Поени од реакции
28
што преставува секојдневно хронично сонување на диначни, акциони, авантуристички, страшни или некогаш кошмари кога се бориш и тепаш за да преживееш.
Значи си сонувал нешто ама не памтиш, туку сонуваш сон пример час до два, се разбудуваш пак презаспиваш нов сон сонуваш, така без пауза да одмори мозкот, секој ден. Сонот како вистински да е, како филм или видео игра, скроз мозокот ти е активен и се е реалистично, како реалност.
Што би ги предизвикувало соновите(кошмари)
Под влијание на изминатиот ден, а понекогаш и од храната пред спиењето, и положбата на спиење, соновите можат да добијат невообичаени интервали.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.331
Многу сонувам и не давам баш значение на истото , али ова сношти ме замисли.
Сонувам дешавки од пред 7-8 години шо се десиле во реалноста , али во сонот свесен сум дека е 2017 година , а ме враќа во 2009-2010 и го доживувам моментот буквално исто како што сум го доживеал тогаш , а сега сакам да го променам ама неможам. И на крајот се враќам и еден другар ми вика , па нели знаеш тоа се наочари шо ти помагаат да патуваш низ времето , и нешто друго додаде али не го слушнав. :unsure:

Некое образложение нешто , некоја подсвесна порака шо ми ја праќа мозокот ваљда али незнам у кој контекст да ја разберам. Иначе да , тој период 2009-2010 ми е во најсвежо сеќавање како вчера да се дешавало ова. Пред 2-3 години не памтам шо се дешавало , али 2009 од август до декември на памет го знам секој ден. Година со најубави моменти шо ми значат премногу , али и грешки шо дефинитивно ми го сменија правецот на животот.
 
Последно уредено:
Член од
21 април 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ке ве молам да ми протолкувате сон кој ме измачува неколку дена , маж ми сонувал како бурмата му се скршила ( ја видел скршена) и некој му рекол во сонот ,,а ништо ќе се залепи,, Ве молам кој може да ми го протолкува ова, Ви благодарам.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ке ве молам да ми протолкувате сон кој ме измачува неколку дена , маж ми сонувал како бурмата му се скршила ( ја видел скршена) и некој му рекол во сонот ,,а ништо ќе се залепи,, Ве молам кој може да ми го протолкува ова, Ви благодарам.
Ojde brako, gotovo :P
 
Член од
24 април 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
jas mnogu cesto sonuvam voda(bistra,matna,reki,morinja,poplavi...) se isti sonovi, neznam sto znaci ama sigurno e nesto.
ako moze nesto za ovoj son
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
jas mnogu cesto sonuvam voda(bistra,matna,reki,morinja,poplavi...) se isti sonovi, neznam sto znaci ama sigurno e nesto.
ako moze nesto za ovoj son
Сум слушал дека демек било добро кога сонуваш матна вода, а лошо кога сонуваш бистра. Бистрата вода значело солзи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom