Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
I jas doma go zalepiv so neostik i lepenkite i lepenkata ja pritisnav so ubava stega jako 24 casa i eve go 2 godini drzi
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
340
Поени од реакции
15
Zz decki me interesira POTROSUVACKA na BMW 525 tds i me interesira dali se skapi za odrzavanje dali se dobri dali nekoj imal ISKUSTVO ????????? FALA OD NAPRED <3
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
K

Kiko

Гостин
Ми се уклучува сијаличката за масло и стои запалена неколку секунди откако ја стартувам колата. Маслото е малку над минимум. Се сомневам дека не ми е ставено малсо какво што нарачав туку некое поевтино. Имам поминато 7000 км со ова масло. Дали е дојдено време да го сменам? Ако да кое масло би ми препорачале? Астра г 1.8 16 в
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
немој да си се заебал само тоа ќе ти кажам... зема еден мој познаник.. од увоз ваков меган со 5 врати.. кај многу му троши па и се утепа од давање пари за делови , а деловите за него се ИЗГОР !!!
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
немој да си се заебал само тоа ќе ти кажам... зема еден мој познаник.. од увоз ваков меган со 5 врати.. кај многу му троши па и се утепа од давање пари за делови , а деловите за него се ИЗГОР !!!
Дај пример за изгор делови...колку изгор може да бидат?

--- надополнето ---

Ми се уклучува сијаличката за масло и стои запалена неколку секунди откако ја стартувам колата. Маслото е малку над минимум. Се сомневам дека не ми е ставено малсо какво што нарачав туку некое поевтино. Имам поминато 7000 км со ова масло. Дали е дојдено време да го сменам? Ако да кое масло би ми препорачале? Астра г 1.8 16 в
Значи прво маслото ти е при крај и си ставил несоодветно масло, а имаш поминато 7000км.
Дојдено му е машки времето за промена.
Од искуство стави си Total 9000! BP исто се добри ама Total-от е феноменално масло.
Два пати сум го менувал тоа и сум бил презадоволен. Моментално возам на BP сакав да пробам со друго, да видам како се однесува колата. Добро е и ова, ама мислам најдобро моторот ми работеше на Total 9000. Иначе имам 1.6 16V мотор.

П.С Обавезно со маслото менувај филтер за масло, а може и воздушен филтер и свеќици (со оглед што си ставил некое поевтино масло)! Да не те лажел паметот да не ги мениш особено за филтерот за масло! Мада секој продавач ќе ти ги понуди во комплет, сепак ти знај си.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
So vakvo sum nemal iskustvo .. ama po logika idi .. 1.6 e znachi ima nas 100ks .. taka da troshi poprilichno ! A delovi za francuzite se znae izgor ! Taka da bi ti preporacal nekoj germanec !
Имам германец :) многу ми е фаца меган купево и хјундаи купето ама и двете се изгор за одржавање знам :( а и за потрошња ти трошааат ...
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
340
Поени од реакции
15
Zz decki me interesira POTROSUVACKA na BMW 525 tds i me interesira dali se skapi za odrzavanje dali se dobri dali nekoj imal ISKUSTVO ????????? FALA OD NAPRED <3 ............
Zz decki me interesira POTROSUVACKA na BMW 525 tds i me interesira dali se skapi za odrzavanje dali se dobri dali nekoj imal ISKUSTVO ????????? FALA OD NAPRED <3......................

Zz decki me interesira POTROSUVACKA na BMW 525 tds i me interesira dali se skapi za odrzavanje dali se dobri dali nekoj imal ISKUSTVO ????????? FALA OD NAPRED <3
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
за одржување, мислам дека сите знаат дека БМВ е едно од нај скапите возила за одржување... да не речам отровно скапи, иако она што го нудат со вожњата, според некои се исплати до секој денар потрошен на нив за сервис.

што се однесува за потрошњата, тоа зависи од тебе. може да троши 8 литри а може и 20. зависи како го возиш и како ти стиска ноџето на педалата... значи само од тебе... никој неможе да ти каже колку ке троши некое возило онака како што ти ке сакаш да го возиш, па поготово на турбаци мотори а спешали на бмв... така да тоа е тоа...

п.с.....а зашто по 3 пати ти е напишан истиот текст?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Имам германец :) многу ми е фаца меган купево и хјундаи купето ама и двете се изгор за одржавање знам :( а и за потрошња ти трошааат ...
Hyndai Coupe скапо за оддржување?!

А и тоа читам цело време. Дајте пример за делови па да направиме разлика.Зошто викате дека Renault има скапи делови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom