Сонови, толкување на сонови

~angela~

mladiot matematicar
Член од
29 август 2008
Мислења
226
Поени од реакции
25
Jas imam nov son :pos2: kako sedam so sestra mi kaj mene doma i kako me puca so psitol me pogoduva vo vrat i kako cekam da umram demek, ali i jas sum ja spukala so pistol...i kako stojam na prozor i gledam eden drugar sto go neam videno odamna i kako praime muabet preku prozor, ali gledam deka site od mojot klas drugarive odat negde demek ke odat na ekskurzija nekoja...i naednas kako se naogam so decko mi na aerodrom, kako trebalo da letame negde enz, i mu vikam ali nemas viza, ne mozes taka samo...i naednas vleguvame vo nekoe internet kafe i toa kako pod zemja nekoe, kako vo palestina negde demek internet kafevo se naoga kako sedime na kompjuter i resavame pascal zadaci, ali demeek site pc imaat nanormalni kameri, a kaj mene ima dva posebni dela spoeni megusebe pa na pcto posle toa...i kako mi predava nekoja so crna kosa, niska zena taka sredno debela....hmmm stvarno nez .....aj pls tolkuvanje:toe:
 

Spaski

Vita - Amore - Riso
Член од
31 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
11
постојат два типа на сонови:
-сонови од желба, нешто што сакаме да ни се случи
-сонови од страв, нешто што не сакаме да ни се случи

и + тоа сонот е механизам кој се обидува да ни го продолжи спиењето
п.с
да не го парафразирам повеќе Фројд човекот напишал две книги за толкувањето на соновите кој го интересира од психолошка гледна точка што му значи сонот нека ги прочита
Се согласувам со овие 2 типа на сонови, но сепак не мислам дека соновите имаат некое посебно значење.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Сонував дека летам, во небесни синевини,
сонував дека тонам во плаветни длабочини,
сонував дека лебдам на тревни лединки и златножолни полиња,
сонував дека танцувам со пепругави самовили,
се разбудив со крилја на грбот,
со цветна прашина на рацете,
се разбудив со корали во косата
и со бакнежи на лицето,
дур околу мене пееја вили и самовили?
Буден бев или сонував или во рајски градини попаднав?

Ем? Некој?
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Сонував дека летам, во небесни синевини,
сонував дека тонам во плаветни длабочини,
сонував дека лебдам на тревни лединки и златножолни полиња,
сонував дека танцувам со пепругави самовили,
се разбудив со крилја на грбот,
со цветна прашина на рацете,
се разбудив со корали во косата
и со бакнежи на лицето,
дур околу мене пееја вили и самовили?
Буден бев или сонував или во рајски градини попаднав?

Ем? Некој?
да не си згрешил тема?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
да не си згрешил тема?
не бе, за сон говорам, како онаа: Сон сум сонил, мила мајко, сон за неаааа....

Само вљубен поет :) ништо страшно, толкувањето е лесно - вишок инспирација :D
Апо хехехе. Инспирација, мејби!

Него шала на страна, јеботе, ноќеска, сањам идиотизми, ама најјако беше коа нешо као мутирана краба ли, јастог ли, некој таков раковиден курац, у вода до колена, мислам слатка вода?? беше, ај прво една, не ја знам, и ја опржи ногата (небитно у приказнава), мене ме заграби, па го истаив од нога, го стаив на бетонот до водата шо беше нешо меѓу пристан и брана/ѕитче, па сакав со лопата да го утепам, ми рекоа не, и така го остаив да се прплека. Инаку, после, у сонот, и мене ми беше малку коленото, онака, потечено, па...
А целиот сон беше некоја фантасмагорична битка, ама меѓу кои и кого, абер неам, знам дека бев еден од јаките, главни фраери :)
 

Ovce_Pole-9

^Tennis Lover^
Член од
12 декември 2008
Мислења
234
Поени од реакции
14
Пред некој ден сонував како сум положила матура со просек 100.4%:D и како сум влегла во државна квота на факултетот по информатика(бтв брат ми студира на тој факс) и сум била во првите 10 на листата,не се сеќавам точно која бев битно имаше подобри и од мене.И сега многу ме стави на мисла сонот оти во план сум на флолошки.Има ли некакво значење ова или пак е резултат на тоа што мозокот ми е преокупиран со таа мисла околу матурските испити?Фала ондапред.
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.380
Поени од реакции
3.881
Сонував едно мало досадно дете како ме следело а јас никако да се откачам од него...И така ме следело ме следело ме следело и на крајот ми пукнал филмот, сум зел лопата и го треснав по глава...и детето умре

Друго сум сонувал како со братучед ми и со уште еден мој другар за малку ќе сме направеле сообраќајна несреќа


Трето...сум ја сонувал баба ми како пуше цигари :хаха: а многу ги мрази цигарите
 

~angela~

mladiot matematicar
Член од
29 август 2008
Мислења
226
Поени од реакции
25
Се согласувам со овие 2 типа на сонови, но сепак не мислам дека соновите имаат некое посебно значење.

soglasuvaj se s sto sakas, ali sepak temava e TOLKUVANJE NA SONISTA, a ne dali veruvas vo niv ili ne!!!

nekoj da ne go protolkuva mojot son????:toe:
 

elena260686

hahahahhh
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11
Поени од реакции
2
Не сум против сонововниците и таквото толкување, некогаш и јас така си ги протолкувам соништата, но повеќе сум за психилошкото толкување на сонот, некако ми е пореално, не само Фројд што некој веќе го спомнува погоре, туку повеќе психолози ги проучувале соновите. Бев на предавање на еден француски психолог пред околу година дена баш за соновите, и обидувајќи се да ни објасни дека сонот е дел од тоа што ни се случува ни кажуваше повеќе примери од кој еден ми остави голем впечаток. Од прилика иде вака: Една девојка скоро секоја вечер сонува како ја брка некој и таа бега, секое утро се буди задишана и уплашена и незнае зошто е тоа така, тоа и трае долго време, секоја вечер истото, една вечер пак го сонува истото, но застанува во сонот се врти и прашува, зошто ме бркаш цело време. кој си ти, што сакаш од мене, одговорот бил јас незнам, ти сонуваш ти треба да знаеш зошто бегаш, од кого и од што бегаш.
Потоа работеше на сон на една девојка која ја виде прв пат во животот, за која незнаеше ништо, разработувајќи го сонот, видовме дека иако беше многу нереален сон имаше врска со нејзиниот реален живот, со тоа што таа прави, што сака да направи, што мора, иако во сонот немаше никој близок, многу од непознатите ги претставуваа нејзините блиски...
 

Spaski

Vita - Amore - Riso
Член од
31 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
11
Не сум против сонововниците и таквото толкување, некогаш и јас така си ги протолкувам соништата, но повеќе сум за психилошкото толкување на сонот, некако ми е пореално, не само Фројд што некој веќе го спомнува погоре, туку повеќе психолози ги проучувале соновите. Бев на предавање на еден француски психолог пред околу година дена баш за соновите, и обидувајќи се да ни објасни дека сонот е дел од тоа што ни се случува ...
Точно е тоа дека сонот е дел од тоа што ни се случува во животот и често во сонот ни се појавуваат измешани сцени од животот иако чудни сепак се случиЛЕ во реалноста...
ни кажуваше повеќе примери од кој еден ми остави голем впечаток. Од прилика иде вака: Една девојка скоро секоја вечер сонува како ја брка некој и таа бега, секое утро се буди задишана и уплашена и незнае зошто е тоа така, тоа и трае долго време, секоја вечер истото, една вечер пак го сонува истото, но застанува во сонот се врти и прашува, зошто ме бркаш цело време. кој си ти, што сакаш од мене, одговорот бил јас незнам, ти сонуваш ти треба да знаеш зошто бегаш, од кого и од што бегаш.
Потоа работеше на сон на една девојка која ја виде прв пат во животот, за која незнаеше ништо, разработувајќи го сонот, видовме дека иако беше многу нереален сон имаше врска со нејзиниот реален живот, со тоа што таа прави, што сака да направи, што мора, иако во сонот немаше никој близок, многу од непознатите ги претставуваа нејзините блиски...
Често сонуваме лица кој не ни се познати, кои мислиме дека не сме ги виделе никогаш во животот, но не е така. Секое лице кое сме го сонувале барем еднаш сме го виделе во животот, па макар било тоа некој на ТВ да сме виделе или пак на улица да сме го одминале.
 

elena260686

hahahahhh
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11
Поени од реакции
2
Сонував едно мало досадно дете како ме следело а јас никако да се откачам од него...И така ме следело ме следело ме следело и на крајот ми пукнал филмот, сум зел лопата и го треснав по глава...и детето умре

Па мислам дека имаш некоја мала незавршена работа што долго време те следи а ти никако несакаш ни да ја увидиш, ни да ја решиш, мислиш дека не ти е битна, може треба рамислиш и да не ги оставаш работите незавршени, чекајќи сами да се решат или да ги снема.
 

SANCTIMONIOUS

Мејд Ин Мацедониа
Член од
21 март 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
9
два дена по ред сонувам чудни сонови, сепак се сеќавам само на ситни детаљи!
Пред 2 дена сонував како ја со некој друг (не сум сигурен ама мислам девојка ми беше) сме се возеле во мојот автомобил и одеднаш почнало нешто ептен чудно! Нешто ко масакар, и цело време патот ни го пресекувала една црна кола со две девојки (се сеќавам само дека шоферката беше плавуша) облечени во црно! Меѓу другото, биле ко духови т.е. преминувале преку огради и ѕидови без никакви последици. И сме заспале во автомобилот од што сме биле уморни и кога се разбудив видов одпозади едно дете (се сеќавам точно кој) за кој не сум сигурен дали одпочеток бил во колата. После тоа некој негов познаник тропна на прозорецот да му отвориме и ни раскажал што се се случувало на тој масакар. Меѓу другото, горниот дел од тренерката бил надвор од колата и кога ми го подаде познаникот имаше крв на неа....

МОЖЕ НЕКОЈ ДА МИ ОБЈАСНИ ШТО ЗНАЧИ ОВА ?:nesvest:
 

Golube

неам појма
Член од
9 ноември 2009
Мислења
116
Поени од реакции
5
Ако некој сонува дека вие пушите цигари во сон,што значи тоа?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
дали некој може да ми објасни што значи да сонувач многу вода и многу огин???
ве молам објаснете !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom