Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

B

BooBojan

Гостин
Леле леле синока мераци.Во БМВ 525ТДС на заледените улици низ селото.
Штета што немам нешто такво али луда вожња јеботе.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
мераци мераци... прееска на автопат накај тетово црвен БМВ на кров беше... се гледаа трагите како излизгал и дрмнал во сред карпите и завршил на корв... не е само да имаш добро ауто, туку и треба да знаеш да го управуваш... јас синоќа на -15 со реното толку егзибиции си направив.... а денес па у тетово бев... се отцепи врнење снег... затрупа се... кеифови.. сите лазат ја шибам поред нив со крената ручна... 8-8-8-8-8 хахаха... а нај кеиф ми се кружните текови.... кеифови..

--- надополнето ---

Прееска возев низ град (Прилеп), моторот работеше константно околу 45 минути и стрелката за температура на моторот беше на граница меѓу минимум и нормално... Толку што беше ладно, не можеше ни салам работна температура да постигни, а за сабајле не сакам ни да помислам како ќе ја запалам.
ТЕРМОСТАТ да си смениш или да си ставиш ако го нема... според ова што го кажуваш, значи дека ја врти водата цело време низ хладњак и неможе да се загрее... значи термостат, не термопрекидач... не она што ја вклучува перката туку ова:


--- надополнето ---

од ладново до курца веќе...
најново, мењачот камен :)
Сабајле на ладното, нејќе да мрдне, иде само напред назад, лево десно нејќе да чуе како да е замрзнато...
после некои 10 - 15 минути... пушти во прва... од кога се загре после немаше проблем...
прашањето е... има ли чаре ?
што е проблемот ?
се работи за форд фиеста 2004 година
ти фали заштитниот капак што се наога под рачката на мењачот. тука ти влегло снег или поголема колична на влага и ја кочи рачката...
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
ти фали заштитниот капак што се наога под рачката на мењачот. тука ти влегло снег или поголема колична на влага и ја кочи рачката...
могуче е... бев на мајстор, ама во гужви беше... се чудеше прво нелогично му изгледаше, па се договоривме да ја донесам деновиве да ја крене доле да провери се... ако е тоа, најлесно ќе поминам изгледа :) ама ако не е....
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
ТЕРМОСТАТ да си смениш или да си ставиш ако го нема... според ова што го кажуваш, значи дека ја врти водата цело време низ хладњак и неможе да се загрее... значи термостат, не термопрекидач... не она што ја вклучува перката туку ова:
Не ќе да е до тоа, најверојатно дека ја возев цело време на многу ниски вртежи и затоа не загреа, а надвор ако немаше -15... Вчера ја извадив по автопат километар-два и одма постигна температура.
 
Член од
9 јануари 2009
Мислења
235
Поени од реакции
0
Vcera zemav Ford Focus 2003 god 1.8 TDCI sho ke kazete NEGATIVNI -POZITIVNI osobi ?????
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
895
Se zdrkav daaa us sabajle ne rasonet na skolo i :D :D
Немој да дркаш толку уш сабајле нерасонет на школо...чувај малку за женската...во Фокусот оти таа е важна особа!
 

^ Ghost Rider ^

Biker Boy
Член од
27 октомври 2008
Мислења
372
Поени од реакции
8
да прашам што е работава што ми прегоруваат кратките светла а ги ставам светат два дена и прегоруваат
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
да прашам што е работава што ми прегоруваат кратките светла а ги ставам светат два дена и прегоруваат
Кој автомобил ,само светлата или имаш некој друг проблем во врска со струјата?
 

^ Ghost Rider ^

Biker Boy
Член од
27 октомври 2008
Мислења
372
Поени од реакции
8
Кој автомобил ,само светлата или имаш некој друг проблем во врска со струјата?
Golf III само кратките светла прегоруваат предтоа тераа по недела сеа за 2 дена прегоруваат
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
895
Golf III само кратките светла прегоруваат предтоа тераа по недела сеа за 2 дена прегоруваат
Ти прави некаде „маса“, т.е. контакт со каросерија. Провери си ги осигурачите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom