Сонови, толкување на сонови

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
225
Jas imam nov son :pos2: kako sedam so sestra mi kaj mene doma i kako me puca so psitol me pogoduva vo vrat i kako cekam da umram demek, ali i jas sum ja spukala so pistol...i kako stojam na prozor i gledam eden drugar sto go neam videno odamna i kako praime muabet preku prozor, ali gledam deka site od mojot klas drugarive odat negde demek ke odat na ekskurzija nekoja...i naednas kako se naogam so decko mi na aerodrom, kako trebalo da letame negde enz, i mu vikam ali nemas viza, ne mozes taka samo...i naednas vleguvame vo nekoe internet kafe i toa kako pod zemja nekoe, kako vo palestina negde demek internet kafevo se naoga kako sedime na kompjuter i resavame pascal zadaci, ali demeek site pc imaat nanormalni kameri, a kaj mene ima dva posebni dela spoeni megusebe pa na pcto posle toa...i kako mi predava nekoja so crna kosa, niska zena taka sredno debela....hmmm stvarno nez .....aj pls tolkuvanje:toe:
да сонуваш како некој те ранува значи среќа во љубовта посебно ако ги сонвуаш куршумите тоа се толкува како среќни вести, тоа што си чекала да умреш значи долг живот е пред тебе. другарите во сонот или од клас сооучениците значи дека со нив ќе се сретнеш зближиш чуеш и сл.
а тоа што си била со дечко ти на аеродром тоа значи нешто убаво ќе ви тргне некоја среќа, задачите кои си ги решавала најверојатно се некакви проблеми кои те тиштат нешто што ти стои на пат што треба да го решиш.

тоа е најбитното што го извлеков од сонот остантатиот дел од сонот со професорката и компјутерот не значи ништо.

Пред некој ден сонував како сум положила матура со просек 100.4%:D и како сум влегла во државна квота на факултетот по информатика(бтв брат ми студира на тој факс) и сум била во првите 10 на листата,не се сеќавам точно која бев битно имаше подобри и од мене.И сега многу ме стави на мисла сонот оти во план сум на флолошки.Има ли некакво значење ова или пак е резултат на тоа што мозокот ми е преокупиран со таа мисла околу матурските испити?Фала ондапред.
јас лично мислам дека е како резултат на преокупираност.

Сонував едно мало досадно дете како ме следело а јас никако да се откачам од него...И така ме следело ме следело ме следело и на крајот ми пукнал филмот, сум зел лопата и го треснав по глава...и детето умре

Друго сум сонувал како со братучед ми и со уште еден мој другар за малку ќе сме направеле сообраќајна несреќа


Трето...сум ја сонувал баба ми како пуше цигари :хаха: а многу ги мрази цигарите

дете ако е машко посебно велат некаков проблем некаде слушнав ако детето или бебето е женскао наводно се толкува како ангел, ако во твојот сон детето е машко најверојатно се работи з анекаков проблем кој на крај ќе го решиш.

Не сум против сонововниците и таквото толкување, некогаш и јас така си ги протолкувам соништата, но повеќе сум за психилошкото толкување на сонот, некако ми е пореално, не само Фројд што некој веќе го спомнува погоре, туку повеќе психолози ги проучувале соновите. Бев на предавање на еден француски психолог пред околу година дена баш за соновите, и обидувајќи се да ни објасни дека сонот е дел од тоа што ни се случува ни кажуваше повеќе примери од кој еден ми остави голем впечаток. Од прилика иде вака: Една девојка скоро секоја вечер сонува како ја брка некој и таа бега, секое утро се буди задишана и уплашена и незнае зошто е тоа така, тоа и трае долго време, секоја вечер истото, една вечер пак го сонува истото, но застанува во сонот се врти и прашува, зошто ме бркаш цело време. кој си ти, што сакаш од мене, одговорот бил јас незнам, ти сонуваш ти треба да знаеш зошто бегаш, од кого и од што бегаш.
Потоа работеше на сон на една девојка која ја виде прв пат во животот, за која незнаеше ништо, разработувајќи го сонот, видовме дека иако беше многу нереален сон имаше врска со нејзиниот реален живот, со тоа што таа прави, што сака да направи, што мора, иако во сонот немаше никој близок, многу од непознатите ги претставуваа нејзините блиски...
да соновите се психологија и се третираат како дел од психологијата бидејќи доаѓаат дирекно од потсвета на човекот а знаеме дека потсвеста е предмет и на психологијата.

за соновите од доста психолошки тези имам прочитано дека можата да бидат реални и нереални, тие што се нереални се најчесто во вид на симболи тие симболи луѓето различно ги толкуваат но добар дел од симболите кај сите народи имаат слично знчаење како на пример вода, змија, сонце оган, леб, дрвја и мн. други, некогаш симболите од сонот ти кажуваат во блиска иднина што ќе ти се случи што немора д се случи тоа незнам од што зависи но некогаш ти ја прикажуваат моменталната психичка состојба а некогаш ти го отсликуваат минатото, затоа психолозите нашле решение односно го одгатнале сонот на девојката.

да и секогаш се препорачува сонот кој го сонвуаме да пробаме да го поврземе со нашиот живот со она што сме, што сакаме да направиме и со околината што не опкружува. сонвоите се чиста психологија.

два дена по ред сонувам чудни сонови, сепак се сеќавам само на ситни детаљи!
Пред 2 дена сонував како ја со некој друг (не сум сигурен ама мислам девојка ми беше) сме се возеле во мојот автомобил и одеднаш почнало нешто ептен чудно! Нешто ко масакар, и цело време патот ни го пресекувала една црна кола со две девојки (се сеќавам само дека шоферката беше плавуша) облечени во црно! Меѓу другото, биле ко духови т.е. преминувале преку огради и ѕидови без никакви последици. И сме заспале во автомобилот од што сме биле уморни и кога се разбудив видов одпозади едно дете (се сеќавам точно кој) за кој не сум сигурен дали одпочеток бил во колата. После тоа некој негов познаник тропна на прозорецот да му отвориме и ни раскажал што се се случувало на тој масакар. Меѓу другото, горниот дел од тренерката бил надвор од колата и кога ми го подаде познаникот имаше крв на неа....

МОЖЕ НЕКОЈ ДА МИ ОБЈАСНИ ШТО ЗНАЧИ ОВА ?:nesvest:
според сонот мислам ќе имаш проблеми во врската со девојката, бидејќи кола е кавга посебно црна нешто Тажен ќе бидеш, духови се толкуваат како кратко прекинвуање на некоја љубовна врска, заради кое ти ќе се чувствуваш непријатно бидејќи маскарот во сонот е некаква непријатност, крв во сон некаде се толкува како глас а некои го поврзуваат тоа со пари, материјална добивка. непријатен сон во секој случај но дај Боже да не се оствари. секое добро

дали некој може да ми објасни што значи да сонувач многу вода и многу огин???
ве молам објаснете !!!
вода и огин во сон се чувства вода е преголема емотивност а огин некаква агресија нешто врие во тебе.

ако во сонот водата е чиста односно бистра и ладна тогаш е среќа посебно ако пливаш во таква вода значи некаков успех ако водата е мутна тогаш значи некаков проблем или нејасна ситуација.

огин ако е со пламени без дим тогаш е убаво среќа во љубовта, успех.
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Пак ја.
У последно време, соновите што ми оставаат импресија ги памтам, и ги барам во соновник. Не дека верувам, ама ме заинтересираа :)

Значи, бев во школо. Се беше премногу реално, дури и се сеќавам во што бев облечена. Бевме собрани една група, и еден професор кој предава нешто сосема друго, ни рече дека покрај мјузиклот, ќе глумиме во друга претстава. Ние стоевме, а јас знам дека косата ми беше собрана и виткана, и чудно се чувствував, затоа што никогаш не ја собирам и секогаш ми е права. Исто така, држев палома затоа што бев многу настината и имав температура. Премногу поспано следев што се зборува, а знам дека стоев на страна. До мене стоеше еден другар, кој беше премногу изменет. Во еден момент, незнам како, ама ме гушна, сосема спонтано. Многу ми беше чудно, и незнам понатаму што се случи.

театар - остварување на желби
виткана коса - љубов
настинка - неостварување на желби
прегратка на лице од спротивен пол - неостварување на желби

Многу сум контрадикторна :)
 
В

Вори

Гостин
Што значи тоа,ако ја видам мајката на девојка ми,и да ме глеа лошо ептен,као злобно некако,што знам не можам да опишам.

(иначе мајка и ми е матичен стоматолог):pos2:
 
Член од
17 февруари 2010
Мислења
62
Поени од реакции
4
Сонував дека сум била на концерти одма после тоа наместо да си заминам дома сум скокнала во базен,огромен,а било зима.знае некој што значи?:raz:
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.204
Поени од реакции
2.199
Пред некое време, сонував како сум се бркал со другари и сум се удрил. Тогаш почнало да ме боли каде што сум се удил, дојде таа што ме и што ја сакам и ме бацила и сме се залапале... дај кажете што е ова:kesa:
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.191
Поени од реакции
9.738
Прво се случи некаква експозија во небото, ептен огромна, и почнав да сумњам во вонземјани.
И после 30 сек. гледам НЛО како вшмукува се, и бегам како луд.

Ебем му.

Знае некој што значи да сонуваш НЛО, вонземјани?
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
225
Што значи тоа,ако ја видам мајката на девојка ми,и да ме глеа лошо ептен,као злобно некако,што знам не можам да опишам.

(иначе мајка и ми е матичен стоматолог):pos2:
епа се плашиш од стоматолози затоа, евентуално жената може нешто да ти е лута.

Сонував дека сум била на концерти одма после тоа наместо да си заминам дома сум скокнала во базен,огромен,а било зима.знае некој што значи?:raz:
од сонот твој битен е симболот концерт и базен, концерт е среќа а базенот ако бил со чиста и бистра вода исто така е убав знак и носи среќа.

Пред некое време, сонував како сум се бркал со другари и сум се удрил. Тогаш почнало да ме боли каде што сум се удил, дојде таа што ме и што ја сакам и ме бацила и сме се залапале... дај кажете што е ова:kesa:
ударот ме асоцира на некакво изненадување, девојката која си ја сонувал во таков момент е само знак дека сакаш да бидеш со неа.

Пак ја.
У последно време, соновите што ми оставаат импресија ги памтам, и ги барам во соновник. Не дека верувам, ама ме заинтересираа :)

Значи, бев во школо. Се беше премногу реално, дури и се сеќавам во што бев облечена. Бевме собрани една група, и еден професор кој предава нешто сосема друго, ни рече дека покрај мјузиклот, ќе глумиме во друга претстава. Ние стоевме, а јас знам дека косата ми беше собрана и виткана, и чудно се чувствував, затоа што никогаш не ја собирам и секогаш ми е права. Исто така, држев палома затоа што бев многу настината и имав температура. Премногу поспано следев што се зборува, а знам дека стоев на страна. До мене стоеше еден другар, кој беше премногу изменет. Во еден момент, незнам како, ама ме гушна, сосема спонтано. Многу ми беше чудно, и незнам понатаму што се случи.

театар - остварување на желби
виткана коса - љубов
настинка - неостварување на желби
прегратка на лице од спротивен пол - неостварување на желби

Многу сум контрадикторна :)
виткана коса да значи љубов според соновниците, и се дурго што наброи меѓутоа витканата коса може е твоја желба,сакаш да се видиш во некое друго издание да смениш нешто или самиот начин на живот, тоа што си била настината на сон е знак на добро здравје во иднина, изменетиот другар значи дека истиот е поинаков од тоа што се претставува односно ќе те изненади нешто од него некоја негова страна, карактеристика, друго лице дали позитивно или негативно тоа останвуа да си вдиш што и да е биди спремна...
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
2.905
Поени од реакции
400
Ај некој да ми каже што ми значи сонот.
Сонував како во нашето училиште на игралиштето имаше вода, и незнам како да кажам бесе проѕирен асвалтот само на едно место, а на тоа место имаше некоја везна.. ја извадиле таа вазна и имало полно стари железни пари .. Некои странски пари од старото време.
И со еден човек се договоривме да се чекаме кај менувачницата и него го немаше, демек не ме нашол.И јас отидов во Менувачницата и извадив една пари дали ке ми дадат пари, но рече дека биле стари овие пари и сонот ЗАВРШИ.
Ке ми каже некој ?


:Фала:
 
Член од
1 јули 2009
Мислења
61
Поени од реакции
0
Многу сонував ноќесна ама само ми текнува дека еден другар ми ја скина личната карта,или возачка беше незнам,беше розева како возачка ама ја сум мислел дека е лична и после сум го бркал да го тепам.ај кажете предосеќам дека е нешто лошо
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
јас сонувањето сум го довел под тотална контрола (добро не тотална, ама донекаде), немам проблеми со трчањето, напротив трчам како Морис Грин :D :D што значи многу брзо, и знам понекогаш да скокам преку дрва, да го осетите ова во сон, ке доживеете нирвана
Луцидно Сонување.
-Има техника.
-Сум го доживеал без употребена техника.

дали е можно да не сонувам:???
Се будам 9 месеци по ред и ништо...никаков сон...никаков впечаток за време на спиење...
Сам сум?
Глуп сум?=да?знам
Има чаре??
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
248
Поени од реакции
54
Луцидно Сонување.
-Има техника.
-Сум го доживеал без употребена техника.

дали е можно да не сонувам:???
Се будам 9 месеци по ред и ништо...никаков сон...никаков впечаток за време на спиење...
Сам сум?
Глуп сум?=да?знам
Има чаре??
gluposti ne se sonuva son so ti sakas kako ke dojde taka sonuvas. kakvo chare ako ne sonuvas ne sonuvas i so so toa
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.580
Поени од реакции
2.583
Темава е за толкување не е за муабење околу соновите, има таква.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
225
Ај некој да ми каже што ми значи сонот.
Сонував како во нашето училиште на игралиштето имаше вода, и незнам како да кажам бесе проѕирен асвалтот само на едно место, а на тоа место имаше некоја везна.. ја извадиле таа вазна и имало полно стари железни пари .. Некои странски пари од старото време.
И со еден човек се договоривме да се чекаме кај менувачницата и него го немаше, демек не ме нашол.И јас отидов во Менувачницата и извадив една пари дали ке ми дадат пари, но рече дека биле стари овие пари и сонот ЗАВРШИ.
Ке ми каже некој ?


:Фала:
ако водата е чиста тогаш е среќа а вазната пак значи некое убаво изненадување освен ако е скршена тогаш значи тага лутина бес, во вазната си нашол пари што исто така е убаво и носи среќа, новини во твојот живот.

вториот дел од сонот каде си менвуал пари си давал разменвуал тоа се некакви зборви, кавга.

Многу сонував ноќесна ама само ми текнува дека еден другар ми ја скина личната карта,или возачка беше незнам,беше розева како возачка ама ја сум мислел дека е лична и после сум го бркал да го тепам.ај кажете предосеќам дека е нешто лошо
нема некое значење, евентуално би ти кажала да пазиш на документите можно е да ги загубиш.

gluposti ne se sonuva son so ti sakas kako ke dojde taka sonuvas. kakvo chare ako ne sonuvas ne sonuvas i so so toa
донекаде е вистина инаку доста пати ми се има случено тоа што сакам да го сонвуам и да го сонувам секако дека не често но се случува а посебно тие што тоа го убежбуваат и прават некакви експериметни мислам тоа го можат оние кои се искусни психијатри, психолози.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom