Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
254
Поени од реакции
327
И Чаушеску си гласаше закони по ќеф па на крај со закон го стрелаа ко зајак
Да не се споредуваме со Романија. Глеј колкав криминал имаат напраено сите во овие 27 год. па никој не е стрелан, не пак за изгласување закони. Никогаш нема да дојди до такво нешто, и да да дојди, че му разда на сите сендвичи и 500 ден. и че си замина ко ништо да не се случило.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
13.853
Поени од реакции
29.193
Влегувам да се истуширам 10 мин и гледам оооп Пендаровски го потпишал указот.
Кога Иванов потпишуваше, барем пиев по едно кафе, јадев, гледав серија, тек после идеше указот.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.154
Поени од реакции
503
Од неофицијални извори дознав дека на 12 април кој и да победи од Мурто и Курто мора да ја плати фактурата чиј наслов има ФЕДЕРАЛИЗАЦИЈА на Македонија а наместо ДУИ Беса и Алијансата ќе бидат во таа коалиција.Доколку се изгласа федерализација 100% избива граѓанска војна во која албанците можат да бидат колатерална штета и да изгубат буквално се бидејки Косово е пред неофицијален банкрот а Албанија полека се врти спрема Русија додека балканските хазари од Москополе ги чека пекол каков што не доживеале нивните претци во изминатите 3 опожарувања.
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.228
Поени од реакции
10.616
Од неофицијални извори дознав дека на 12 април кој и да победи од Мурто и Курто мора да ја плати фактурата чиј наслов има ФЕДЕРАЛИЗАЦИЈА на Македонија а наместо ДУИ Беса и Алијансата ќе бидат во таа коалиција.Доколку се изгласа федерализација 100% избива граѓанска војна во која албанците можат да бидат колатерална штета и да изгубат буквално се бидејки Косово е пред неофицијален банкрот а Албанија полека се врти спрема Русија додека балканските хазари од Москополе ги чека пекол каков што не доживеале нивните претци во изминатите 3 опожарувања.
Македонија функционира како федерална држава од 98ма година
 
Член од
12 март 2009
Мислења
13.393
Поени од реакции
7.505

Има крај циркусов? :D
Пендаровски ги потпиша указите за прогласување на законите што ги усвои Собранието

Претседателот Пендаровски, исто така, укажува дека за евентуалните приговори во однос на уставноста на некој закон, секој граѓанин може да поднесе иницијатива до Уставниот суд на Република Северна Македонија како надлежен државен орган.

се сеќавам, во ехЈу, имаше некоја распрвија, дека Работничкиот Совет незаконски дели државни станови, а еден од РС( близок на директорот) му кажуе на друг член на РС: Јас ќе те ебам по Пропис а ти после жали се по Закон :cool:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.942
Поени од реакции
5.328
Значи ова е амнестија за Груевски, како за крај, да се затвори кругот :D

Битно Мијалков го исклучија од партија, оти нели тој обезбеди мнозинство :facepalm:

Практично се ресетиравме и воедно сета работа завршена.

Како по сценарио...
 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.544
Поени од реакции
4.968
Јас .....Молам,во Македонија да се случи граѓанска војна ..... Албанците имаа,Грците имаа,Србите имаа,Бугарите имаа ....Време е Македонец со Македонец да се расчисти крвно .....Преку курот е палимуда како што сакаат однесување ....
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.488
Поени од реакции
9.000
И ти ли сине Бруте :P
Прво, грешка ти е што нема да излезеш. Излези и прешкртај ги сите, така ќе се види дека народ се освестил, па ќе мора други финти да пробуваат, а и ливчето нема да ти го злоупотребат.

Зашто дотичната ти ги освои симпатиите ...
Да кажеше: "Јас сум Македонка со еврејско потекло" , па да се сложам со тебе. А таа кажа: Јас сум Рашела Мизрахи, горда Еврејка од Македонија
Вака излегува иста како Шќиптарите, кои викаат дека се Албанци од Македониа, или Срби или Бугари или Роми од Македониа.
Македонците како при раѓање да им се вметнува во свеста, само странци да возвишуваат, никако Македонец. Или Срби, или Власи, или Бугари, или Турско потекло, или Егејци, или Евреи или дојденци се на клучните позиции.
Рашела к ја боли за вистината за Македонците и Македонија.
Ако вистината беше дека Евреите го контролирале светот, толку се моќни, зашто Македонија е на ова ниво (утепано), а нали овај сме им помогнале....

Штета што на следни избори нема да има бар 100.000 неважечки ливчиња.:D
Ај добро се врати.
Прво, кој рече дека нема да излезам?

Второ, ај остај сеа фолклор - зошто не кажала дека е Македонка, кога самите Македонци почнаа да не се кажуваат така.
Автоматски споено мислење:

Од неофицијални извори дознав дека на 12 април кој и да победи од Мурто и Курто мора да ја плати фактурата чиј наслов има ФЕДЕРАЛИЗАЦИЈА на Македонија а наместо ДУИ Беса и Алијансата ќе бидат во таа коалиција.Доколку се изгласа федерализација 100% избива граѓанска војна во која албанците можат да бидат колатерална штета и да изгубат буквално се бидејки Косово е пред неофицијален банкрот а Албанија полека се врти спрема Русија додека балканските хазари од Москополе ги чека пекол каков што не доживеале нивните претци во изминатите 3 опожарувања.
Аии, гарант бајато нешто си изел.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.154
Поени од реакции
503
Македонија функционира како федерална држава од 98ма година
Тогаш објасни како фукнционира од 98 кога нема официјална република на територијата на Македонија и претседател на таа република.Југославија беше федерација бидејки имаше 6 официјални републики со претседатели на сите 6 и едно претседателство во Белград.
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.228
Поени од реакции
10.616
Тогаш објасни како фукнционира од 98 кога нема официјална република на територијата на Македонија и претседател на таа република.Југославија беше федерација бидејки имаше 6 официјални републики со претседатели на сите 6 и едно претседателство во Белград.
Појди преку камени мост и ке видиш како
 
Член од
5 август 2017
Мислења
698
Поени од реакции
855
Од неофицијални извори дознав дека на 12 април кој и да победи од Мурто и Курто мора да ја плати фактурата чиј наслов има ФЕДЕРАЛИЗАЦИЈА на Македонија а наместо ДУИ Беса и Алијансата ќе бидат во таа коалиција.Доколку се изгласа федерализација 100% избива граѓанска војна во која албанците можат да бидат колатерална штета и да изгубат буквално се бидејки Косово е пред неофицијален банкрот а Албанија полека се врти спрема Русија додека балканските хазари од Москополе ги чека пекол каков што не доживеале нивните претци во изминатите 3 опожарувања.
а кој против кого ќе се бори? тоа баш не ми е јасно, ако можеш да бидеш попрецизен.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.154
Поени од реакции
503
а кој против кого ќе се бори? тоа баш не ми е јасно, ако можеш да бидеш попрецизен.
Македонци против севрџани и албанци,северџаните и албанците ќе бидат на една страна а македонците на друга.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
698
Поени од реакции
855
Македонци против севрџани и албанци,северџаните и албанците ќе бидат на една страна а македонците на друга.
ок, тоа сакав да знам на која страна ќе бидат севреџаниве.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom