Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.792
Поени од реакции
17.151
Ајдееее мајката! (Црпе наш најголем е втор Александар Македонски да не беше црпнат од тоа нивите... ќе немаше насмевки на нашите лица!)
Значи Црпе, Груки и тие другите да не ги редам да ти биле жртви на партиското членство!? :yid:
А убо почна, дури си реков еве свежи идеи и со ова последново сето порано го ....
Ако нема врска само терај и онака никој не чита со разбирање.


Е така де, и Црпе излезе и рече дека не може сите соседи да се виновни, а ние во право, мора да сме ние виновни, а тие во право - рече и остана жив!
Не се соседите виновни за нивната наци-фашистичка (негирање на постоење и бришење на еден народ е наци-фашизам) политика кон Македонија и Македонците, и сега кога Црпе наш тоа ни го објави треба да почнеме да веруваме...
Така и Власите не се виновни што сакаат да создадат Цинцаристан, Ромите сакаат да создадат Романистан, или овие понапредните Арнаутите веќе создадоа Илиристан, заклучок - мора да се виновни Македонците!

Дали ти е познато колку од популацијата (кои се изјаснуваат како Власи) во денешен Северџистан излезе на референдум за да се избрише Македонија и постоењето на Македонци, на кои цивилизациски вредности се повикаа?
Според моите сознанија, базирано на избирачките места на кои бев набљудувач преку 85%, а ако се гледаат нивните јавни лица, Цаца, Маркадули и... лидершупови како Зиковци и останата... би рекол 102,3%.
Ако има некој други сознанија повелеле.
Над 90% од влашкото малцинство гласаше на тој референдум.
И се што кажуваш е така не велам дека општо Власите или па друга етничка заедница и мислат добро на оваа земја.

Јас како Влав во текот на мојот живот сум бил многу повеќе изреволтиран и сум се противел на некој работи кои и наштетувале на Македонија за разлика од најголемиот дел од Македонците кои биле во тој момент околу мене.Е сега ако некој које 100% чистокрвен Македонец не го боли кур за Македонија како очекуваш некој Влав или некој друг да се грижи за истата.Има многу Власи кој живеат од тоа што работат против оваа земја и тоа е жално за нас како држава.

Еве ти пример во Штип, до пред некое време главниот човек на СДС во градот беше Влав, зимаше пари за да вработува Македонци.Значи некој во сопствена држава треба да дава пари на малцинство за да се вработи.Само по тој принцип тргни и ќе видиш до каде е стигната Македонија.Каде во соседството има таков пример каде етничка заедница од 50.000 народ се прашува за нешто.Да не зборуваме за поголемите како албанската и циганската.

Кој им ги дозволи сите тие права да ги добијат, за да денес се однесуваат така како што се однесуваат?
Самите Македонци.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.580
Чисто информативно, откако овој закон ќе стапи на сила Катица и Боки ќе бидат слободни луѓе. Толку од правната држава, добредојдовте во ФАШИСТИЧКА СЕВЕРНА НАШАТА ДРЖАВА, граѓани на нашата држава.
не знам, не се само аудио/видео снимки, Боки го фатија на граница со многу кеш... башка си ги бараат парите рекетираните, не само Камчев, има и од ΣΔΣΜовски рекетирани бизнисмени... баш ќе видиме што ќе измислат... може ќе издадат обврзници за надомест на Рекетот а кој Боки и друштво го спичкале
Автоматски споено мислење:

Незаконски снимени материјали не може да бидат доказ на суд. Според Уставот не може да има две независни обвинителства. Од тој суштински аспект, законот е добар. Не враќа назад од една шизофренија што се создаде во 2015та, во нормала.
не се зборува за Доказ, тие никогаш не се доказ... сега вика ДА НЕ СЕ ПОВЕДУВА ПОСТАПКА НА БАЗА НЕЗАКОНСКИ СНИМЕНИ МАТЕРЈАЛИ, т.е. СЕ УКИНУВААТ И СВИРКАЧИ
Автоматски споено мислење:



Адеми е горд албанец во Република Македонија, а нему може тајфата само да му го бричи
 
Последно уредено:
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.451
Поени од реакции
4.555
Над 90% од влашкото малцинство гласаше на тој референдум.
И се што кажуваш е така не велам дека општо Власите или па друга етничка заедница и мислат добро на оваа земја.

Јас како Влав во текот на мојот живот сум бил многу повеќе изреволтиран и сум се противел на некој работи кои и наштетувале на Македонија за разлика од најголемиот дел од Македонците кои биле во тој момент околу мене.Е сега ако некој које 100% чистокрвен Македонец не го боли кур за Македонија како очекуваш некој Влав или некој друг да се грижи за истата.Има многу Власи кој живеат од тоа што работат против оваа земја и тоа е жално за нас како држава.

Еве ти пример во Штип, до пред некое време главниот човек на СДС во градот беше Влав, зимаше пари за да вработува Македонци.Значи некој во сопствена држава треба да дава пари на малцинство за да се вработи.Само по тој принцип тргни и ќе видиш до каде е стигната Македонија.Каде во соседството има таков пример каде етничка заедница од 50.000 народ се прашува за нешто.Да не зборуваме за поголемите како албанската и циганската.

Кој им ги дозволи сите тие права да ги добијат, за да денес се однесуваат така како што се однесуваат?
Самите Македонци.
Не треба да се генерализира за тоа дека едно малцинство е против Македонија и сите да се напаѓаат од тоа малцинство затоа што припаѓаат на етничка група која не си ја сака државата. Има луѓе кои не се етнички Македонци, а си ја сакаат татковината. На пример по твоите ставови овде тебе те сметам за многу поголем Македонец од многу други етнички т.н. Македонци кои одат против својата татковина и се одродени, северни, без идентитет...
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817

Не бе! :pos:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Баш тоа што тие што го осудија, самите ги поништуваат “доказите“ со кои го осудија е најсилната сатисфакција што иде од законов.
Па зошто е целиов театар на ВМРО, во стилот не гласаат за амнестија на Заев, не гласаат за Северна, нервози, викотници, пискотници.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Па зошто е целиов театар на ВМРО, во стилот не гласаат за амнестија на Заев, не гласаат за Северна, нервози, викотници, пискотници.
Мора да се продолжи бипартизмот и коперациските и биртиски препукувања, како така да помине ден без таа СДСМ-ВМРО шизофренија.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Па зошто е целиов театар на ВМРО, во стилот не гласаат за амнестија на Заев, не гласаат за Северна, нервози, викотници, пискотници.
Стварно поим немам. Тотално ме збунува енергијата што ја потрошија на ова. Мислам, ок, ни јас не сакам синчињата на комуњарските функционери што ретардата од Гевгелија ги вдоми во СЈО да задржат работа, ама не е тоа нешто за толку емоции.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
Стварно поим немам. Тотално ме збунува енергијата што ја потрошија на ова. Мислам, ок, ни јас не сакам синчињата на комуњарските функционери што ретардата од Гевгелија ги вдоми во СЈО да задржат работа, ама не е тоа нешто за толку емоции.
Зарем ќе ви беше сеедно ако син и на Катица не отидеше да работи кај Боки во телевизија и ќе мораше да замине на работа на брод?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.492
Поени од реакции
80.552
Официјално се распуштија гомнава...
Најлошата влада и најлошите 120 пратеници од кога постоиме како самостојна држаава. Збирштина на безрбетници, криминалци, апаши, наркомани, луѓе без свое ЈАС, абе се најлошо. ДУИ повторно владееше како и последниве 15 години, се што побара си доби само да има мир во куќа, ДПМНЕ беа збирштина на луѓе без јазик, момоци кои учествуваа и климаа со главите на сите гомнарии што се десија овие 3 години. СДС, истите говна од 1990 година, само овој пат еволуираа во проливи по 10 годишниот престој во опозиција, едно 100 пати полоши од оној период 2002-2006.

Несакам а и немам желба веќе да ги опишувам гомнава во овие 3 години, се што можеше да се посере, се испосраа. Никогаш повеќе да не се повтори ваква влада, вакви 120 ајвани кои лапаат пари од народот... никогаш.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.511
Поени од реакции
4.136
@Илко Илија, @FORZA ACM, недоразбирање или спин?
Немам намера да полемизирам, како го сметам некој поединец, за поголем или помал Македонец.
Она што мене ме загрижува, а што и двајцата го игнорирате е:
врз кои цивилизациски вредности, поединци Власи или поединци од било кое друго етничко малцинство го оправдуваат своето однесување, а се однесува за излегување и гласање на референдум со кој на Македонците им се забранува да се изјаснуваат и нарекуваат за Македонци???

Дали се разбираме, ова е класичен нацифашизам, сите припадници од сите тие етнички малцинства кои излегле и гласале “за“, живеат со или покрај истите тие Македонци, како им гледат во очи, имаат ли некаква совест, за ваквото нивно однесување кон Македонците, ќе ме извенете ама не се виновни Македонците. Како што сте тргнале вие на крајот ќе ги обвините Македонците, дека тие се виновни што сите овие се однесуваат на начин кој во училиштата се изучува како наци-фашизам.

.....
Од јавните “фаци“ Шехтански е еден од оние кој најмногу се занимава со оваа појава-проблематика, тој во повеќе наврати јавно има изјавено дека во кривосу(д)ството над 50% се Власи, во Синодот на МПЦ-ОА (или е веќе СМПЦ не знам до кај им е проектот) се над 50% Власи, во АНУС (поранешна МАНУ) исто така над 50% се Власи... пред 1-2 години имав разговор со еден човек инаку близок а претседател на кривосу(с)ството на оваа тема но бидејќи немам дозвола не би коментирал, освен дека тој не гледал никогаш на своите судии низ призмата кој што е туку некои други параметри.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Се изнагледавме и денеска нови циркузи во собраниево. До кога пратенициве ќе изиграваат кловнови пред народов, па комични се веќе и едните и другите и оние третите(рамковците). Едните (ДПМНЕ) се чукаат во гради колку тоа они биле огромни патриотишта, да па и навистина толку многу тони крв пролеаа за Македонија, не можам да го сфатам нивното шизофренично однесување, де гласаат некои закони кои лично им одговараат, де ја напуштаат собраниската сала ако нешто не им е по ќејфот, другите па (СДСМ) се чукаат во гради колку многу направиле овие три години на власт и кобајаги колку многу ја приближиле државава со нивните "реформишта" до ЕU wow браво дечки свака ви част со вашите "реформи" и навистина ќе влеземе во Европската Унија да само незнам дали во овој 21ви или па во следниот 22ви век кога најверојатно и нема ништо да остане од унијата !
И навистина сума сумарум од целава ситуација е дека сите пратеници без разлика власт/опозиција во целост се ставени исклучиво во служба на своите партии и партиски шефови и воопшто ниту работеле, ниту работат и мислат на граѓаните кои ги гласале на избори да бидат тоа што се, народни пратеници !
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
Се изнагледавме и денеска нови циркузи во собраниево. До кога пратенициве ќе изиграваат кловнови пред народов, па комични се веќе и едните и другите и оние третите(рамковците). Едните (ДПМНЕ) се чукаат во гради колку тоа они биле огромни патриотишта, да па и навистина толку многу тони крв пролеаа за Македонија, не можам да го сфатам нивното шизофренично однесување, де гласаат некои закони кои лично им одговараат, де ја напуштаат собраниската сала ако нешто не им е по ќејфот, другите па (СДСМ) се чукаат во гради колку многу направиле овие три години на власт и кобајаги колку многу ја приближиле државава со нивните "реформишта" до ЕU wow браво дечки свака ви част со вашите "реформи" и навистина ќе влеземе во Европската Унија да само незнам дали во овој 21ви или па во следниот 22ви век кога најверојатно и нема ништо да остане од унијата !
Ај те молам, кажи ми, бидејќи јас немам нерви да ги гледам тие дебили во собрание кои на жалост ни ја кројат судбината на нашава држава и иднината на нашите деца, ДАЛИ го изгласаа законот за извршители и законот за отпис на долгови на граѓаните од пред десет години??
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.539
Поени од реакции
7.214
И Чаушеску си гласаше закони по ќеф па на крај со закон го стрелаа ко зајак
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom