Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Proveri dali ti riknalo i neso drugo slucajno poso moze da e do reglerot na alternatorot pa da ti ide mn jaka struja ako e toj zaeban drugo neznam so bi mozelo da bide
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
а да си купеше сијалица саглам, наместо сијалици кинески од 100 денари? па да видиш дали ке прегоруваат на секои 2 дена...
 

^ Ghost Rider ^

Biker Boy
Член од
27 октомври 2008
Мислења
372
Поени од реакции
8
а да си купеше сијалица саглам, наместо сијалици кинески од 100 денари? па да видиш дали ке прегоруваат на секои 2 дена...
а какви се за тебе саглам сијалици xenon од 100 евра ? :vozbud:
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
а какви се за тебе саглам сијалици xenon од 100 евра ? :vozbud:
па сигурно за 100 денари нема да купиш саглам сијалица.... имаш на нарва сијалци кои коштаат 400 денари и траат повеке од 1 година... имаш на филипс и осрам кои коштаат по 550 и 800 денари... ама да с екупат оригинални сијалици а не нивни копии и клонови... а ксенон... и тоа е квалитетна сијалица... и наместо да провоцираш со текстови, прашај си културно и човечки... наместо оној текст погоре во постов можеше да прашаш или пишеш: “што би ми препорачал и цена ако знаеш“.... ти имаш проблем, не јас...
 

^ Ghost Rider ^

Biker Boy
Член од
27 октомври 2008
Мислења
372
Поени од реакции
8
па сигурно за 100 денари нема да купиш саглам сијалица.... имаш на нарва сијалци кои коштаат 400 денари и траат повеке од 1 година... има на филипс и осрам кои коштаат по 550 и 800 денари... ама да с екупат оригинални сијалици а не нивни копии и клонови... а ксенон... и тоа е квалитетна сијалица... и наместо да провоцираш со текстови, прашај си културно и човечки... наместо оној текст погоре во постов можеше да прашаш или пишеш: “што би ми препорачал и цена ако знаеш“.... ти имаш проблем, не јас...
а кај ги продаваат филипс сијалици, од велес сум
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Ме интересира да не знае некој ,каде има(ако има) што растураат Опел Фронтери,т.е кај има половни делови за истите !? :)
 
K

Kiko

Гостин
ASTRA 1.8 G. хидрауличен кумплунг. кога е студено ми тече глицерин.
Да поправам сите различно ми кажуваат. Еден механичар ми бара 240 евра сосе рака. Друг 50 евра за рака пошто пумпата била внатре во мењачот, а деловите сам да си ги купувам. Трет 90 евра за пумпа плус рака. Мада јас само му притурам глицерин по малку и тера без гајле.
Само кога е - 20 тече повеќе.
Совет?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
ASTRA 1.8 G. хидрауличен кумплунг. кога е студено ми тече глицерин.
Да поправам сите различно ми кажуваат. Еден механичар ми бара 240 евра сосе рака. Друг 50 евра за рака пошто пумпата била внатре во мењачот, а деловите сам да си ги купувам. Трет 90 евра за пумпа плус рака. Мада јас само му притурам глицерин по малку и тера без гајле.
Само кога е - 20 тече повеќе.
Совет?
металот си работи при разлика во температури а глицеринот не, има иста густина и на + 45 и на - 20 не фрлај пари за мајстори и делови купи си поквалитетен глицерин со поголема градација и вискозитет или пак во краен случај што мислам дека така би требало да биде ( не сум сигурен провери) да не треба Матик да има наместо глицерин?
 

TurboCharger

КарамбатА
Член од
17 јули 2009
Мислења
398
Поени од реакции
14
Види кај Раим на пазарште да не има,или па у енегометал
Друже кај Раим на пазариште Филипс да најдеш нема шанси, се е таму туркиш. Во енергометал провери и во двете, а има една продавница (незнам како се вика), кога ќе тргнеш од кај Бауман споменикот накај Брако на 20м од лева страна.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Каде може да ставам паркинг сензори и аларм и колку отприлика чини тоа?
 
T

Tetro

Гостин
Каде може да ставам паркинг сензори и аларм и колку отприлика чини тоа?
- Во Дог Секјурити имаш паркинг сензори што се монтираат без бушење на браник. Според сајтот (http://www.dogsecurity.mk) цената им е 4000 мкд.

- Во Аудиоленд во Рамстор доле имаш, италијански некој, коштаат 200 евра, комплет со монтажа и фарбање.

**Цените не мора да бидат точни, провери си. :)
 

CF.REAL MADRID

ЦЕВКА
Член од
9 септември 2009
Мислења
335
Поени од реакции
9
Друже кај Раим на пазариште Филипс да најдеш нема шанси, се е таму туркиш. Во енергометал провери и во двете, а има една продавница (незнам како се вика), кога ќе тргнеш од кај Бауман споменикот накај Брако на 20м од лева страна.
Кај на Ранко електричарот гаражата ли.......Како шо кажуваш таа треба да е....А да видиш после школото Васил Главинов право на доле околу 200 метри од лева страна има еден дуќан за автоделови......Порано мислам имаше над влезната врата, врата од Југо ставена
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Каде може да ставам паркинг сензори и аларм и колку отприлика чини тоа?
Druze trk u vox centar karsi ministerstvo za ekonomija so e odma do peralnata so e za koli edna golema nema sansa da ja utnes tuka imas sve so ti dusa saka po povolni ceni :))
 

TurboCharger

КарамбатА
Член од
17 јули 2009
Мислења
398
Поени од реакции
14
Кај на Ранко електричарот гаражата ли.......Како шо кажуваш таа треба да е...
Манојле се вика човекот мислам дека, а најубаво е како што кажа Yan Gillan, да се види кај електричар да не е до реглерот на алтернаторот многу да полни. Пред некој ден се јави ист проблем кај нас на камионот и постојано сијалиците ги гореше
 

Kajgana Shop

На врв Bottom