Се каете ли што сте се иселиле од Македонија?

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
ти па најде на форумска нинџа од гоцевата раса да му се оправдуваш.... :):)

Ости го нек јаде трици :D:D:D
Финтата е што Гоце бил за културен натпревар меѓу народите, а сандоканов наш не трпи многу други раси. Повеќе на Љубчо ми личи :)
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.087
Поени од реакции
6.723
sardaukar за тоа ти овде што си напишал,за таа борба,можеш многу подобро да се избориш низ светот да ја раскажуваш вистината за Македонија отколку овде САМО НА ТВОИТЕ

жал ми е,ама народот си дозволи да направи негативна атмосфера во државата,нема среќни луѓе,сите под нервна база не можиш ни муабет да направиш не нешто друго.........

позз до сите што разменуваат искуства на темава,ќе биде тоа корисно за многу млади паталци од државава кои сакаат да започнат нов живот
 
Член од
20 јули 2011
Мислења
576
Поени од реакции
203
Ако трајно си заминал од Македонија, кои и да се причините, не се оправдани и ти СИ ГУБИТНИК.
Барем ќе си го среди животот он, нема да биде како 30% од луѓево тука што едвај крпат, што попрво да платат, дали за струја, вода, а за храна, нешто на страна?
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Sluzbarski. пишав може да се оправдаат само тие кои отишле привремено и тоа го сториле во полза на својот народ. Сите други што и да сторат ќе бидат губитници и што и да работат ќе имаат лажни животни борби.
--- надополнето: 24 септември 2013 во 12:37 ---
Искрено мене ме интересира дали сам веруваш во глупостиве што ги изнатреска, а ако ти платиле колку зема за оваа врвна остроумност која ни ја прикажа?
А за што ти таму живееш. Кои се духовни вредности на твојот живот? И зошто таму, а не овде?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
А за што ти таму живееш. Кои се духовни вредности на твојот живот? И зошто таму, а не овде?
Неможам на старост да ги менувам вредностите. Со истите вредности и таму и тука. А зошто не овде? Гоце од 1903 до сега се сменија работите, после твојата смрт само безрбетници ја водат државата. Сега Гоце се спремаат и за федерализација. Гоце нема борба, ниту одбрана. Гоце сите се со свиткани кичми, на протест едвај 20тина искачаат. Тешко време дојде Гоце и надежта за подобро ја убија.
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Гоце Делчев ти си ?
Јас сум бедник со илјадници порази, а сепак победник затоа што независно од се нема да се лажам со лажни изговори и лажни замени како надоместок за напуштање на она кое како поединец како Македонец кој овде живее треба да биде постигнато.
--- надополнето: 24 септември 2013 во 12:47 ---
Да не беше ти немаше да знам дека живеам достоинствено во земјата на Александар Македонски каде секој те е*е како сака и ти наплаќа шо ќе му се сони.
Олимпија, не троши си ги партиските флоскули зачувај ги за вашите близнаци од другата партија.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
За оној кој што сум да останам тој, и да го издигнам низ борбата, а не да посакам да бидам некој друг. За моето достоинство и духовно-културните вредности во кои верувам.
А ти за кого и за што живееш?
Кај мене има хиерархија во таа работа и е малку покомплицирано.
Најпрво живеам од причина што имам вграден инстинкт за тоа, инаку ако не беше тој инстикт ќе се фрлев од мост уште кога бев 8 години и појдов на концерт за Лепа Брена, па после кога се враќав знаев каков ќотек ме чека дома.
Ако не тогаш, ама сигурно ќе се самоубиев кога му ги продадов ластиците за стрела и го излажав еден помал комшија дека многу гаѓале и му го зедов цел детски додаток.
После се установи дека тој ги украл парите од дома, а јас во меѓувреме со друштвото појдов на кино за да го гледам Индијана Џонс, јадевме шампити, сендвичи, игравме на флипери, си купив албум и сликчиња од фудбалери и го поебав сите до банка.
Кога влегов во маало и ми кажа сестра ми со трчање дека дошол комшијата на кавга, стариот му ги вратил парите и сега ме чека дома, ако не беше тој инстикт за преживување гарант ќе си пресудев во истиот момент.
Тоа е околу прашањето за што живеам.

За прашањето За кого живеам е одговорот кој го даде бардот Шериф Коњевиќ



За сите сељаци еве го најдобриот коментар:

serif.jpg
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Неможам на старост да ги менувам вредностите. Со истите вредности и таму и тука. А зошто не овде? Гоце од 1903 до сега се сменија работите, после твојата смрт само безрбетници ја водат државата. Сега Гоце се спремаат и за федерализација. Гоце нема борба, ниту одбрана. Гоце сите се со свиткани кичми, на протест едвај 20тина искачаат. Тешко време дојде Гоце и надежта за подобро ја убија.
Чим не можеш, а знаеш дека се погрешни, немој да ги убедуваш и другите да не ги менуваат.
Но не те прашав дали можеш или не можеш, туку те прашав, за што живееш?
--- надополнето: 24 септември 2013 во 12:56 ---
Барем ќе си го среди животот он, нема да биде како 30% од луѓево тука што едвај крпат, што попрво да платат, дали за струја, вода, а за храна, нешто на страна?
Ништо вистински нема да постигне. Само ќе се мафта осамен и без љубов низ цел живот. Ќе му остане една кола и недоплатена куќа за кои постојано ќе стрепи да не ја изгуби и да стане скитник како милиони други таму во таа далечна земја. Зошто, затоа што ако ги оставил своите, ја напуштил битката, кој ќе го сака. Нема ни жената да го сака, затоа што нема карактер за такво нешто чим бега.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Чим не можеш, а знаеш дека се погрешни, немој да ги убедуваш и другите да не ги менуваат.
Но не те прашав дали можеш или не можеш, туку те прашав, за што живееш?
Сите ќе ги убедувам додека ме држат и раце и нозе и здрава свест. Тоа е најдоброто што можам да го направам за својот народ.

А живеам за себе Гоце. Потоа за мојата фамилија и моите најблиски пријатели. Ја сакам земјата. Не го сакам народот во МКД. Не те сакам тебе. Поточно да се изразам, ради такви како тебе ние стасавме до тоа дереџе. Ти си причината за омраза, гнев и јад. Ти си патриот, јас сум предавник Гоце. Седи доле и потпиши ја со две раце федерализицијата. Во тој момент само свеќа ќе ти запалам за здравје да те чува, да можеш да останеш и да гледаш до последно.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Ништо вистински нема да постигне. Само ќе се мафта осамен и без љубов низ цел живот. Ќе му остане една кола и недоплатена куќа за кои постојано ќе стрепи да не ја изгуби и да стане скитник како милиони други таму во таа далечна земја. Зошто, затоа што ако ги оставил своите, ја напуштил битката, кој ќе го сака. Нема ни жената да го сака, затоа што нема карактер за такво нешто чим бега.
:pos: достоинствен преродбеник
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Сите кои што ја напуштиле својата земја и својот народ се губитници. Ако некој отишол привремено надвор, но тоа го сторил за некоја идна полза за заедницата на која и припаѓа, може да се разбере. Тие кои трајно се одвоиле колку и да успеале во приватниот живот секогаш ќе бидат губитници. Затоа што ниедно вртење на грбот и напуштањето на полето на битката не донело победа.
Животот е борба и прекрасно е што е така. Страшливците бегаат и се правдаат. Се гордеам што сум во малобројниот македонски народ кој покажа невидена цврстина во исклучително тешки времиња како од памтивек така и во изминативе две децении. Останавме овде, како Македонци и ја зачувавме верата во Господ. А која друга духовно-културна и национална битка е на Македонецот. Битката за Германија, Австралија, Шведска...??? За кого и за што?
Настрана од политичарите и дел од побогатите, сите други Македонци во Македонија се херои за се она кое го поднесуваме! Тие кои се надвор барем би покажале поштеност ако споменатите 2 вистини ги признаат. Дека се дезертери и дека треба да им се честита на оние кои останале овде на самото место на тешка животна битка. Ако се поштени и искрени...

Ајде сега да те прашам јас нешто... Што си направил ти за оваа држава за да се индетификуваш како борец? Не те знам и неможам да погодам кој си и што си, ама 90% од ваквите како тебе Ку* не ги боли за Македонија..

Еве јас да ти кажам.. Сум бил на протести, сум лежел во станици, сме цртале графити, сме се бореле за идеалите на оваа држава на места каде што ретко обичниот граѓанин ќе стапне, освен притвор од оваа мочана полиција дали некој на нас ни рекол фала, или пак некој нас ни го памти тоа што сме го направиле ... НЕ !! Ама тоа не ни било мотив за да си ја сакаме државата, пак сме биле тие што се бореле за неа за на крај само да го јадеме ку*от од некој политичар !

Затоа немој да лупаш глупости пошто не си свесен, дека ако не е нашата дијаспора каде ќе ни биде државата... Па дали знаеш дека целата економија лежи во нивни раце ? Се додека имаат нашите, фамилија овде ќе се праќаат огромни средства на пари, еве како Губитници зошто тогаш баш тие што се на страна ни ја опоравуваат економијата која оваа влада ја заболе таквото каква е и што е?

Дали ти како македонец можеш некогаш да му простиш на некој друг македонец од различна партија? НЕ ! Тоа нема никогаш да се случи пошто кај нас све е за интерес и за пари. Имам познанства со многу функционери од сегашнава власт и искрено да ти кажам СТАПОТ не ги заболе за нашите идеали и нашава држава ! Повеќе вујкоми се грижи за земјава и прашува што е и како е а не живее тука неголи тие !

Многу е болна оваа тема за дискутирање, можеш колку сакаш да се ситиш на туѓата среќа ама како народ не не бива. Тука постојат само вмровци и сдсмовци и третата класа албанци кои си се држат меѓу себе како 1но. Еве колку време седиме и според тебе се " бори " македонскиот народ за својата држава...

Каде ни е Западна Македонија... На тацна ни дадоа држава и таа успеавме да ја испозаебеме ! Ни америка не ни е крива, ни албанците не се криви..: Ние како народ сме гнаса, секогаш сме се тепале меѓу себе и секогаш во 90 минути некој ќе ти го тури за она што си го работел цел живот. Подобро ќе живеам како Македонец со убав живот во странска држава, неголи Македонец кој никој не го ферма во своја држава.
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Сите ќе ги убедувам додека ме држат и раце и нозе и здрава свест. Тоа е најдоброто што можам да го направам за својот народ.

А живеам за себе Гоце. Потоа за мојата фамилија и моите најблиски пријатели. Ја сакам земјата. Не го сакам народот во МКД. Не те сакам тебе. Поточно да се изразам, ради такви како тебе ние стасавме до тоа дереџе. Ти си причината за омраза, гнев и јад. Ти си патриот, јас сум предавник Гоце. Седи доле и потпиши ја со две раце федерализицијата. Во тој момент само свеќа ќе ти запалам за здравје да те чува, да можеш да останеш и да гледаш до последно.
Земја ко земја? Песок ко песок, камен ко камен? Што тоа го сакаш во ЗЕМЈАТА штои си ја напуштила заради НАРОДОТ КОЈ НЕ ГО САКАШ?
Изгорена си за федерализација и да ни запалиш свеќа. Но што и да се случи, мене духот секогаш ми е и ќе ми биде наместо, а ти секогаш ќе бидеш внатрешно празна.
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
Сите кои што ја напуштиле својата земја и својот народ се губитници. Ако некој отишол привремено надвор, но тоа го сторил за некоја идна полза за заедницата на која и припаѓа, може да се разбере. Тие кои трајно се одвоиле колку и да успеале во приватниот живот секогаш ќе бидат губитници. Затоа што ниедно вртење на грбот и напуштањето на полето на битката не донело победа.
Животот е борба и прекрасно е што е така. Страшливците бегаат и се правдаат. Се гордеам што сум во малобројниот македонски народ кој покажа невидена цврстина во исклучително тешки времиња како од памтивек така и во изминативе две децении. Останавме овде, како Македонци и ја зачувавме верата во Господ. А која друга духовно-културна и национална битка е на Македонецот. Битката за Германија, Австралија, Шведска...??? За кого и за што?

Настрана од политичарите и дел од побогатите, сите други Македонци во Македонија се херои за се она кое го поднесуваме! Тие кои се надвор барем би покажале поштеност ако споменатите 2 вистини ги признаат. Дека се дезертери и дека треба да им се честита на оние кои останале овде на самото место на тешка животна битка. Ако се поштени и искрени...


Лејдис енд Џентлмен ај презент ту ју Тони Науновски !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom