Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
Абе има свинско гиро во Сити мол
има ли печени Лилјаци :icon_mrgr:

Ќе покаже времето кој што пуши и дали воопшто шмрка некаква дрога:
абе не споредувајте ирци со нас !!! ние сме гола вода.... а македонци ќе опстанат, ама не во Северџанија... па и во Северна Грција има и ќе има, во Албанија исто,а да не зборувам за во Србија, Австралија, Канада, УСА...
Автоматски споено мислење:

Апасиев- Ќе поднесеме претставка до Уставен суд

дечки, ајде олади ..нормално Амди не брзал со гласање, чекал прво да види дали ќе му се јават од брдото на Аљи, па кога Аљи гласал одма и Амди :cool:
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.126
Поени од реакции
17.914
Се е точно ама кажи ми кој дозволил тие Власи да влезат во институција како Ману и да работат против оваа држава.Власи на јаки позиции има и во Албанија, Грција, порано во Србија ама секогаш работеле и работат во интерес за тие држави, барем кога станува збор на државотворни прашања.
Слушај Илија, ова е најнормално што се случува, како што гледаш сега сме во предизбориие и со оглед дека нашиве заебаа до дрт, сега мора да се бараат некој кривци.

Како и секогаш малцинствата се тука да го понесат товарот. Албанците се први на тапет, ама нив секој добар патриот му се плаши, затоа следни се Власите и Евреите. Тие се идеална комбинација да ги внесиш во приказнава за се што нечини во државава...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.159
Слушај Илија, ова е најнормално што се случува, како што гледаш сега сме во предизбориие и со оглед дека нашиве заебаа до дрт, сега мора да се бараат некој кривци.

Како и секогаш малцинствата се тука да го понесат товарот. Албанците се први на тапет, ама нив секој добар патриот му се плаши, затоа следни се Власите и Евреите. Тие се идеална комбинација да ги внесиш во приказнава за се што нечини во државава...
Јас само сакам да кажам дека сето тоа што го прават помалите етнички заедници е дозволено од македонскиот народ.

Иако сум Влав јас од секогаш сум се сметал најпрво за Македонец ама најголемиот дел од влшката етничка заедница е со право напаѓана ама го укажав тоа со пример.Во Грција и Албанија го имаш истото ама работат за нивни национални интереси, иако според мене се исто така лоши за тамошните жители(Грци и Албанци) од финансиска гледна точка ама тоа не е тема за дискутирање сега.И во Албанија и Грција исто така имаш Власи кои се албанизирани и грцизирани ама говорат за Етничка Албанија или во случај за Грција пак, подржуваат грчки тези, најчесто против македонскиот народ и турскиот.Зошто тоа не е и кај нас?
Зошто Таки Фити кој е Влав е поставен за преседател во Ману работи за грчки и албански интереси?
Кој му го дозволил тоа?
Македононскиот народ

Затоа малку ми сметаат таквите тези од типот на Шехтански, Власите прават вака, Власите прават вака.Власите ли го натераа Киро и Бранко да пушат кај шиптаритe за да создаваат влади 10 години, Власите ли се криви што македонскиот народ останал дома во 2004 а не се упатил кон Струга и Кичево на денот на гласањето и да речат нема продавање на овие два македонски града?Кој успеал да се справи со народ ако истиот тој народ е решителен во своето убедување.Власите ли се криви што Грујо заедно со Мијалков дозволија ДУИ да стане башибозук по Скопје и да станат од малцинство мнозиство по центарот?
И на крај како шлаг да не заборавиме Власите ли се криви со ова што ни се случи овие 3 години со убедливо најлошото владеење за овие 30 години?
Пак ќе кажам имаат само мал дел во тоа но целокупната одговорност оди на македонскиот народ.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Јас само сакам да кажам дека сето тоа што го прават помалите етнички заедници е дозволено од македонскиот народ.
Ke te zamolam za edna rabota, makedonskiot narod da ne go mesas so severganskiot narod, tie se predvodnici na site zla vo Makedonija, normalno podrzani od drugite malcinstva koj edvaj go docekaa momentot da mu zabijat noz na makedonecot vo prvata prilika koga im se ukaza.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.520
Јас само сакам да кажам дека сето тоа што го прават помалите етнички заедници е дозволено од македонскиот народ.

Иако сум Влав јас од секогаш сум се сметал најпрво за Македонец ама најголемиот дел од влшката етничка заедница е со право напаѓана ама го укажав тоа со пример.Во Грција и Албанија го имаш истото ама работат за нивни национални интереси, иако според мене се исто така лоши за тамошните жители(Грци и Албанци) од финансиска гледна точка ама тоа не е тема за дискутирање сега.И во Албанија и Грција исто така имаш Власи кои се албанизирани и грцизирани ама говорат за Етничка Албанија или во случај за Грција пак, подржуваат грчки тези, најчесто против македонскиот народ и турскиот.Зошто тоа не е и кај нас?
Зошто Таки Фити кој е Влав е поставен за преседател во Ману работи за грчки и албански интереси?
Кој му го дозволил тоа?
Македононскиот народ

Затоа малку ми сметаат таквите тези од типот на Шехтански, Власите прават вака, Власите прават вака.Власите ли го натераа Киро и Бранко да пушат кај шиптаритe за да создаваат влади 10 години, Власите ли се криви што македонскиот народ останал дома во 2004 а не се упатил кон Струга и Кичево на денот на гласањето и да речат нема продавање на овие два македонски града?Кој успеал да се справи со народ ако истиот тој народ е решителен во своето убедување.Власите ли се криви што Грујо заедно со Мијалков дозволија ДУИ да стане башибозук по Скопје и да станат од малцинство мнозиство по центарот?
И на крај како шлаг да не заборавиме Власите ли се криви со ова што ни се случи овие 3 години со убедливо најлошото владеење за овие 30 години?
Пак ќе кажам имаат само мал дел во тоа но целокупната одговорност оди на македонскиот народ.
Дали знаеш кој владее со Турција и од која година?Само ќе ти кажам дека не се турци туку имаат само турски имиња и презимиња и муслиманска вера.На истиот принцип власите владеат со сите балкански држави а тоа е започнато уште пред повеќе од 100 години кога со злато од римокатоличката црква Ватикан ги праќа како емисари за да има целосна контрола преку нив на целиот Балкан.Инаку Ако не си знаел и Грујо и Бранко и Киро и сите функционери од 1946 па наваму после Ченто се власи од еден или два родители односно ако се од еден тогаш се по мајка а кај власите исто како кај евреите што си по мајка тоа си по националност.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.126
Поени од реакции
17.914
Јас само сакам да кажам дека сето тоа што го прават помалите етнички заедници е дозволено од македонскиот народ.

Иако сум Влав јас од секогаш сум се сметал најпрво за Македонец ама најголемиот дел од влшката етничка заедница е со право напаѓана ама го укажав тоа со пример.Во Грција и Албанија го имаш истото ама работат за нивни национални интереси, иако според мене се исто така лоши за тамошните жители(Грци и Албанци) од финансиска гледна точка ама тоа не е тема за дискутирање сега.И во Албанија и Грција исто така имаш Власи кои се албанизирани и грцизирани ама говорат за Етничка Албанија или во случај за Грција пак, подржуваат грчки тези, најчесто против македонскиот народ и турскиот.Зошто тоа не е и кај нас?
Зошто Таки Фити кој е Влав е поставен за преседател во Ману работи за грчки и албански интереси?
Кој му го дозволил тоа?
Македононскиот народ

Затоа малку ми сметаат таквите тези од типот на Шехтански, Власите прават вака, Власите прават вака.Власите ли го натераа Киро и Бранко да пушат кај шиптаритe за да создаваат влади 10 години, Власите ли се криви што македонскиот народ останал дома во 2004 а не се упатил кон Струга и Кичево на денот на гласањето и да речат нема продавање на овие два македонски града?Кој успеал да се справи со народ ако истиот тој народ е решителен во своето убедување.Власите ли се криви што Грујо заедно со Мијалков дозволија ДУИ да стане башибозук по Скопје и да станат од малцинство мнозиство по центарот?
И на крај како шлаг да не заборавиме Власите ли се криви со ова што ни се случи овие 3 години со убедливо најлошото владеење за овие 30 години?
Пак ќе кажам имаат само мал дел во тоа но целокупната одговорност оди на македонскиот народ.
Абе не ме разбра, не треба да се оправдуваш за ништо дека си Влав. Еве со примерот на тој влавот што му барал пари на Македонци за да ги вработи, јас пак знам за неколку македонци кои му бараа пари на македонци, а на македонки дунда за да ги вработат.
Сељак како националност е над се и пред се :)

Плус Илинден 903 само еден имаше мадиња со четата да го брани Крушево, другите избегаа за да ја продолжат борбата :)

Претпоставувам тој не бил испратен од Ватикан или пак не знаел дека се бори против своите од Стамбол, испратени лично од Папата за да го контролираат Балканот :pos:
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.520
Абе не ме разбра, не треба да се оправдуваш за ништо дека си Влав. Еве со примерот на тој влавот што му барал пари на Македонци за да ги вработи, јас пак знам за неколку македонци кои му бараа пари на македонци, а на македонки дунда за да ги вработат.
Сељак како националност е над се и пред се :)

Плус Илинден 903 само еден имаше мадиња со четата да го брани Крушево, другите избегаа за да ја продолжат борбата :)

Претпоставувам тој не бил испратен од Ватикан или пак не знаел дека се бори против своите од Стамбол, испратени лично од Папата за да го контролираат Балканот :pos:
Тој еден што го спомнуваш беше Питу Гули и да беа денешниве влашки политичари како него ни Швајцарија не ќе можеше со нас да се споредува.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.126
Поени од реакции
17.914
Тој еден што го спомнуваш беше Питу Гули и да беа денешниве влашки политичари како него ни Швајцарија не ќе можеше со нас да се споредува.
Тој беше пратен од Папата или небеше ?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.520
Тој беше пратен од Папата или небеше ?
Како ме прашуваш како да сум некој врвен историчар кој знае до детали.Кажувам само она што сум го слушал од постари историчари.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.126
Поени од реакции
17.914
Како ме прашуваш како да сум некој врвен историчар кој знае до детали.Кажувам само она што сум го слушал од постари историчари.
Кој историчари ти го кажале ова за Власите и Папата ?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.126
Поени од реакции
17.914
Има неколку но не се познати во јавноста.
Види баш ме интересира кои се оти јас не само што имам историчари во фамилија, туку и читам алтернативни историчари како Александар Донски. Башка форумов има историја колку сакаш.

Затоа ако можи да споделиш малце...
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.520
Автоматски споено мислење:

 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.126
Поени од реакции
17.914
Автоматски споено мислење:

Фала сега ми е се појасно :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom