Слушалки

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Вака.. ради тоа шо сум со слушалки поише од 4 саата дневно дојдов до оштетување на слухот.. кое за среќа не е прогресивно...

па ме интересира.. колку време вие поминувате со слушалки?..

какви слушалки користите?...

колку гласно конзумирате?....

јас дојдов до оштетување на слухот од HPM-70 ... кои го затвараат увото и не дозволуваат звукот да излезе надвор.. заедно со бактериите...

додуша не се којзнае колку гласни.. ама стигаат многу блиску до ушното тапанче:)...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Од нокиата шо ми се. Навечер или за у школо.

Едни од 200 денара за гејминг.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Само у школо,зш е тапа на часови не се издржува :( :cry:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
вакви исти имам дома...досега не ми се оштетил слухот фала богу.. само кога ти се цело време на тебе, после неколку саати почнуваат ушите да те болат зошто многу стегаат.
И никогаш не сум ги пуштила на најгласно.. секогаш тивко ги пуштам.. така да..:toe:
а слушалките од мобилниот не се нешо којзнае ни тие шо... едната не работи така да до некаде заштитена сум :)
 
Член од
10 април 2009
Мислења
337
Поени од реакции
16
Па порано повеќе ги користев, се додека не прочитав колку се штетни за слухот.
Сега ги користам еднаш во две недели.....
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Повеќе од 6-7 часа сигурно. Дома за да не пречам со музиката, цело време ги користам нив. 90% од времето поминато се до даска :)
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Порано користев за на компјутер слушалки, ама сега не ги користам зашто немам ни потреба.А на мп3 плеерот ги користам кога слушам музика, 1-2 саата дневно.
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Ги користам оние од ајподот поретко, а минимум 4-5 дена во неделата по минимум 5-6 саати ги користам AKG K242, про слушалки кои се полуотворени од страната и не ствараат притисок.

Ме коштаа ама вредат.

 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Ги користам ептем ретко кога ќе имам потреба (кога патувам ги употребувам слушалките од мобилниот), а на компјутерот ги уклучувам кога на тие околу мене им смета музиката или филмот што го гледам.
И кога ќе ги употребам не ги пуштам толку гласно, ме иритира многу гласната музика, а свесна сум дека може да му наштети на мојот слух.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
In ear стилот на слушалки се смрт за увото,допираат до тапанчето,едноставно го повредуваат.

Иначе користам повеќе видови.

За на телефонот си користам вакви


Топ слушалица,али како што напоменав не ги користам активно ради што се опасни за увото,а и кога ги користам не ги пукам до даске.

Пред ПЦ користам некојси Gembird од 100 денари.
вакви ама без mic.



А за @ work Pioneer HDJ1000 препорачано е 3 саати користење!




До сега скраја да е,не чувствувам некакво оштетување,чувај боже :smir:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Каде и да одам сум со слушалки на уши. Ако на почеток не е на максимум, постепено оди натака. :pos:
И затоа сега кога правам муабет, многу често се дерам или не дослушувам. :nesum:
Слушам или на Сони за во уше што се тие или од Нокиата што се.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.441
Поени од реакции
13.857
Освен на работа, по дома ретко користам слушалки, користам само кога моите спијат, и не ми даваат гласна музика :pos:

За дома на компјутерот користам вакви, крш од 200 денари...



А за на работа користам вакви...

 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Преку зимо цело време сум на слушалки, а вака преку лето единствено ставам слушалки ако правам муабет на скајпот или ако патувам некаде надвор до градов па додека се возам да не ми е досадно слушам музика од мобилниот.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Вака.. ради тоа шо сум со слушалки поише од 4 саата дневно дојдов до оштетување на слухот.. кое за среќа не е прогресивно...

па ме интересира.. колку време вие поминувате со слушалки?..

какви слушалки користите?...

колку гласно конзумирате?....

јас дојдов до оштетување на слухот од HPM-70 ... кои го затвараат увото и не дозволуваат звукот да излезе надвор.. заедно со бактериите...

додуша не се којзнае колку гласни.. ама стигаат многу блиску до ушното тапанче:)...
Истиот модел го користам веќеќ 4 години ради тоа што таков ми е мобилниот.
Како и да е точно ради тоа што го затвора надворешниот ушен канал се намлува буката од надвор и можам на многу потивко да слушам музика. Во просек дневно околу саат максимум односно кога сум нешто сам низ град или кога сум во трамвај од факс до дома и обратно, и секогаш кога слушам музика во зависност до гласноста на снимката ставам да биде толку гласно да ако некој од надвор ми збори а се сконцентрирам да можам да го разберам.
Само на ретки моменти и песни ставам погласно ама по одредено време приметувам дека ми е прегласно и стишувам, оштетување на слуш немам.
во домашни услови секогаш слушам музика на звучници, макар било тоа и потивко.
 
П

Паган-др

Гостин
На компјутер имам слушалки, слушам музика ама не гласно. Пуштам за да можам и тие околу мене да ги слушам. За на мобилен ретко слушам и имам Сони Ериксон ама без гумички.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom