Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

sveto4aki2

РОДИТЕЛ
Член од
17 јануари 2009
Мислења
268
Поени од реакции
37
Од што може кога е минус времето предните бришачи да не ми работат а задните се супер.Дали под хаубата делот се полни со вода па замрзнува или пак......како да се реши проблемот освен МАЈСТОР.Се работи за ПЕЖО 306
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Кај мене па обратно.

На плин ми работи за мерак, на 800-900 обртаи, мирно, убаво...
На бензин, си прима убаво што си прима, ама да речеме ако на семафор извадам од брзина, или гаси колата (во движење) или паѓаат обртаите на 300-500 и тресе цела кола. А на плин си е бомбона.
Сменив филтер за воздух и филтер за бензин. Не знам што чудо може да му биде.

Некој претходно спомна дека можно е да е од катализаторот...

Кај тебе да не чепкал некој во распоњачата таму со вентилите за плин/воздух? Или па да не ти се поврзани убаво цревата за топла вода што одат до распоњачата. Треба да одат од парно.
не бе брат до мембраните е 100% ти кажувам пошшо не е чепнато нишо 5 6 години на колата откако е ставен уредот... имав можност да видам еднаш отворена расплињача и мембрани.. незнаеш колку кал се собира внатре

а инаку ова со бензинов шо викаш ти.. шо кола имаш? и ѕирни си го малце карбураторот да не ти прима ваздух да не ти тече и такви работи... мене ми се има десено такво нешо али го средив со чистење на карбураторот. има едно средство не ми текнува како се викаше се става у резервар коа стааш бензин и ти чисти и канали и карбуратор и се и свашта.. ти ако си ја утепал од возење на плин нормално е дека ке почнат проблеми со бензинот.. види некој емханичар шо ке ти рече

--- надополнето ---

Од што може кога е минус времето предните бришачи да не ми работат а задните се супер.Дали под хаубата делот се полни со вода па замрзнува или пак......како да се реши проблемот освен МАЈСТОР
па ако ти се полни моторчето за брисачи со вода 100% е тоа.. чаре да го извадиш некако да ја извдиш водата и да си го склопиш асало да не прима вода..
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
не бе брат до мембраните е 100% ти кажувам пошшо не е чепнато нишо 5 6 години на колата откако е ставен уредот... имав можност да видам еднаш отворена расплињача и мембрани.. незнаеш колку кал се собира внатре

а инаку ова со бензинов шо викаш ти.. шо кола имаш? и ѕирни си го малце карбураторот да не ти прима ваздух да не ти тече и такви работи... мене ми се има десено такво нешо али го средив со чистење на карбураторот. има едно средство не ми текнува како се викаше се става у резервар коа стааш бензин и ти чисти и канали и карбуратор и се и свашта.. ти ако си ја утепал од возење на плин нормално е дека ке почнат проблеми со бензинот.. види некој емханичар шо ке ти рече

--- надополнето ---



па ако ти се полни моторчето за брисачи со вода 100% е тоа.. чаре да го извадиш некако да ја извдиш водата и да си го склопиш асало да не прима вода..
Точно, ја утепувам од возење на плин, ама еднаш во недела-две до тетово и назад ја газам на бензин. Или на некој таков подолг пат, да не е тргни-застани, ја пукам на бензин.
И дај најди тоа средството што викаш, да пробам. Се додава во бензинот директ во резервоар?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Точно, ја утепувам од возење на плин, ама еднаш во недела-две до тетово и назад ја газам на бензин. Или на некој таков подолг пат, да не е тргни-застани, ја пукам на бензин.
И дај најди тоа средството што викаш, да пробам. Се додава во бензинот директ во резервоар?
епа поубаво ако ја пуцаш на подолг пат отколку појди застани низ град.
а за тоа средството баш ке видам дома коа ке бидам и ке ти кажам... можеш да прашаш и на бензискиве скоро сите го имаат тоа...
и да се става директно во резервар
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
епа поубаво ако ја пуцаш на подолг пат отколку појди застани низ град.
а за тоа средството баш ке видам дома коа ке бидам и ке ти кажам... можеш да прашаш и на бензискиве скоро сите го имаат тоа...
и да се става директно во резервар
Што да барам? Нешто што се става во резервоар и ги чисти каналите за бензин?

И ако ти е дома, баш види и пиши го името тука, да го купам да пробам. Фала.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
895
хехе па пишав :)
Форд диеста 2004 година, 1.3 бензинец 75 кс
Треба да е multipoint injection, најубаво е да се јавиш во Плимонт.

--- надополнето ---

Што да барам? Нешто што се става во резервоар и ги чисти каналите за бензин?

И ако ти е дома, баш види и пиши го името тука, да го купам да пробам. Фала.
Sonax средство за чистење на карбуратор. Се става во резервоарот. Трк до продавница!
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
незнам кој праша погоре, ама за местење нов плин, во плимонт исклучиво...
второ...

фри бој... одприлика толку ти е цената за мењање мембрани и филтер. јави се во плимонт и ти, и прашај колку што како... ке те прашаат значи за тип на расплињача. спреми си ги тие податоци. ке ти дадат цена со се монтажа... значи да отидеш, паркираш, пиеш една кафица кај нив во офис и мембраните се сменети...

п.с. јас вчера мењав мембрани... 2,5 години, околу 100.000 пројдени... два дена едно по друго замрзнуваше плинот. тоа е тоа, времае му беше за мењавање... сакав да кажам... брат, ако си ја возел колата 5-6 години, размисли-израчунај колку си ушпарал и стави го тоа на кантар од една страна на тасот а од друга страна ценатра на сервисот, кој сепак е задолжителен... па ке си видиш сам...
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Znae nekoj na kolku vreme ili kilometri treba da se smenat membranite u rasplinjacata????
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
А дали знаеш на ескортот напред на вратите, точно колку инчи беа фабричките звучници? Многу мали ми изгледаат некако и никаде досега не сум налетал на слични толкави, а се думам понатаки да земам некои подобри... исто и за назад кај тоа елипсите се мислам да нагодам некои што одговараат точно на дупката, да не сечам и упропастувам...
Незнам, ама знам дека се слабички. Некој кај мене ги модифицирал т.е. клал Pioneer, па супер свират. Лесно можеш да ги промениш, само го вадиш тапацирот, сосе него излегува и решетката, а после долу под него во местото можиш да клајш и поголеми. Мислам дека до 10цм пречник можи да собери, со тоа што долниот дел од звучникот нема да се гледа целосно (така е кај мене).

Друга заебанција е тоа што задните звучки треба да ти бидат адекватни со предните, и пожелно е да ти бидат поставени на оригиналното место. Кај мене во караванот некој модифицирал, па наместо таму ги клал најдолу и блиску до задната врата. Иако се доста силни, има огромна разлика во звукот: тие до мене викаат многу, тие назад едвај се слушаат поради тапацирот со кој е покриен багажникот. Па правам компромис,ги пуштам задните појќе да свират (fade) за да има иста музика од сите 4 звучници. Во спротивно, тие назад нема да слушаат ништо.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Незнам, ама знам дека се слабички. Некој кај мене ги модифицирал т.е. клал Pioneer, па супер свират. Лесно можеш да ги промениш, само го вадиш тапацирот, сосе него излегува и решетката, а после долу под него во местото можиш да клајш и поголеми. Мислам дека до 10цм пречник можи да собери, со тоа што долниот дел од звучникот нема да се гледа целосно (така е кај мене).

Друга заебанција е тоа што задните звучки треба да ти бидат адекватни со предните, и пожелно е да ти бидат поставени на оригиналното место. Кај мене во караванот некој модифицирал, па наместо таму ги клал најдолу и блиску до задната врата. Иако се доста силни, има огромна разлика во звукот: тие до мене викаат многу, тие назад едвај се слушаат поради тапацирот со кој е покриен багажникот. Па правам компромис,ги пуштам задните појќе да свират (fade) за да има иста музика од сите 4 звучници. Во спротивно, тие назад нема да слушаат ништо.
Кај мене предните се оригиналните од фабрика што се звучките, не се којзнае колку јаки, 20 или 25 вати беа, ама доста добар звук вадат (made in UK, нема заебанција :)). Назад имам ставено едни елипси баш на тие местата што се предвидени за звучки, на пластиката што е во висина на полицата од гепекот, ама се слаби и неквалитетни.
carspeakers.jpg

А имам на некои ескорти видено елипси на тие места точно нагодени колку отворот и сосе мрежата одозгора, ама појма немам дали се фабрички, оти колку што знам на тие модели само напред идат фабрички звучки, или пак некој се потрудил и нашол точно да си одговараат...

Како и да е, се мислам да земам за тука поквалитетни елипси, ем да си одговараат со димензиите, Kenwood, Pioneer или слично нешто... само уште не се на дневен ред стасани :)
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
вака имам Golf III Дизел па нешто квичи како кога е натопен ребрастиот,или може да е некој лагер ? квичи цело време па да прашам дали може да ми се скине ребрестиот каиш и ако се скине шо може да се расипе ? препорачајте ми најдобра марка на ребрасти каиш.
Ти квичи каишот за серво уредот за воланот. Мачкај го со сапун
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ти квичи каишот за серво уредот за воланот. Мачкај го со сапун
Aко ова не ти помогне, купи си нов, ама барај квалитетен. Овај што го имаш е полу-пластичен, наместо гумен, затоа квичи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom