Се каете ли што сте се иселиле од Македонија?

Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
По темата или можеби не !
Да не отварам паралелна , се каете ли зошто НЕ сте се иселиле од Македонија?
Не ми се сипувајте со прерани заклучоци , јас една третина од мојот работен стаж го поминав надвор . И постов не е само за мене .
Одговорот е :СЕ КАЈАМ !
Зошто ?
Затоа што, сега моите деца треба да го прават тоа , што требаше јас да го направам .
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
13
Поени од реакции
15
Која компанија/држава е таја ако не е тајна?
Во Холандија, компанијата се вика Royal translations, може да видиш на www.royaltranslations.nl[DOUBLEPOST=1458592680][/DOUBLEPOST]
А ако ти кажам дека има ќе се вратиш? :)
Не сме до толку назад :D
кажи, јас не знам
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Koj i da vi vika deka nadvor od Mk ne cvetale rozi grdo ve laze..
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.934
Поени од реакции
12.437
Има, посебно компаниите од ИТ Секторот даваат многу поволности за вработените надвор од работното место. Не е тема на муабет ама чисто да си знаете.
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
U sopstvena zemja po moja struka ne mozev da najdam rabota na sto mesta aplicirav znaci, a nema nedela dena od koa zaminav od Mk vednas najdov rabota po struka za plata 8 pati pogolema od taa u Mk bez pritisoci bez nikakvi uslovi, ustvari zaprepastuvacki e faktot sto nekoj od stranstvo te ceni poise od nekoj u sopstvenata zemja.
Ne deka ne treba i kockite da se poklopat ama u sekoj slucaj mn poise sansi imas nadvor od Mk u sekoja smisla na zborot..
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Има, посебно компаниите од ИТ Секторот даваат многу поволности за вработените надвор од работното место. Не е тема на муабет ама чисто да си знаете.
....si znaeme mnogu chisto, pochisto od toa zdravje !

Nego, neznam zoshto vo temava nekoj nekogo ubeduva ili dokazhuva. Globaliziran svet, koj kade saka neka zhivee i raboti.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
U sopstvena zemja po moja struka ne mozev da najdam rabota na sto mesta aplicirav znaci, a nema nedela dena od koa zaminav od Mk vednas najdov rabota po struka za plata 8 pati pogolema od taa u Mk bez pritisoci bez nikakvi uslovi, ustvari zaprepastuvacki e faktot sto nekoj od stranstvo te ceni poise od nekoj u sopstvenata zemja.
Ne deka ne treba i kockite da se poklopat ama u sekoj slucaj mn poise sansi imas nadvor od Mk u sekoja smisla na zborot..
Акo не е тaјнa, зa кoјa струкa стaнувa збoр?
 
S

silmarillion

Гостин
Мислам дека како народ најемотивно го сфаќаме иселувањето. Можеби затоа што сме превише врзани за фамилија, можеби затоа што не го имаме оној комфорт дека секогаш можам да се вратиме дома. Да можеме, ама каде во фекалииве? Додека на запад е најнормално да се релоцираш каде што има подобар живот за себе, кај нас е со плачки со све.
 
Член од
3 ноември 2007
Мислења
189
Поени од реакции
58
Иако бев секогаш против иселувањето, иако тука во МК живеам добро, иако имав можност за во САД но тогаш несакав... и до денес како поминува времето и како гледам што се случува кај нас во МК, жалам што не се иселив и се повеќе размислувам на таа тема
 

Kajgana Shop

На врв Bottom