Ситница што ме нервира

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Сум видел секаков тип на кучиња, расни, полурасни, ниски, високи, дебели, мопсови, боксери и останати како удрени со пегла по муцките од кои течат лиги 20 од 24 саати во денот, бишони и малтешки што изгледаат како минијатурни овци, пекинезери што личат на топлинки за по дома, џукели, крастави, шугави, па крајно иритантни чивави, јазовичари што потсеќаат на змии со нозе, оние што изгледаат како да ги одгледуваат за материјалот од кој се прават џогери за чистење и на кои не им се гледаат очите од јамболијата што ја имаат место крзно. И се тоа ми е во ред, можам да сварам, сфаќам дека се работи за различни вкусови и слично.

Ама каков бре човек треба да си да поседуваш бул териер? И уште побитно, кој дисфункционален мозок треба да го имаш за да ја создадеш таа раса и да одржуваш легла од истата? Видов пред некој ден и сликата на таа грдосија не можеше неколку саата да ми излезе од глава. Бул териерот за кучешката раса е она што е шиптaрската куќа за архитектурата. Кружната зграда на влезот од Кичево кога одиш према Охрид од лева страна. Добивам нагон на гадење кога ќе видам такво куче, а скроз не треба до тој степен да ме тригернува една обична раса на кучиња.





 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Сум видел секаков тип на кучиња, расни, полурасни, ниски, високи, дебели, мопсови, боксери и останати како удрени со пегла по муцките од кои течат лиги 20 од 24 саати во денот, бишони и малтешки што изгледаат како минијатурни овци, пекинезери што личат на топлинки за по дома, џукели, крастави, шугави, па крајно иритантни чивави, јазовичари што потсеќаат на змии со нозе, оние што изгледаат како да ги одгледуваат за материјалот од кој се прават џогери за чистење и на кои не им се гледаат очите од јамболијата што ја имаат место крзно. И се тоа ми е во ред, можам да сварам, сфаќам дека се работи за различни вкусови и слично.

Ама каков бре човек треба да си да поседуваш бул териер? И уште побитно, кој дисфункционален мозок треба да го имаш за да ја создадеш таа раса и да одржуваш легла од истата? Видов пред некој ден и сликата на таа грдосија не можеше неколку саата да ми излезе од глава. Бул териерот за кучешката раса е она што е шиптaрската куќа за архитектурата. Кружната зграда на влезот од Кичево кога одиш према Охрид од лева страна. Добивам нагон на гадење кога ќе видам такво куче, а скроз не треба до тој степен да ме тригернува една обична раса на кучиња.





Суси де џапни овај нога кини со онаа вилица :D
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
746
Поени од реакции
984
Она кога ќе си игра со јајцата и нагрешка ќе ги поткасни
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.662
Поени од реакции
21.709
Прво што ми текна е Чико...
Не сум го доживеал Чико како до толку грд али тоа што газдава носи капа преку очи во целиот филм ти иде у прилог на муабетот :D
Па да беее, Чикоооо, 100 години немаше да се сетам на тоа :D

Настрана ликот, одлично куче за чување, по карактер скоро исто како пит бул.
Па нека си земат пит бул, му ебам тоа фацата ружна, сериозно кој сака ваков хибрид меѓу армадило и мравојад да гледа секој ден, да го шета во парк, да му ги собира гомната, а да не зборам оние што им даваат на кучињата да ги лижат по лице. Замисли оваа наказа да те лиже.

Она кога ќе си игра со јајцата и нагрешка ќе ги поткасни
 
Последно уредено:

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
На тетовски дијалект е тоа што си го напишал ти. Не е измислица зборчето.
Знаев дека ќе искочи некој дијалект. Само чоеков што ми го кажа Тетово го видел накај Охрид кога идел.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Знаев дека ќе искочи некој дијалект. Само чоеков што ми го кажа Тетово го видел накај Охрид кога идел.

Немам причина да те лажам. Ако сакаш провери ќе видиш дека е на тетовски дијалект. Можеби имитира некој кој го слушнал како зборува на тетовски. Кај мене на факултет, пола од колегите од Скопје ги научија дијалектите од овие што се од другите градови. Можеби и тој на сличен начин го запомнил зборчето, не мора да значи дека е од Тетово по потекло.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.229
Поени од реакции
22.418
А од кој дијалект е зборчето " валда " ?
Од новомакедонско - србизаторски ?!
Голем дел од населениево се убедени дека пандан на српското ваљда е "македонското" валда наместо веројатно.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Не е баш ситница, ама ме нервираат "Мене нема шанси тоа да ми се деси" и "Епа требаш / не требаше..." тип на луѓе.

Ако му кажеш дека те украле на кусур од продавница, враќа со "Мене нема шанси да ме украдат, секогаш ги бројам.

Aко му кажеш дека ти украле новчаник на јавно место / гужва, ти вика "Eee па глуп си ти, 'ќе го стаиш у преден џеб, нема шанси да ти го земе"

Ако му кажеш дека те заебале за онлајн нарачка, ти вика дека он секогаш у продавница купувал.

Ако му кажеш дека те начекале некои да те тепаат, ќе ти рече "па што идеш од таму, ја секад од ваму кружам накај дома"...

Ако му кажеш дека телефонот/компјутерот ти се расипал, "Епа брат ја секогаш го носам на сервис, нема шанси мене така да ми рикне телефонот/компјутерот."

Ова е еден подвид на ТИ РЕКОВ луѓе, најчесто после завршена утакмица, или после завршена случка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom