Се за Армијата и Специјалните единици во Армијата

Член од
16 јуни 2012
Мислења
1
Поени од реакции
2
НАЈПРВО ДА НАВЕДАМ ДЕКА ВОЈСКАТА НЕ Е ЗА БЕЗКИЧМЕЊАНЦИ!!! Исто така и јас бев во Велес! Си поминав одлично! Бев во група кои ја водеа старешини кои се желни за работа и успеси! Брзо се вклопив во нивните барања и прописи! Се стремев зададените задачи да ги завршам брзо и квалитетно ... додека некои други се концентрираа на тоа како да фатат кривини и да ги избегнат истите! Тие што ги сватиа нивните барања и истите ги извршуваа како што беше наведено беа секојдневно наградувани ... додека кривинашите беа доброволци за работни групи !!! Го почитував секој старешина, истата почит ми беше возвратена и од нив! Го поминав доброволниот воен рок успешно и горд сум на тоа што бев пофален од моите Инструктори! Мило ми е што ги запознав како личности и им сум многу благодарен што нивните искуства ги споделија со мене!!! Секој од старешините работи различно гледано од некој психолошки аспект ... доколку ги разгледате нивните карактерни особини и го сватите нивниот начин на предавање на своето знаење, не би требало никој од нив да ви остави лош впечаток (ова се однесува на ВЕЗИЛКА на која Посв. Орхан не и оставил УБАФ впечаток)!!! Доколку не знаете да го прочитате човекот каква личност е и за што се стреми во животот ... тогаш ве молам не коментирајте ништо !!! Посв. Орхан со цела своја сила, знаења, искуства и моќ се стреми своето знаење да го предаде на секој доброволен војник, иако тој војник не знае ни да зборува па камоли да пишува!!! Посебно сум му благодарен на Посв. Орхан, кој со своите знаења и искуства придонесе полесно да ги поминам предизвиците кои ме очекуваа а воедно и да научам многу работи поврзани со истите!!! Доколку Г-не Посв. Орхан го читате мојов пост на овој форум би требало да знаете кој сум Јас! Воедно да ве потсетам дека ми е чест што бев ваш војник и се надевам дека повторно ке работиме заедно! Ве поздравувам !!!
TI blagodaram.....Toj sto rabotel so mene me znae...sekako....milo mi e za gore spomenatoto sekoja cest sto si go uvidel seto toa.....sepak sekoj si ima svoe pravo...da razmisluva kako saka.....so gospod se stremime kon podobra idnina...pozz i ti blagodaram ;)
--- надополнето: 16 јуни 2012 во 15:18 ---
Vezilka...Kako prvo li4no ne te znam...kako vtoro...ti blagodaram za toa sto si iskomnetiral za mene....sakav da kazam deka sekoj si ima pravo na svoe mislenje...dali sum ostavil dobar vpecatok...po tebe ne...ali sekogas se stremam kon toa...nie sme ljuge pred se...treba da se pocituvame...da si pomagame eden na drug....Sluzbata treba da e na najvisoko nivo...a za da moze da bide....treba mnogu da se zalagas i da srabotis...ima mnogu nesta za koii bi mozel licno da gi navedam za ARMIJATA i za toa zasto ti e vpecatokot takov...no ke mi treba mnogu vreme....i da
kazam mnogu raboti vrzano za nesto..sekako...Sakav da kazam deka si nemal mnogu vreme za da me zapoznaes i da go vidis vistinskiot JAS.....bi imalo efekt znam poveke od siguren sum vo toa ;) ...Jas ne se otkazuvam od nisto....imam vojla i motivacija pred se...dali nekoj mi se bendisuva ili ne si go cuvam vo mene setoa toa...koj kako zasluzil neli...treba da pomines i da izodis mnogu za da iskomnetiras na nesto..treba mnogu pot..trud...da vidis sto e ARM... toa ne e za cirkuzanti...nitu za ljuge koi sto se otkazuvaat...toa e VOENA USTANOVA...koja bara vistinski mazi...koi nikogas nema da padnat....da ja sakaat svojata zemja i da se borat za nea....Jas sum prezadovolen za toa kako moite vojnici gledaat na vistinskite raboti i sekogas se trudam da im go olesnam teskiot pat po koj treba da izodaat...Ima koj da kaze dosta raboti za mene....steta sto se otkaza..zdravje vo naredna prilika ako ima...ke me zapoznaes podobro vo podobro izdanie...a ako ti se ukaze takva sansa za da bides pak vojnik...icno ke ti pokazam deka ne e se crno i belo...ima i drugi boi neli? Bidi mi pozdraven i se nadevam nema da me svatis pogresno...celta mi bese da ti se zablagodaram za toa sto si napisal za mene licno...Te pozdravuvam ;) I ti posakuvam se najubavo vo zivotot ;)
 

samunoske

unidentified specie
Член од
21 април 2007
Мислења
242
Поени од реакции
18
Му фали,и тоа многу... стари се М-70ките друже... многу се стари :) Генерации и генерации поминале со нив/
Druze M70AB2 ke nadzivee uste 5 generacii luge jas duzeev M70ab2 od 74ta proizvodstvo a vojska bev 2004ta i da ti kazam posteno na 100m nosese 5-10cm u levo
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Druze M70AB2 ke nadzivee uste 5 generacii luge jas duzeev M70ab2 od 74ta proizvodstvo a vojska bev 2004ta i da ti kazam posteno na 100m nosese 5-10cm u levo
Луѓе во денешно време секоја модерна армија има и модерно вооружување а вие ми зборите за М70 базирана на модернизиран калашник (AKM) од 1970 година де ве молам доста веке со АК-47 и слични стари варијатни.

Ако веќе си фан на калашник имаш нов модерен AK-12, АК-100 серија или пак Zastava M21 и слични варијанти.
 
S

Shaman

Гостин
Луѓе во денешно време секоја модерна армија има и модерно вооружување а вие ми зборите за М70 базирана на модернизиран калашник (AKM) од 1970 година де ве молам доста веке со АК-47 и слични стари варијатни.

Ако веќе си фан на калашник имаш нов модерен AK-12, АК-100 серија или пак Zastava M21 и слични варијанти.
Се додека овие новиве модели што ги наброја, не го заменат АК47 или М70
во воените зони ширум светот, нема да се за фалење.
За пушка не е нјаважно да е модерна.
Најважно е да е докажана во борба.
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Се додека овие новиве модели што ги наброја, не го заменат АК47 или М70
во воените зони ширум светот, нема да се за фалење.
За пушка не е нјаважно да е модерна.
Најважно е да е докажана во борба.
Абе види реалнпо гледано можеш да војуваш и со StG 44 или пак со M1 Carbine, ке имаш успеси и со нив ама за тоа не станува збор АРМ и единиците во АРМ не е битно дали специјални или обични не треба да војуваат со застарено оружје а воедно да бараме ченство во НАТО.
 
S

Shaman

Гостин
Абе види реалнпо гледано можеш да војуваш и со StG 44 или пак со M1 Carbine, ке имаш успеси и со нив ама за тоа не станува збор АРМ и единиците во АРМ не е битно дали специјални или обични не треба да војуваат со застарено оружје а воедно да бараме ченство во НАТО.
Ок ти е аргументот, ама тоа не значи дека треба
да изнакупиме се и сешто.
Оди на Piratebay.
Напиши - Travis Haley Adaptive Kalash.
Симни го и гледај го цело.
И на крај кажи каков заклучок си извлекол.

М1 уште го користат американците.
Сакале да го змаенат со некоја варијанта на АР15,
ама на војниците воопшто не им се допаднала идејата.
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Ок ти е аргументот, ама тоа не значи дека треба
да изнакупиме се и сешто.
Оди на Piratebay.
Напиши - Travis Haley Adaptive Kalash.
Симни го и гледај го цело.
И на крај кажи каков заклучок си извлекол.

М1 уште го користат американците.
Сакале да го змаенат со некоја варијанта на АР15,
ама на војниците воопшто не им се допаднала идејата.
Ке го изгледам, инаку пријател јасно ми е на мене колку моќна е АК-47 али сакам да кажам дека времто и помина, времето оди напред како и технологијата за вооружување.АК-47 во денешно време ја користат армиите со слаб буџет, терористички организации, градски мафии, герилци, муџахедини и сл организации.

П.С за модернизацијата на АК-47 како серијата АК-100 и АК-12 дури и АК-74М немам зборови!
 
Член од
23 август 2012
Мислења
30
Поени од реакции
21
ако веќе правиме муабет за Арбнеша мислам дека не е чиста албанка, постар водник е сеуште инструктор на новите професионални војници, барем беше, додека не ја фатија у Пепелиште како се дупи со курсист:pos:

Сигурно било тоа дел од обуката :tapp:
--- надополнето: 23 август 2012 во 23:46 ---
ако веќе правиме муабет за Арбнеша мислам дека не е чиста албанка, постар водник е сеуште инструктор на новите професионални војници, барем беше, додека не ја фатија у Пепелиште како се дупи со курсист:pos:

Сигурно било тоа дел од обуката :tapp:
 
Член од
23 август 2012
Мислења
30
Поени од реакции
21
НАЈПРВО ДА НАВЕДАМ ДЕКА ВОЈСКАТА НЕ Е ЗА БЕЗКИЧМЕЊАНЦИ!!! Исто така и јас бев во Велес! Си поминав одлично! Бев во група кои ја водеа старешини кои се желни за работа и успеси! Брзо се вклопив во нивните барања и прописи! Се стремев зададените задачи да ги завршам брзо и квалитетно ... додека некои други се концентрираа на тоа како да фатат кривини и да ги избегнат истите! Тие што ги сватиа нивните барања и истите ги извршуваа како што беше наведено беа секојдневно наградувани ... додека кривинашите беа доброволци за работни групи !!! Го почитував секој старешина, истата почит ми беше возвратена и од нив! Го поминав доброволниот воен рок успешно и горд сум на тоа што бев пофален од моите Инструктори! Мило ми е што ги запознав како личности и им сум многу благодарен што нивните искуства ги споделија со мене!!! Секој од старешините работи различно гледано од некој психолошки аспект ... доколку ги разгледате нивните карактерни особини и го сватите нивниот начин на предавање на своето знаење, не би требало никој од нив да ви остави лош впечаток (ова се однесува на ВЕЗИЛКА на која Посв. Орхан не и оставил УБАФ впечаток)!!! Доколку не знаете да го прочитате човекот каква личност е и за што се стреми во животот ... тогаш ве молам не коментирајте ништо !!! Посв. Орхан со цела своја сила, знаења, искуства и моќ се стреми своето знаење да го предаде на секој доброволен војник, иако тој војник не знае ни да зборува па камоли да пишува!!! Посебно сум му благодарен на Посв. Орхан, кој со своите знаења и искуства придонесе полесно да ги поминам предизвиците кои ме очекуваа а воедно и да научам многу работи поврзани со истите!!! Доколку Г-не Посв. Орхан го читате мојов пост на овој форум би требало да знаете кој сум Јас! Воедно да ве потсетам дека ми е чест што бев ваш војник и се надевам дека повторно ке работиме заедно! Ве поздравувам !!!

Лично право е проценка на личности...
убаВ со В а не со Ф;)
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Ок ти е аргументот, ама тоа не значи дека треба
да изнакупиме се и сешто.
Оди на Piratebay.
Напиши - Travis Haley Adaptive Kalash.
Симни го и гледај го цело.
И на крај кажи каков заклучок си извлекол.

М1 уште го користат американците.
Сакале да го змаенат со некоја варијанта на АР15,
ама на војниците воопшто не им се допаднала идејата.
Кои единици?
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Кои единици?
Не користат М1 гаранд туку





М1A или поточно помодерната верзија М14 како снајпери но и главна пушка на нивните гранични трупи.Ја користат преку 10 војски во светот .
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Користат М21. М1А е цивилна верзија, а М14 е “оригиналната“ верзија од која се развиени овие две.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
И не е главна пушка на граничните единици. Ако си го гледал документарецот на NG - "Border patrol" или така некако се викаше, повеќето носат М4. Ако некој и носи М14, тоа е или парадно, или веројатно слично како кај армијата - на вод од десет луѓе, еден или двајца носат М14 за прецизно гаѓање преку 300м, другите М4 (сличен концепт како Русите со АК74 и Драгунов). Никој не сака да м`кне 5+ кила, кога може М4 од нецели 2,5 кила.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Некој да не знае дали историја на панични напади смета при пријавување во војска ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom