Сонови, толкување на сонови

Дискусија во форумот 'Мистерии' започната од vmx, 12 јуни 2005.

 1. vmx

  vmx

  Член од:
  25 април 2005
  Мислења:
  5.748
  Допаѓања:
  200
  Сонови...

  Епа ајде малце да дискутираме за соновите...

  Има разни видови сонови... кога се е убаво во него се е розово... пример може да имаш секс со која сакаш (само гадно е кога ќе те разбуди некој во тој момент :lol: :lol: ), сонови од кој сакаш да се разбудиш во моментот, сонови во кои пример трчаш трчаш а некој те брка и неможеш да дотрчаш итн итн... цела наука е сврзана... а сонот трае само 8 секунди и ти за тие 8 секунди во сонот живееш цел живот... ц ц ц ц.

  А мене инаку пример нешто што сонувам а е поврзано со животниот терк, по некое време ќе ми се оствари т.е. ќе се случи тоа, и ќе речам еј ова сум го доживеал и после ти ја снемува таа слика и што понатаму... (сонот прекинува продолжуваш сам поматаму) или некој викаат тоа чуство е дежа-ву (веќе видено) слики од потсвеста, а јас се си мислам тоа сум го сонувал и сега му дошло време на остварување...

  Продолжете... :lol:
   
  На katepetar, Black Mark, kristina777 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. StenmarC

  StenmarC Скијач

  Член од:
  24 март 2005
  Мислења:
  2.669
  Допаѓања:
  42
  Јас пред некое време сонував како ми се зезнал екранот на мобилниот (на преклоп). После 2 дена навистина почна да зафркава - да губи контакти на пола екран :( :( :( :( :(
   
  На Jankoviky и kbir им се допаѓа ова.
 3. Гижо

  Гижо че о надрва

  Член од:
  13 март 2005
  Мислења:
  10.731
  Допаѓања:
  132
  јас сонувањето сум го довел под тотална контрола (добро не тотална, ама донекаде), немам проблеми со трчањето, напротив трчам како Морис Грин :D :D што значи многу брзо, и знам понекогаш да скокам преку дрва, да го осетите ова во сон, ке доживеете нирвана
   
  На Black Mark и (deleted user) им се допаѓа ова.
 4. streets_of_dublin

  streets_of_dublin

  Член од:
  12 мај 2005
  Мислења:
  385
  Допаѓања:
  8
  Сте го гледале ли Waking Life?
  Филмот е анимиран и во него се зборува за едно момче кое никкао не може да се разбуди (цело време влегува од сон во сон). Во една од сцените тој зборува со неколку други ликови и еден од нив му кажува дека сонот може да се контролира, т.е. да се сонува се што се сака.

  Имам прочитано дека некои луѓе го можат тоа (еве, и Гижо сега :lol: ) и навистина не ми е јасно како успеваат.
  Гижо, share the technique, bitte 8)
   
 5. Гижо

  Гижо че о надрва

  Член од:
  13 март 2005
  Мислења:
  10.731
  Допаѓања:
  132
  нема техника, тоа е нешто како талент :D :D
  појма немам, едноставно почнав да го контролирам.А знам една сцена од тој филм, каде што му викаат на дечкото, за да провериш дали сонуваш само пробај да запалиш светло во собата (ако си во соба)
   
 6. streets_of_dublin

  streets_of_dublin

  Член од:
  12 мај 2005
  Мислења:
  385
  Допаѓања:
  8
  ...и ако не се смени ништо значи дека сонуваш :wink:

  на таа сцена мислев и ја, само друг дел од неа.
   
 7. Гижо

  Гижо че о надрва

  Член од:
  13 март 2005
  Мислења:
  10.731
  Допаѓања:
  132
  а дали ти се случило кога си болна и кога имаш висока температура да сонуваш еден ист кошмар?

  мене тоа ми се случува уште од кога памтам за мене, и стално кога сум болен гледам што помалку да спијам баш поради тоа
   
  На TheStarOfKutles му/ѝ се допаѓа ова.
 8. streets_of_dublin

  streets_of_dublin

  Член од:
  12 мај 2005
  Мислења:
  385
  Допаѓања:
  8
  Ми се случило да пресметам на памет производ од два четирицифрени броја 8)

  сон не.... или не се сеќавам. Многу ретко се сеќавам на соновите, така да обично и викам дека не сонувам :lol:

  btw, можно е да не се сонува?
   
 9. Гижо

  Гижо че о надрва

  Член од:
  13 март 2005
  Мислења:
  10.731
  Допаѓања:
  132
  можно е зашто да не, зар не ти се случило да преспиеш во текот на ноќта а да не сонуваш ништо?
   
 10. streets_of_dublin

  streets_of_dublin

  Член од:
  12 мај 2005
  Мислења:
  385
  Допаѓања:
  8
  Да, да, тоа и ти викам, скоро секогаш имам чуство дека не сум сонувала ништо. Но според некои статии што ги читав, човекот секогаш сонува но некогаш заборава (колку е точно не знам, затоа и прашувам :lol: )
   
 11. Гижо

  Гижо че о надрва

  Член од:
  13 март 2005
  Мислења:
  10.731
  Допаѓања:
  132
  ама има разлика, и кога ке сонувам нешто занм дека сум сонувал а пак не се сеќавам на тоа а спиењето ми било долго, додека во другиов случај, не сонуваш, не се сеќаваш на ништо, и спиењето ти е како две секунди
   
 12. streets_of_dublin

  streets_of_dublin

  Член од:
  12 мај 2005
  Мислења:
  385
  Допаѓања:
  8
  Ова е многу интересна појава, порано ми се случуваше често.
  Знаеш нешто повеќе за тоа? Или мислиш дека се случува само заради тоа што за време на спењето не се сонува ништо?

  Интересно....
   
 13. Гижо

  Гижо че о надрва

  Член од:
  13 март 2005
  Мислења:
  10.731
  Допаѓања:
  132

  da
   
 14. streets_of_dublin

  streets_of_dublin

  Член од:
  12 мај 2005
  Мислења:
  385
  Допаѓања:
  8
  Има логика... иако, да признаам, не сум размислувала вака порано.
  Ќе збориме повеќе кога ќе се видиме :wink:
   
 15. gerard

  gerard

  Член од:
  22 април 2005
  Мислења:
  2.769
  Допаѓања:
  983
  Ви се случило некогаш да сонувате некој сладок еротски сон.. нешо со некоја типка ово-оно.. и кога ќе дојде она најслаткото се будите :(

  И после пробувате на сила да го досоните

  ама не иде м.м.е. (кој прв почна)
   
  На PuTiN iS bEsT му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: