Сонови, толкување на сонови

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Sonuvav kako turcinka idese po mene i kako da mi se zakanuvase,kako da me prokolnuvasenesto taka izgledase a nisto ne ja razbirav sto zboruva zboruvase na turski i na kraj se najdov so kolata na eden ostrov okolu mene samo kal i se javiv na drugari da me spasat Sto moze da znaci toa dali nekoj znae od prilika BLAGODARAM ODNAPRED !:smir:
за првиот дел од сонот со турцинката точно е толкувањето на луси
но за островот велат ако островот е убав и зелен тогаш некоја среќа ако е пуст самотија или ќе останеш без другари или без саканта личност!

Што значи тоа,ако некоја драга особа не ти збори,љута ти е,воопшто не ти обрнува внимание?
тоа значи дека не ти е лута но може и да се осеќа повредено од тебе...

Најверојатно премногу гледаш Шехерезад и Ѓумуш :)

Инаку, сега сериозно, турчинка/ муслиманка на сон е светица некоја.
Внимавај да не правиш некои грешки, штом те прекорувала за нешто.

Моја другарка сонувала како нејзината баба, која неодамна почина ја прегрнувала на сон и и велела: Само со тебе не се опростив..
Некое значење?
и недостасува баба и.
но ако баба и починала а со неа не се опростила или не и била на погреб може тоа да значи.

Јас си ги преведувам сите сонови бидејќи ги сметам за визии на иднината.
Но дојдов до сон којшто неможам да го разберам па ќе побарам ваша помош.
Што значи да се наоѓаш во друг непознат град заедно со водич кој цело време се плаши и ти кажува да не правиш разни работи бидејќи полицијата била многу строга?
непознат град или населба може да значи селидба, мажачка жениба и сл. за ова водичот незнам може да го претставува твојот брачен иден партнер може се плаши од некоја нова промена...
 
M

MIL

Гостин
Напишано од MIL
за првиот дел од сонот со турцинката точно е толкувањето на луси
но за островот велат ако островот е убав и зелен тогаш некоја среќа ако е пуст самотија или ќе останеш без другари или без саканта личност!
Кал беше околу мене Немав излез никаков :(
 

abeOstaviSe

Apathic
Член од
19 февруари 2009
Мислења
40
Поени од реакции
0
Што значи да сонувам други девојки (освен девојка ми ) ? Значи многу пати сонувам, скоро секогаш различни девојки. Пр секс , шетнја, кафе и сл. Па ?
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Што значи да пиеш бело вино во сон ?
бело вино значи среќа некаква свеченост веселба.

Што значи да сонувам други девојки (освен девојка ми ) ? Значи многу пати сонувам, скоро секогаш различни девојки. Пр секс , шетнја, кафе и сл. Па ?

хммм потајно сакаш авантури или промена, можеби ти е монотоно во врската.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Што значи да сонуваш самовила?
ако видиш самовила на сон значи среќа во лјубовта, ако е шумска вила тогаш значи голема ненадејна среќа, ако вилата танцува тогаш вашите непријатели и противници ќе се повлечат а како резултат на тоа те очекува среќна иднина.
 
Член од
24 декември 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
LELE POVTORNO ISTO!!!!!!!!! SONUVAM DZAMIJA I ODZA!!! KAZETE STO E TOA??? AMA BESE CUDNO...
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Ноќеска сонував многу истрипан сон.
Прво, седев со некои луѓе што не ги знам, бевме собрани како на некоја прослава, ама морав да си одам. Пред да излезам, ги облеков чизмите, иако беше лето. Излегов, и тргнав по еден пат, ама беше многу каллив, затоа што почна да врне. Не врнеше многу, ама брзав затоа што некој ме чекаше. Незнам кој, незнам каде, ама знам дека веќе каснев. Небото беше такво сиво, мрачно. Одеднаш, се свртив и се враќав по истата патека, и одев со еден другар, кој ми правеше друштво. Ме праша, зошто си разочарана, и одговорив, требаше да направам нешто ама не го направив. Во тој момент видов дека целите чизми ми се искинати. Премногу врнеше, и другар ми ми рече да одиме под една стреа за да не наврнеме. Ги соблеков чизмите и седевме гледајќи го дождот.

И сабајлево, затоа што ми беше чудно, проверив во соновник. Ме изненади тоа што:

- облекување чизми и гледање како врне дожд е среќа во љубов
- соблекување чизми и стоење на дожд се голема несреќа

Кога треба да најдам симболика во сон, знам кои се тие сонови. Овој е еден од нив.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
LELE POVTORNO ISTO!!!!!!!!! SONUVAM DZAMIJA I ODZA!!! KAZETE STO E TOA??? AMA BESE CUDNO...
оџа како муслиман е светец неко,ј а џамија соновниците ја толкуваат како патување или нови познанста, светите храмови на сон се секогаш убаво нешто среќа некоја.

Ноќеска сонував многу истрипан сон.
Прво, седев со некои луѓе што не ги знам, бевме собрани како на некоја прослава, ама морав да си одам. Пред да излезам, ги облеков чизмите, иако беше лето. Излегов, и тргнав по еден пат, ама беше многу каллив, затоа што почна да врне. Не врнеше многу, ама брзав затоа што некој ме чекаше. Незнам кој, незнам каде, ама знам дека веќе каснев. Небото беше такво сиво, мрачно. Одеднаш, се свртив и се враќав по истата патека, и одев со еден другар, кој ми правеше друштво. Ме праша, зошто си разочарана, и одговорив, требаше да направам нешто ама не го направив. Во тој момент видов дека целите чизми ми се искинати. Премногу врнеше, и другар ми ми рече да одиме под една стреа за да не наврнеме. Ги соблеков чизмите и седевме гледајќи го дождот.

И сабајлево, затоа што ми беше чудно, проверив во соновник. Ме изненади тоа што:

- облекување чизми и гледање како врне дожд е среќа во љубов
- соблекување чизми и стоење на дожд се голема несреќа

Кога треба да најдам симболика во сон, знам кои се тие сонови. Овој е еден од нив.
да чизми се длабока љубов а народно се толкува како момче, според твојот сон бидејќи си одела со чизмите по кал а калта е озборување најверојатно ќе ве пратат лоши гласови и озборувањеа ама ти нема да се секираш за тоа, ситниот дожд е знак на искрена и верна љубов, лето да сонвуаш е некоја убава релаксирачка ситуација така да еден период ќе те преати среќа во љубов и ќе бидеш исполнета арно ама, според втроиот дел на сонот, каде небото е мрачно и сиво што претскажува некакво разочарување, а тоа разочарување ќе резултира со пропаѓање на врската бидејќи скинати чизми се разочарување во љубовта односно раскинување на љубовна врска најверојатно подоцна за нешто ќе се каеш како што на сон си му кажала на другарот. Најверојатно другарот на сон е некое ново лице или познанство или збилижување со некој што го познаваш и пак се појавува дождот кој ако е ситен се толкува како искрена и длабока љубов, можно е нова љубов со некоја нова личност.

горе доле се обидов да го поврзам некако сонот ова ти е и некој вовед во тоа што одприлика значи а ти пробај подобро да си го објасниш, сите ние најубво си го познаваме животот и се што не опкружува па така и најдобро можеме симболите од сонот да ги сложиме и поврземе со реалниот живот.
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
644
Поени од реакции
156
постојат два типа на сонови:
-сонови од желба, нешто што сакаме да ни се случи
-сонови од страв, нешто што не сакаме да ни се случи
и + тоа сонот е механизам кој се обидува да ни го продолжи спиењето
п.с
да не го парафразирам повеќе Фројд човекот напишал две книги за толкувањето на соновите кој го интересира од психолошка гледна точка што му значи сонот нека ги прочита
 

nameleess

N/a
Член од
9 јануари 2010
Мислења
299
Поени од реакции
25
штш значи да ја сонувам симпатијата и во сонов сме заедно?
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
штш значи да ја сонувам симпатијата и во сонов сме заедно?
многу јасно е дека ја сакаш и затоа ја сонуваш, во соновниците се толлкува како возвратена љубов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom