Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

^ Ghost Rider ^

Biker Boy
Член од
27 октомври 2008
Мислења
372
Поени од реакции
8
Aко ова не ти помогне, купи си нов, ама барај квалитетен. Овај што го имаш е полу-пластичен, наместо гумен, затоа квичи.
ај ке го го подмачкам,препорачајте ми квалитетни каишови,ребрест клинест за серво за сите каишови, и кај се наоѓа тој каиш за сервото ?

--- надополнето ---

А моторите на Ауди/Голф дизелите се дизајнирани да не се стигаат венилите, и да ти се скини каиш, никому ништо. Ќе го смениш и вози.

Така да неможиш од ракав да кажиш шо можи да се расипи. Во најлош случај, тоа што го опиша е точно.
не е точно вентилите се стигаат прашав механичар :)
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Што да ставам на вратите/бравите да не ми мрзнат бе :) ? Сабајле едната не се отвараше,среќа другата топлина задржила колку толку од вечерта што беше возена па не замрзнала...
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Што да ставам на вратите/бравите да не ми мрзнат бе :) ? Сабајле едната не се отвараше,среќа другата топлина задржила колку толку од вечерта што беше возена па не замрзнала...
има на сонакс некои прскалици-спрејчиња за таа работа....

и таа што ти се отворила... не задржала топлина, туку не влегло доволно влага во нејзе за да се замрзне... верувај, колку и да била колата загреана, за максимум 3 часа се изладува целата и иде под 0, а тоа температура кога мрзне зе... скопје е -14. сега да ја изгасам колата, од загреана на максимум, до 2 по полноќ, ќе биде и она на -14 изладена...
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Прееска возев низ град (Прилеп), моторот работеше константно околу 45 минути и стрелката за температура на моторот беше на граница меѓу минимум и нормално... Толку што беше ладно, не можеше ни салам работна температура да постигни, а за сабајле не сакам ни да помислам како ќе ја запалам.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Прееска возев низ град (Прилеп), моторот работеше константно околу 45 минути и стрелката за температура на моторот беше на граница меѓу минимум и нормално... Толку што беше ладно, не можеше ни салам работна температура да постигни, а за сабајле не сакам ни да помислам како ќе ја запалам.
За стокец збориш? :)
 
Член од
12 ноември 2009
Мислења
86
Поени од реакции
6
Имам едно прашање, мислам дека имаше тема за навигација за авотмобили ама не успеав да ја најдам, па се решив овде да прашам. Значи ме интересира дали има карта на Македонија, меѓутоа да биде Македонски или (Српски, Хрватски...) јазик. Бидејќи не се разбирам од навигацја за автомобили (се работи за автомобил на мој другар, односно Audi A4 B6 2001 год.), само знам дека мапите односно CD-та се ставаат во багажникот. :toe:Па сега ако некој знае нека каже дали има такво нешто, ако има каде може да се најде. Благодарам однапред. :salut:
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
од ладново до курца веќе...
најново, мењачот камен :)
Сабајле на ладното, нејќе да мрдне, иде само напред назад, лево десно нејќе да чуе како да е замрзнато...
после некои 10 - 15 минути... пушти во прва... од кога се загре после немаше проблем...
прашањето е... има ли чаре ?
што е проблемот ?
се работи за форд фиеста 2004 година
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
од ладново до курца веќе...
најново, мењачот камен :)
Сабајле на ладното, нејќе да мрдне, иде само напред назад, лево десно нејќе да чуе како да е замрзнато...
после некои 10 - 15 минути... пушти во прва... од кога се загре после немаше проблем...
прашањето е... има ли чаре ?
што е проблемот ?
се работи за форд фиеста 2004 година
Чаре - чувај ја во гаража колата.
Кај мене некогаш механизмот (сајлите) во вратите ми мрзнат, па или не се отвара, или па ќе отвориш и не се затвара после :)
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
еххх гаража, едвај паркинг место да најдам пред куќа ти гаража некоја ми спомнуваш :) :) :)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Како бе ви мрзнат колите?! Мене и 128-ката и Фиатот на прво ми палат...или на второ на плин (128-цата) :D

Сношти на -15 ги возев двете...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Како бе ви мрзнат колите?! Мене и 128-ката и Фиатот на прво ми палат...или на второ на плин (128-цата) :D

Сношти на -15 ги возев двете...
Заден погон на малце подледено...хихихи...контролирано пролизгување (се разбира за познавачи)=мераци :)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Заден погон на малце подледено...хихихи...контролирано пролизгување (се разбира за познавачи)=мераци :)
Еј...да знаеш сношти што сум правел еј! :)))
 
П

Пепси_

Гостин
Заден погон ама опасен е за (не)искусни :) братучед ми летна со бе-ем-вето во дрвото :nenene:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom