Се каете ли што сте се иселиле од Македонија?

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
:pos: достоинствен преродбеник
Малку го пребарав човеков ме потсети на едни ликови кои беа присутни во 2008мата на Кајгана. Се викаа Македонско Братство. Нивната борба беше: „да муабетиме за Македонскиот род“ и слични тези. Не ја потценувам таа акција, беа и во првите редови кога беше протестот на Пела за промена на името. Е сега по таа бурна 2008ма на Кајгана, тие се приклучија кон ставовите на Миленко. Се дружеа со него, активно. Гарантирам и до ден денес се до него. Миленко моменталниот гробар на Македонија. Дел од нив беа активни членови на Достоинство. По дебакалот на парламентарните избори каде подадоа рака на БЦ и Љубчо Георгиевски им ја губам трагата.

Конечно се појави еден претставник да не учи за љубовта кон Македонија. Сивито веќе го имате за него, лик кој проповеда за верата и како христијанките треба да попримат од муслиманките норми на облакање.

Она што претходно го реков, во служба на продолжената рака, другар на Алекс наш голем маж. А кампањата „Не идете настрана, лошо е“ ја почна дебелион бурекчија. Во очекување на слични кампањи од овој тип Сијка Пиштолова.
--- надополнето: 24 септември 2013 во 13:27 ---
Земја ко земја? Песок ко песок, камен ко камен? Што тоа го сакаш во ЗЕМЈАТА штои си ја напуштила заради НАРОДОТ КОЈ НЕ ГО САКАШ?
Изгорена си за федерализација и да ни запалиш свеќа. Но што и да се случи, мене духот секогаш ми е и ќе ми биде наместо, а ти секогаш ќе бидеш внатрешно празна.
Поздрави го Миленко од мене, кажи му мир никад да не најде ни на овој ни на оној свет. Амин. Знам кај ти е духот тебе моментално, шетај си го. Остави го мојот не ми го гади.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.739
Поени од реакции
9.864
Да не беше ти немаше да знам дека живеам достоинствено во земјата на Александар Македонски каде секој те е*е како сака и ти наплаќа шо ќе му се сони.
Човеков ова го збори од сарказам и јад,не од што мисли така.Имам чуено дека човеков бил легенда,али за жал починат е.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Лејдис енд Џентлмен ај презент ту ју Тони Науновски !
Овој проф Д-р што на Бетмен велит му ја „е*аше сестра та“ на фб? Овој што го имавме на една тема во економија како пример дека не срами како народ? Мислиш дека е он?
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
@Strength
Какви и да се твоите Македонци, немаш други. Друго да бидеш не можеш, тоа ти се погодило и тоа треба да го износиш.
А да си Македонец има и многу убави работи.
Немаш никаков товар на совеста дека некому си му сторил нешто. Можеш да имаш чиста душа и чиста совест. Твоите предци издржале се што можело да се смисли. И физички и умствено. Си имал баба, дедо, старци кои легнувале во 10 станувале во 2. Може не не бива за некои работи, но за други не бива. Овде луѓето од ништо прават куќи. Од ништо одржуваат фамилија. Нема поиздржливи од нас во Европа. Можи само во Африка да има поиздржливи од нас. Ние сме дефанзивен народ, туткачи сме, ама имаме огромно оправдување за тоа.
Какви и да сме останавме ли православни и ние сме победници. Покрај сите лаги и отров кој ни иде од западното ништоверие Македонците не ја изгубија вербата во Господ. Има уште многу други нешта.
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
Овој проф Д-р што на Бетмен велит му ја „е*аше сестра та“ на фб? Овој што го имавме на една тема во економија како пример дека не срами како народ? Мислиш дека е он?
Слични тези врти, а и овде има повеќе време и контрола при тоа што пишува, можеби затоа сеуште не почнал со сестри и слични муабети. Исто така професорот имаше една колумна за тема слична на оваа.

Колумната
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Слични тези врти, а и овде има повеќе време и контрола при тоа што пишува, можеби затоа сеуште не почнал со сестри и слични муабети. Исто така професорот имаше една колумна за тема слична на оваа.

Колумната
Да, оваа е колумната која не прегреа, радост за визна барикада на МКД. Професор Доктор по филозофија. Освен филозофии кои се посраа од разглабање, ништо конкретно. Ова е борбата ваљда за која зборува пријателов овде, борба во празна слама јадење.
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Ајде сега да те прашам јас нешто... Што си направил ти за оваа држава за да се индетификуваш како борец? Не те знам и неможам да погодам кој си и што си, ама 90% од ваквите како тебе Ку* не ги боли за Македонија..
И јас сум лежел притвор и одам на протести и други родољубни настани. Во моментот сум под кривична за настаните против гнасната одлука непријателско воено лице министер на македонска одбрана. Ако си бил таму сигурно си ме видел, бидејќи држев говор.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ја имаме честа да бидеме носители на верата во Спасителот и нема порадикална вистина која е и причина за сите наши борби внатрешни и надворешни како поединци и како народ.
Oh dear...

:facepalm:
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Да, оваа е колумната која не прегреа, радост за визна барикада на МКД. Професор Доктор по филозофија. Освен филозофии кои се посраа од разглабање, ништо конкретно. Ова е борбата ваљда за која зборува пријателов овде, борба во празна слама јадење
---
Овој проф Д-р што на Бетмен велит му ја „е*аше сестра та“ на фб? Овој што го имавме на една тема во економија како пример дека не срами како народ? Мислиш дека е он?
.
Не ви е срам, да се исмевате со своите луѓе - Македонци. Јас не сакам многу луѓе по партии, па се воздржувам, оти други веруваат во нив и тоа прави раздор.
Ај сте губитнички сега и штеточини сакате да бидите.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не ви е срам, да се исмевате со своите луѓе - Македонци. Јас не сакам многу луѓе по партии, па се воздржувам, оти други веруваат во нив и тоа прави раздор.
Ај сте губитнички сега и штеточини сакате да бидите.
Немој да се нервираш, немој те молам. Не се исмевам, се срамам оти овој доктор на науки земал како прво и прво диплома и се нарекува Македонец себе си. Се срамам.
Овој не е за исмевање, туку за жалење и оплакување е. До толку е беден, што жал ме фаќа.
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Во кој дел се срамиш, што рекол Тони што го сметаш за бедно?

И ми должиш неколку одговори на избегнати прашања:
- За што ти таму се бориш во странство. Која е твојата духовна смисла на твоето заминување и живеење, (+ и несакање на твојот народ).
- Што тоа ти сакаш во земјата на Македонија со не сакање на народот кој во неа живее?
--- надополнето: 24 септември 2013 во 14:09 ---
Знам кај ти е духот тебе моментално, шетај си го.
Кај ми е?
Остави го мојот не ми го гади.
Фала фала, убаво од една дама која не го сака гадниот македонски народ и е граѓанка на напредниот и културен запад.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.737
Поени од реакции
9.830
Сакав да реплицирам немав време се враќам после саат-два 5 страни испишани со тешко срање. Најдобро е да се игнорира, ваквите ставови се граничат со шизофренија.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
И јас сум лежел притвор и одам на протести и други родољубни настани. Во моментот сум под кривична за настаните против гнасната одлука непријателско воено лице министер на македонска одбрана. Ако си бил таму сигурно си ме видел, бидејќи држев говор.

И кажими свати некоја поука од тоа? Свати дека денешната, модерна војна е војна на зборови, војна на политика, војна на стратегии? Сваќаш дека има голема причина зошто македонскиот народ масовно се населува?

Чепкаш по работи коишто многу луѓе ги боли многу. Лесно е кога имаш убава плата и размислуваш на мирна глава... Тешко е на човек со 300 проблеми , да му солиш памет што треба да прави и како треба да живее...

Живеј како што сакаш и оставиги другите да живеат како што сакаат.. Да се сакаше Македонија како што ти пишуваш на постовите те уверувам немаше да ги има сите овие гомнарии. Човек кој е патриот и си го сака коренот ќе се откаже од кражбата на народните пари и ќе ги насочи во вистинскиот правец. Човек кој ја сака фамилијата и семејството , народот ќе биде чесен пред сите ! Ете тоа е патриот.. Патриот не се станува со говори и ветувања како ќе биде подобро ... Многу добро знам како размислуваш пошто и јас сум бил ист како тебе , ама среќа имам мозок за да размислам кога е време да се стави крај на овие гомнарии.

Државата се пратениците и владата, не сме ние за жал.. Таму треба да ја насочиш својата борба и да ги убедиш останатите да работат за идеалите за сите нас.. Пробај ако можеш види како е, те уверувам ќе се откажеш за брзо време :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Во кој дел се срамиш, што рекол Тони што го сметаш за бедно?

И ми должиш неколку одговори на избегнати прашања:
- За што ти таму се бориш во странство. Која е твојата духовна смисла на твоето заминување и живеење, (+ и несакање на твојот народ).
- Што тоа ти сакаш во земјата на Македонија со не сакање на народот кој во неа живее?
--- надополнето: 24 септември 2013 во 14:09 ---

Кај ми е?

Фала фала, убаво од една дама која не го сака гадниот македонски народ и е граѓанка на напредниот и културен запад.
Во кој дел? Нема дел бе Тони, цел е. Да беше дел да спориме, вака ни остана само да се срамиме.

Духовна смисла на моето заминување и живеење? Со Бога напред пријателе, патот ми го отвара, ми вели: Леандра бегај додека те држат нозе. Остај ги нека се изедат патриотите и душегрижниците меѓу себе. Ти си предавник Леандра бегај Божјо чедо, бегај. Јас ќе те чувам каде и да си.

Во земјата Македонија ја сакам храната, природната убавина, убавите планини, најубавиот град на светот Охрид. Има повеќе работи што не сакам ама нема да ми стигне цел ден да пишувам: дупкине на автопат, валканоста, смрдеата, загаденоста, Скопје 2014, бродовине и врбине во Вардар, мостовите од милион, еве овој Докторов на науки не го сакам, партииве не ги сакам, Миленко не го сакам, Јанко бурек и Латас, не ве сакам.

Духот си го виде на протестот, броеше 20 младинци и пендраци од полиција. Дојдов покасно 10 мин не ти го видов говорот. Знам и кои завршија во притвор и кои добија кривична.

Не го сакам бе Тони, несакам бескичмењаци и политички лугуши, не сакам Миленковци гнаси и смрдловци. Не сакам. Јас сум граѓанин на РМ. И таков ќе останам. Дали сум внатре или надвор тоа е мое право и избор. Барем нема да ја гледам бедотијата таму и газолижачите. Нема да го гледам Докторов по филозофија на пример. Бедотија.
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Поздрав, ако сте дополниле ќе ве читам друг пат, доста за денес.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom