Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Варијанта бр.2 Одиш кај овластен човек што прави лепенки во форма на регистрации. Пример во Битола има такво нешто - кај Папалот :) Тој прави такви таблици со флуоросцентни материјали и полицијата ги прифаќа таблиците правени само кај него, пример за новите Буби, Алфа 156, некои Хонда Сивици и сл.
како бе ги профаќа? дава пусулче нешто?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Член од
30 март 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Сакам да купам форд фиеста 1.4 тдци 68 кс (нов модел)Сакам мисленје од некој кој сто поседува ваков автомобил
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
500
Поени од реакции
282
Здраво, итно ми треба мислење за Даеву Ланос. Сакам да зеам Ланос 99 година 1.5i со вграден плин и поминати 110 000 км. Ве молам за ваше мислење дали ми препорачувате или не? и зошто да не? дали има мани, освен потрошњата?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Не сум сигурен дали треба да прашам на оваа тема, ако не извинете ме !
Имено, од Струмица сум студент во Скопје, но имав сообраќајна несреќа и ја средив колата сега, но регистарската табличка (предна) ми е искривена и не е на своето место туку ја ставив на видно место позади шофершајбната.
Дали вака би можел да стигнам до Струмица, т.е. дали доколку ме сопре контрола би можеле да ми пишат некоја казна за ова !?
Дали можам да направам нова регистарска табличка како што прават во некои авто сервиси (неоригинални) и дали со ваква табличка би можел да бидам казнет?
Каква е процедурата за вадење на нова оригинална табличка и колку пари би ме чинело?
Однапред благодарам !
мислам дека нема вадење друга таблица. ако ти пречи што е згужвана, мислам дека ке треба 2 нови со други броеви и нова сообраќајна...
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Здраво, итно ми треба мислење за Даеву Ланос. Сакам да зеам Ланос 99 година 1.5i со вграден плин и поминати 110 000 км. Ве молам за ваше мислење дали ми препорачувате или не? и зошто да не? дали има мани, освен потрошњата?
Јас имам Daewoo Nubira 1.6 од 2002 година и можам да ти кажам дека се коска количиња. Би ти препорачал да го бараш овој моторот 1.6 16V наместо 1.5 што е застарен. 1.6 е со 107КС Opel Vectra наместо Racer 1.5 мотор...
 
Член од
1 октомври 2010
Мислења
29
Поени од реакции
0
Dali nekoj ja ima vadeno Шалтабла na citroen ax.. i ako ima na koj nacin se pravi toa dali treba volanot da se vadi ili...??
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Денес ги отварав кочниците на Бравото и задното лево не можев никако да го извадам, оклопот во кој се сместени кочниците.
Што може да го кочи и како да го извадам на друг начин?
Со чук пробав и како чукам од едната страна излегува до одредено ниво, а од другата се затвара, па после од другата чукам , овој отворениот дел се затвара.
Приметив дека тоа тркало помалку блокира, откако ке стиснам и пуштам кочница не олабавува одма него откако ке свртам неколку кругови на тркалото, и тогаш пушта ама не како другите.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Nema drugo samo so mavanje da go razmrdas i da go izvadis ili nesto da improviziras so hebla ili nekako i kombinacija od mavanje :)
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Ок, фала за одговорот.
Ке пробам утре пак, само што немам доволно простор за удирање бидејки немам канал,и однавор е тешко да се чука пошто тоа треба да се чука од внатре нанадвор, па ке импровизирам. Башка на дигалка стои и се клати додека чукам.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Сигурен си дека сите шрафови на шепата се извадени?
 
Член од
14 април 2011
Мислења
48
Поени од реакции
9
знае некој колку пари чини во македонија новиот Ауди А6 ? :)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Денес ги отварав кочниците на Бравото и задното лево не можев никако да го извадам, оклопот во кој се сместени кочниците.
Што може да го кочи и како да го извадам на друг начин?
Со чук пробав и како чукам од едната страна излегува до одредено ниво, а од другата се затвара, па после од другата чукам , овој отворениот дел се затвара.
Приметив дека тоа тркало помалку блокира, откако ке стиснам и пуштам кочница не олабавува одма него откако ке свртам неколку кругови на тркалото, и тогаш пушта ама не како другите.
тој оклоп е уствари добош. тоа што неможеш да го извадиш, значи дека добошот ти направил АЈНЗАК од нај малку 2 милиметри, т.е. се потрошил најмалку 2 милиметри. бидејки гуртните не допираат на цело поле, туку го трошат само оној дел кај што допираат, а тоа не е крајната линија од добошот. чаре? чарето е со чукање од сите страни еднакво да се извлекува полека полека према надвор. после тоа, ОБАВЕЗНО однеси го на дреар да ти го симне ајнзакот на нула, зашто следен пат може и да не го извадиш, туку ке треба да се сече. да те предупредам дека возможно е после оваа процедура (чукањето) да ти се расипе лагерот на тркало за брзо време. те советувам и двата добоша да си ги однесеш на дреар да ги обработи за да немаш проблеми.

инаку, ваков ајнзак се појавува на поминати одприлика нај малку 100.000 километри, ама многу зависи и како и колку се кочи т.е. до шоферот зависи....

тоа што одпосле ти пушта кочницата, т.е. се задржува стисната уште некое време, посочува на проблем со клипчето за кочници. кога ке го извадиш добошот, растури го клипчето исчисти го убаво и врати се назад. внимавај на холендерот од цевката како го отштрафуваш и стегаш. обавезно испушти воздух од сите 4 тркала после ова. ако во рок од 1 недела не протече клипот, си завршил работа, а ако протече тогаш мењај го. јас да сум на твое место, би го сменил од сам старт.

и на крајот, ти советувам овие зафати да ти ги прави стручно лице, бидејки не спаѓаат во доменот на НАПРАВИ САМ, затоа што играњето со кочници, нестручноста и некоја минимална грешка може да доведе до КАТАСТРОФАЛНИ ПОСЛЕДИЦИ, во нај мала рака материјална штета... нема играње со кочници... тоа ти е мој совет и искрена препорака...
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
489
Денес ги отварав кочниците на Бравото и задното лево не можев никако да го извадам, оклопот во кој се сместени кочниците.
Што може да го кочи и како да го извадам на друг начин?
Со чук пробав и како чукам од едната страна излегува до одредено ниво, а од другата се затвара, па после од другата чукам , овој отворениот дел се затвара.
Приметив дека тоа тркало помалку блокира, откако ке стиснам и пуштам кочница не олабавува одма него откако ке свртам неколку кругови на тркалото, и тогаш пушта ама не како другите.
Бравото и Бравата имаат проблем со водовите за кочниците назад. Проблемот е во краткото гумено црево, кое со време се оштетува и потребно е да се замени. Извади го тркалото и ќе го видиш цревото лево од добошот. Извади ги, исчисти ги водовите, смени нови црева, смени глицерин и терај.
Едно другарче имаше ист ваков проблем со Брава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom