Скутерчиња: Се за и околу нив

Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Можно ли е некое ефтино појачување на Kymco grand ink 50кубика 2тактен скутер, сум слушнал со менување на ауспух нешто се појачувало или нема врска, ме лажат? Да влече, да иде побрзо, инаку го цепам до кај 76-78км/ч максимум иде:) Пишете било што со што би можел да го појачам, па што можам ќе сторам.
Од 2007 го имам нов, 12200км пројдено, менував до сега само свеќици и еден акумулатор ми се расипа, друго да чукнам у дрво нема гајле.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Можно ли е некое ефтино појачување на Kymco grand ink 50кубика 2тактен скутер, сум слушнал со менување на ауспух нешто се појачувало или нема врска, ме лажат? Да влече, да иде побрзо, инаку го цепам до кај 76-78км/ч максимум иде:) Пишете било што со што би можел да го појачам, па што можам ќе сторам.
Од 2007 го имам нов, 12200км пројдено, менував до сега само свеќици и еден акумулатор ми се расипа, друго да чукнам у дрво нема гајле.

Zavisi sto podrazbiras ti pod eftino pojacuvanje... Mada bas eftino nema. I samo auspuh da mu smenis, da bide soliden, da receme Gianelli- poevtin od 120-130 evra nemas, sto znaci toa vekje ne e eftino za skuter od 50ccm, mada ako se zadrzis samo na toa ne e ni skapo. A so menjanje samo na auspuh nisto razlika nema da primetis, osven poinakov zvuk. Dinkov ti e bajagi glomazen za 50ccm, 120-130 kg, a samo 3.5-4 konja li bese, pa ako vekje sakas da go cepkas i pojacuvas i imas parki za davanje mozes da mu stavis extra lesni rolni, da mu smenis varijator, filter za vozduh, auspuh ( leo vince zx-r na primer ) so sto bi trebalo da dobies nesto plus na brzina, ama ne ocekuvaj nesto extremno. Toa ti e bez da mu go cepkas i otvaras motorot, a ako vekje sakas mozes da mu go prosiris cilindarot i da mu stavis pogolem klip ( so sto bi go napravil 80kubika ), proprateno so menuvanje na seto ova sto ti kazav predhodno. E togas ke imas dosta primetna razlika vo sila i brzina, ama racunaj deka i potrosnjata od segasnite 4 - 4,5 litri ke mu otide na 5,5 - 6 litri, a posto e dvo-takten i trosi mesavina, znaci i uljeto ke go trosi pobrzo... Sto se odnesuva na pari sevo ova neznam kolku ke te kosta, ke se rasprasas za cenite pa ke si napravis matematika... Mada, ako sakas da si go zacuvas motorceto vo odlicna sostojba ja ti preporacuvam vozi si go takov kakov sto e standard, za po grad ti vrsi rabota odlicno...
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Фала, мене човекот кај што го земав ми препорачуваше да си ставам друг филтер за воздух, наместо овој сегашниов со сунѓер што е и викаше као повеќе ќе влече. И тоа што викаш, подобро да не чепкам.:)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Имам слушнато за тие кинеските дека имаат 6 месеци гаранција и после тоа кога ќе ти се расипе, никаде не наоѓаш ресервни делови. Иначе јас си поштувам точак, ама не овие гомнава собим или такво нешто туку убаво склапано на делови за едно 500 евра минимум, а ако ти се даваат пари и за 1000
жити бога... за кинеските мотори делови имаш колку сакаш. поише за нив има отколку за другиве што не се кинески... од моето место на живеење во радиус од 2 километри има околу 7 или 8 продавници за резервни делови за кинезите... а за пежо на пример, или пиаџо има само една... а ако тргнам да ги набројувам колку ги има низ градов, ке потрае бајаги...

инаку, да, поштувам и добар велосипед... еден од пред врата ми го мавнаа, беше среден се како треба, до точка да имаше и дискови за кочници... и кошташе се комплет околу 600 евра..
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Во собим само ако имаш човек на кој што ќе му веруваш да ти го склопи со саглам делови во самиот погон таму, инаку од продавница да купиш ќе се заебеш. И они ги гледам пропаднаа веќе, мислеа така ќе оди со чкарт делови да продаваат по странство + им испобегаа скоро сите постари монтери по други работи, никој не е луд да работи без пари или со доцнење од 3-4 плати.
 
Член од
25 јуни 2011
Мислења
100
Поени од реакции
15
Moze li malce pomos sea deka zima i koa ke pomine ova snegovi ova ona koa ke treba da po4nam da vozam pak motorot (skuter) sto treba da mu smenam koga ke pravam servis ?
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
462
Поени од реакции
100
Moze li malce pomos sea deka zima i koa ke pomine ova snegovi ova ona koa ke treba da po4nam da vozam pak motorot (skuter) sto treba da mu smenam koga ke pravam servis ?
Зависи од скутерот(4т или 2т) и зависи колку километри имас поминато.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
4 takten e ima 3400 km pominato kupen e vo maj 2011 i imam samo eden servis napraveno na 1000 i nesto km ama nema gajle
Па види да ти проверат ... филтер за воздух, свеќица, луле, уље во пренос, штознам мене тоа ми сменија на отприлика 3500-4000 мислам
тебе треба и уље во машина дека 4 тактно (сум аборавил на колку се менуваше, а претходно имав 4 тактен)

бтв за што мотор се работи?
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
462
Поени од реакции
100
4 takten e ima 3400 km pominato kupen e vo maj 2011 i imam samo eden servis napraveno na 1000 i nesto km ama nema gajle
Jас имам hamachi 4т 50 сс. Уље се менува на 1000 километри така да смени обавезно. Ако си го возил низ град не мора да го менуваш филтерот, а ако си го возел по песокливи патишта каде што има прашина треба да го смениш. Кажи да ти го проверат каишот за секој случај.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Jас имам hamachi 4т 50 сс. Уље се менува на 1000 километри така да смени обавезно. Ако си го возил низ град не мора да го менуваш филтерот, а ако си го возел по песокливи патишта каде што има прашина треба да го смениш. Кажи да ти го проверат каишот за секој случај.
Баш низ град е прљаво у п.м. филетерот се прави ѓон, исто и на кола ... ептен ни е загаден градов јбг тоа е друга тема :)

Баш мислев дека на 1000 км се менуваше уљенце ама не бев сигурен ... Virsla нема сменето 2400 км :P
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
462
Поени од реакции
100
Баш низ град е прљаво у п.м. филетерот се прави ѓон, исто и на кола ... ептен ни е загаден градов јбг тоа е друга тема :)

Баш мислев дека на 1000 км се менуваше уљенце ама не бев сигурен ... Virsla нема сменето 2400 км :P
Зависи во кој град јас сум од струмица и е многу чисто имам поминато 9800 км и филтерот ми е како нов :D
 
Член од
25 јуни 2011
Мислења
100
Поени од реакции
15
OK fala na site za pomosta , pozz. (y)
--- надополнето: 18 февруари 2012 во 00:42 ---
Па види да ти проверат ... филтер за воздух, свеќица, луле, уље во пренос, штознам мене тоа ми сменија на отприлика 3500-4000 мислам
тебе треба и уље во машина дека 4 тактно (сум аборавил на колку се менуваше, а претходно имав 4 тактен)


бтв за што мотор се работи?
Hamachi 80 cc fabricki e taka napraven
 

Kajgana Shop

На врв Bottom