Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.620
Поени од реакции
7.248
Aman be brat nema li poeftini opcii, ako dadam 500e za toa togas poarno da a prodadam, a zemav pred 2 meseca


Baraj nachin da go isperish! Mozhebi ima nekoj niz Mk shto mozhi . Ili regeneriranje so Diagnostika!

Inache original Nov DPF e okolu 2500€

Toa ti e toa.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.201
Поени од реакции
15.253
Aman be brat nema li poeftini opcii, ako dadam 500e za toa togas poarno da a prodadam, a zemav pred 2 meseca
Има фирма во Драчево мислам специјализирани се за чистење на ДПФ. Реклама видов мислам на Наша ТВ
 
Член од
21 април 2024
Мислења
19
Поени од реакции
4
Fala na pomosta
Uste edno prasanje dali e normalno primer 10-15 min a vozev sega u grad a gasam doma i nekoa perka ne prekinuva da vrte znaci duva nesto moze 5min i povise
Автоматски споено мислење:


I ako moze da mi kazete so e ova ovde?
Znaci otvoriv hauba i a staviv rakata tamu bese ogan zesko, dali e normalno ili ne ne znam ama posle tolku kratko vozenje mislam ne bi trebalo da e taka zesko vo toj del ili bilo kade
Slikite se od net posto zaboraviv da slikam, kolata ja nosam na majstor slednata nedela sega samo ako moze nekoj da mi kazi sto e toa i dali e normalno da e tolku zesko?
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
2.002
Поени од реакции
1.485
Fala na pomosta
Uste edno prasanje dali e normalno primer 10-15 min a vozev sega u grad a gasam doma i nekoa perka ne prekinuva da vrte znaci duva nesto moze 5min i povise
Автоматски споено мислење:


I ako moze da mi kazete so e ova ovde?
Znaci otvoriv hauba i a staviv rakata tamu bese ogan zesko, dali e normalno ili ne ne znam ama posle tolku kratko vozenje mislam ne bi trebalo da e taka zesko vo toj del ili bilo kade
Slikite se od net posto zaboraviv da slikam, kolata ja nosam na majstor slednata nedela sega samo ako moze nekoj da mi kazi sto e toa i dali e normalno da e tolku zesko?
Normalno e da bidi zesko,tamu se izduvnite cefki....inace dpf mozis da go izvadis.
Ako si vo mk
Redline Stip
EnkoTunning Skopje
Tale Nestorov Veles
Dejan Veljanovski Skopje
Benjamin Salkov Skopje
TNT Skopje
Emil Bitola
Kristijan Prilep. Znam uste nekolku ama ne mi teknuvat. Biraj koj sakas site ti se dobri. Ako si nadvor od mk,moras nov...
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
363
Поени од реакции
142
Mi svetna dpf na Golf 6 2.0
Resenie?
Da menjam filter za nafta ili?
500-600km od koga mi e kupen e vozen samo gradska, znam toa ima uloga
Батка, јас исклучив дпф и егр електронски пред 3год и го кршев дпфот, од тогаш до сега ми нема појавено чек енџин.Ќе ти пратам во порака за исклучвање електронски.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.201
Поени од реакции
15.253
Normalno e da bidi zesko,tamu se izduvnite cefki....inace dpf mozis da go izvadis.
Ako si vo mk
Redline Stip
EnkoTunning Skopje
Tale Nestorov Veles
Dejan Veljanovski Skopje
Benjamin Salkov Skopje
TNT Skopje
Emil Bitola
Kristijan Prilep. Znam uste nekolku ama ne mi teknuvat. Biraj koj sakas site ti se dobri. Ako si nadvor od mk,moras nov...
Дали помага нешто вадење на катализаторот? Другар мој на неговата Алфа го вадеше во Прилеп, го сечеле катализаторот и го ваделе внатрешниот дел, за да се гледа на технички дека има. Се фали и за потрошувачка и за повеќе сила
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.620
Поени од реакции
7.248
Дали помага нешто вадење на катализаторот? Другар мој на неговата Алфа го вадеше во Прилеп, го сечеле катализаторот и го ваделе внатрешниот дел, за да се гледа на технички дека има. Се фали и за потрошувачка и за повеќе сила
Se razbira deka ima pomala potroshuvacka a i postartna e.
Ama ako gi stavat na izduvni gasovi merenje nikogash nema da dobija registracija.
Ama MK i se e mozhno
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.423
Поени од реакции
5.424
Јас гасев DPF и EGR кај MaxChip - Задоволен.

Инаку вреди да се напомене дека одредени сервис центри си играат играчки и гасат DPF само преку OBD, ќе седне в кола ќе ти исклучи и после тоа повлекува триста други проблеми. Затоа внимавајте!!!
Во колата ти ја оставаат старата мапа со фабрички параметри што подразбира активен EGT сензор кој ја мери топлината на издувните гасови. Фабричка мапа која има програмиран интервал на секој 600-700km да прави зголемењо вбризгување гориво за согорување на гарежот... итн итн.

Затоа ќе си одите кај Сервисни центри што Исклучувањето на DPF го прават со целосно ваѓање на борд компјутерот или ЕCU-то од кола кој потоа го конектираат на посебни системи и прават целосен remap каде сите функции поврзани со DPF се исклучени/избришани.

E сега колку се добри тие мапи е друга тема али во секој случај главниот проблемот се решава.

За ваѓање катализатор, не би рекол дека е препорачливо.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.096
Поени од реакции
41.399
Никакво фајде нема од вадење катализатор, освен ако имаш спортска кола кај што тоа ќе се осети. Пример БМВ М3. Вака на обична кола не вреди да се замараш. Башка што ќе ти извади грешки ако го немаш и ќе мора да се гаси и тоа софтверски.
 
Член од
21 април 2024
Мислења
19
Поени од реакции
4
Fala na pomosta
Izgleda bliska idnina ke ja nosam dpf off egr off
Dvete perki vrtat nekolku minuti posle sekoe gasenje na kolata koga e zagreana, izgleda zaradi dpf brzo zagreva
 
Член од
6 април 2014
Мислења
135
Поени од реакции
166
Батка, јас исклучив дпф и егр електронски пред 3год и го кршев дпфот, од тогаш до сега ми нема појавено чек енџин.Ќе ти пратам во порака за исклучвање електронски.
Прати ми и на мене контакт за исклучување на дпф.

Sent from my SM-A155F using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
2.002
Поени од реакции
1.485
Дали помага нешто вадење на катализаторот? Другар мој на неговата Алфа го вадеше во Прилеп, го сечеле катализаторот и го ваделе внатрешниот дел, за да се гледа на технички дека има. Се фали и за потрошувачка и за повеќе сила
Ako podobris usis ke mora i izduv. Se podobruva izduvuvanjeto pri niski vrtezi posebno ako e star katalizatoro,posle vadenje ima podobruvanje. Inace se ostava lonceto radi Lambda sonda za izduvnite gasovi poso ke treba da se pravi down pipe a to kosta dodatni 100evra ili da se iskluci softverski pak 100 evra baraat i radi to se ostava lonceto.
@Jedah po pravilo se vadi ecu i se pravi nova mapa i smoke limiter za da nema cad. Pretezno vo mk isklucvat preku obd poso e poobrzo i stavaat gotovi mapi. Cklap 150 evra za 20min ke ti zemi a ako vadi kompjuter i izraboti mapa ke treba da raboti 1 cel sat.
 
Член од
12 септември 2016
Мислења
102
Поени од реакции
489
Дечки, предлог кола до кај 3500евра и по можност до 77кW?Гледаме, бараме веќе месец дена, искрено дали сум грешка нз ама цениве се претерани за возила од 2007-8 години, сепак се стари веќе 16 години и повеќето со мани..Неколку коли шо ги видовне, иако на телефон викаа тип топ, испаѓаа или климата не работи, или да има ептен оштетувања итн
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.771
Поени од реакции
1.686
Дечки, предлог кола до кај 3500евра и по можност до 77кW?Гледаме, бараме веќе месец дена, искрено дали сум грешка нз ама цениве се претерани за возила од 2007-8 години, сепак се стари веќе 16 години и повеќето со мани..Неколку коли шо ги видовне, иако на телефон викаа тип топ, испаѓаа или климата не работи, или да има ептен оштетувања итн
Премал буџет ти е тоа, 2007/2008ма ти е Голф 5 или пак Голф 6 за 2008ма +, за 3500€ максимум ти е Голф 4ка зачуван од 19999/2000 година.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
2.002
Поени од реакции
1.485
Дечки, предлог кола до кај 3500евра и по можност до 77кW?Гледаме, бараме веќе месец дена, искрено дали сум грешка нз ама цениве се претерани за возила од 2007-8 години, сепак се стари веќе 16 години и повеќето со мани..Неколку коли шо ги видовне, иако на телефон викаа тип топ, испаѓаа или климата не работи, или да има ептен оштетувања итн
Vectra C 1.8i 2003-2004 imas za taja cena.
Fiat Punto 1.9Mjet 1.3
Mercedes C200 C270
Audi A3 1.9
Seat Ibiza 1.9
Skoda Fabia 1.9 101ks
Corsa D,C
Golf 5 1.6i
Alfa 147
Koli ima,samo treba da trcas da baras dur pogodis.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom