Се за Армијата и Специјалните единици во Армијата

Член од
27 април 2011
Мислења
2.305
Поени од реакции
3.043
Него остај ги ти овие двајцата командоси ... еве ја што мислам дека би било одлично за нашава армија, не многу бројни парчиња од овие ама барем ќе знаеме ново е !
http://2.bp.blogspot.com/-mD05ZpewPU4/TyoSJp5XfPI/AAAAAAAAFzU/3xYmkAxBmoE/s1600/Merkava Mark II I III IV tank.jpg
- Меркава 4 (израелски тенк, викаат дека може да улезе у сред терористичко упориште да ги направи лом и да испадне не чепнат, прилично е скап али би требало да се спогодиме со евреите за машиниве, посебно што не ја признавме палестина за држава, инаку нај нов модел на тенк во светот е, а богами после германскиот леопард и америчкиот абрамс најдобар тенк во светот, 70-80 би ни биле доста)

http://www.defencetalk.com/pictures/data/3776/medium/PATRIA AMV TR.jpg
- Патриа (финска машинерија, словенците и хрватите веќе ги имаат- како балкански земји, демек биле подобри од БТР-ите а и имало можност да се монтираат разни оружја на нив, топови, вискокалибарски митралези итн... не се баш скапи ... 100 би ни биле доста)

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s720x720/387974_312515245447891_107079819324769_1024110_130833315_n.jpg - Кобра (туско возило, нешто слична функција има како хамвито али е многу поефтино, помало и по брзо... 140-150 ни се доволни)

:D ... малку оптимизам !
Ауу за овие тенкови имам слушано викаат биле ненормално добри мамојебачи , али скапи ептен за наш буџет сепак мислам.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Хрватска или Словенија требапе да купува Патриа возила, но имаше еден скандал дека фабриката во Финска им продавала со стари делови, преголемма цена или нешто слично, незнам што како.

Мислам дека Хрватска требаше да купува Патриа, па они се договорија со Македонија, дека Хрватска ќе ги тестирала и кога ќе ги видат уи оценат стручњаци од Македонија пратени на тестовите за Патриа во Хрватска, дали ќе ги поминат сите тестови ќе сме коупеле и ние Патриа. Инакбу Патриава ми лични на српскиот Лазар


Српскиот Лазар
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Ауу за овие тенкови имам слушано викаат биле ненормално добри мамојебачи , али скапи ептен за наш буџет сепак мислам.
Aууууу абе брат тоа палестинците душа немаат од нив ... баш ради тоа мислам дека на нас ни се најпотребни вакви, палестинските исламисти се наоружани со што уште не па неможат да им мрдат а овие, наште учк-и ако планираат со обична зоља да го бутнат овој џин подобро нека копаат одма дупки :pos: ... гледав некој видеа на јутуб, и израелски тенкисти кажуваа искуства што имале со тенковите, и демек тенкот гарантирал 100 % безбедност на екипажот (y)
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Него остај ги ти овие двајцата командоси ... еве ја што мислам дека би било одлично за нашава армија, не многу бројни парчиња од овие ама барем ќе знаеме ново е !
http://2.bp.blogspot.com/-mD05ZpewPU4/TyoSJp5XfPI/AAAAAAAAFzU/3xYmkAxBmoE/s1600/Merkava Mark II I III IV tank.jpg
- Меркава 4 (израелски тенк, викаат дека може да улезе у сред терористичко упориште да ги направи лом и да испадне не чепнат, прилично е скап али би требало да се спогодиме со евреите за машиниве, посебно што не ја признавме палестина за држава, инаку нај нов модел на тенк во светот е, а богами после германскиот леопард и америчкиот абрамс најдобар тенк во светот, 70-80 би ни биле доста)

http://www.defencetalk.com/pictures/data/3776/medium/PATRIA AMV TR.jpg
- Патриа (финска машинерија, словенците и хрватите веќе ги имаат- како балкански земји, демек биле подобри од БТР-ите а и имало можност да се монтираат разни оружја на нив, топови, вискокалибарски митралези итн... не се баш скапи ... 100 би ни биле доста)

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s720x720/387974_312515245447891_107079819324769_1024110_130833315_n.jpg - Кобра (туско возило, нешто слична функција има како хамвито али е многу поефтино, помало и по брзо... 140-150 ни се доволни)

:D ... малку оптимизам !

Може против палестинци со камења се ефективни меркава али во последната војна изгубија неколку дузини против Хезболах ( најверојатно некој нов ирански ракетен фрлач ).На крај поради големите загуби и дојде до мир зошто после 2 недели борба уште не успеаа да им ги пробијат линиите.

Плус ние сме ридска земја и користењето на тенкови против каква било подобро опремена група би било тешко.Подобро е само реактивен оклоп да се купи за Т-72 ките за РПГ `ија да немаат ефект и да се модернизираат во Русија и тоа за нас е повеќе од доволно.Се повеќе од 40 тенка за Македонија е фрлање пари во ветер.

Тоа што ни треба e ова http://en.wikipedia.org/wiki/M777_howitzer 155 милиметарски ховитцери што се доволно лесни да бидат влечени од камион ( тежината е околу само 4 тона поради користење на титатниум ) а имаат домет до 40 км.До 30 километри имаат прецизност од 9/10 во радиус од 1 метар и 1/10 во радиус од 3 метри.

Цената им е ефтина и дури и ние би можеле да си ја дозволиме,еден чини во просек од 700 000 до 1 милион долари.Али со 40 вакви би имале страшна артилерија.

Овие се малку поскапи али едно 6 вакви не би биле од одмет http://en.wikipedia.org/wiki/Kamov_Ka-52.

Со овие хеликоптери,М777 артилеријата и модернизирани Т-72 секаков конфликт со вооружени формации би завршил во рок од 24 часа.
 

Hej

Член од
16 април 2012
Мислења
38
Поени од реакции
24
Него остај ги ти овие двајцата командоси ... еве ја што мислам дека би било одлично за нашава армија, не многу бројни парчиња од овие ама барем ќе знаеме ново е !
http://2.bp.blogspot.com/-mD05ZpewPU4/TyoSJp5XfPI/AAAAAAAAFzU/3xYmkAxBmoE/s1600/Merkava Mark II I III IV tank.jpg
- Меркава 4 (израелски тенк, викаат дека може да улезе у сред терористичко упориште да ги направи лом и да испадне не чепнат, прилично е скап али би требало да се спогодиме со евреите за машиниве, посебно што не ја признавме палестина за држава, инаку нај нов модел на тенк во светот е, а богами после германскиот леопард и америчкиот абрамс најдобар тенк во светот, 70-80 би ни биле доста)

http://www.defencetalk.com/pictures/data/3776/medium/PATRIA AMV TR.jpg
- Патриа (финска машинерија, словенците и хрватите веќе ги имаат- како балкански земји, демек биле подобри од БТР-ите а и имало можност да се монтираат разни оружја на нив, топови, вискокалибарски митралези итн... не се баш скапи ... 100 би ни биле доста)

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s720x720/387974_312515245447891_107079819324769_1024110_130833315_n.jpg - Кобра (туско возило, нешто слична функција има како хамвито али е многу поефтино, помало и по брзо... 140-150 ни се доволни)

:D ... малку оптимизам !
ама кеш од каде со 4 милиони АРМ неможе ни војниците да си ги плати се ова што наброја е топ ама just a dream
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Може против палестинци со камења се ефективни меркава али во последната војна изгубија неколку дузини против Хезболах ( најверојатно некој нов ирански ракетен фрлач ).На крај поради големите загуби и дојде до мир зошто после 2 недели борба уште не успеаа да им ги пробијат линиите.

Плус ние сме ридска земја и користењето на тенкови против каква било подобро опремена група би било тешко.Подобро е само реактивен оклоп да се купи за Т-72 ките за РПГ `ија да немаат ефект и да се модернизираат во Русија и тоа за нас е повеќе од доволно.Се повеќе од 40 тенка за Македонија е фрлање пари во ветер.

Тоа што ни треба e ова http://en.wikipedia.org/wiki/M777_howitzer 155 милиметарски ховитцери што се доволно лесни да бидат влечени од камион ( тежината е околу само 4 тона поради користење на титатниум ) а имаат домет до 40 км.До 30 километри имаат прецизност од 9/10 во радиус од 1 метар и 1/10 во радиус од 3 метри.

Цената им е ефтина и дури и ние би можеле да си ја дозволиме,еден чини во просек од 700 000 до 1 милион долари.Али со 40 вакви би имале страшна артилерија.

Овие се малку поскапи али едно 6 вакви не би биле од одмет http://en.wikipedia.org/wiki/Kamov_Ka-52.

Со овие хеликоптери,М777 артилеријата и модернизирани Т-72 секаков конфликт со вооружени формации би завршил во рок од 24 часа.

Не е точно дека палестинците маваат само со камења :pos: ... кај гледаш тоа на CNN ли ???:D , барај малку по интернет да видиш како се наоружани Хамас и Фатах !, иначе не подвижна артилерија не ни треба баш, иаме доста хаубици и останати висококалибарски топиви ... Меркава 4 е доста подобар на ридски предели од Т-72 (барем така викаат изралските инструктори), така да нема сумња дека Т-72 е послаб од Меркавата али се е во парите !
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Да не помислиш дека нешто ти се заканувам, нема што да ти се заканувам ниту те знам за да ми направиш нешто ниту ништо. За тоа да се сретнеме очи во очи, мислам да се запознаеме да седнеме на пиво или кафе и да поправиме муабет за случувањата во Македонија, не да се тепаме или да се бркаме за да се убиеме.:) Тоа за доаѓање со оружје го посочив како пример.
Мн јасно нп :D ..... би сакал :D Дај боже да не опнат во некоја специјална единица маме ќе ебиме :D
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.229
Темата за Вежбите на Карпалак ги споив со неколку други теми кои се поврзани со АРМ а имаат помалце страни.

Така да, може тука да си пишувате генерално за нашата Армија. Поздрав. :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Hej
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Не е точно дека палестинците маваат само со камења :pos: ... кај гледаш тоа на CNN ли ???:D , барај малку по интернет да видиш како се наоружани Хамас и Фатах !, иначе не подвижна артилерија не ни треба баш, иаме доста хаубици и останати висококалибарски топиви ... Меркава 4 е доста подобар на ридски предели од Т-72 (барем така викаат изралските инструктори), така да нема сумња дека Т-72 е послаб од Меркавата али се е во парите !

Скоро целата артилерија што ја поседуваме е од времето на Сталин.Види им само години на производство + и двете се добиени како помош од Америка и Бугарија значи се најверојатно ѓубре.

http://en.wikipedia.org/wiki/M-30_122_mm_howitzer
http://en.wikipedia.org/wiki/M101_howitzer

За разлика од тенкови артилеријата е ефтина и за вежбање и за одржување,а ти како што викаш за тенкови ако го сакаш најдоброто тогаш ќе го земеш ова https://en.wikipedia.org/wiki/Challenger_2 еден од тенковите со најдобар оклоп ако не и најдобар.Во ирак еден од овие го имаат погодено 70 пати со ракетни фрлачи кај басра и сепак успеал да се врати назад до база.
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Скоро целата артилерија што ја поседуваме е од времето на Сталин.Види им само години на производство + и двете се добиени како помош од Америка и Бугарија значи се најверојатно ѓубре.

http://en.wikipedia.org/wiki/M-30_122_mm_howitzer
http://en.wikipedia.org/wiki/M101_howitzer

За разлика од тенкови артилеријата е ефтина и за вежбање и за одржување,а ти како што викаш за тенкови ако го сакаш најдоброто тогаш ќе го земеш ова https://en.wikipedia.org/wiki/Challenger_2 еден од тенковите со најдобар оклоп ако не и најдобар.Во ирак еден од овие го имаат погодено 70 пати со ракетни фрлачи кај басра и сепак успеал да се врати назад до база.
Па добро Челенџерот е постаро производство од Меркава 4 ...така да логички е да биде пософистицарана Меркавата ;) (y)
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Не е точно дека палестинците маваат само со камења :pos: ... кај гледаш тоа на CNN ли ???:D , барај малку по интернет да видиш како се наоружани Хамас и Фатах !, иначе не подвижна артилерија не ни треба баш, иаме доста хаубици и останати висококалибарски топиви ... Меркава 4 е доста подобар на ридски предели од Т-72 (барем така викаат изралските инструктори), така да нема сумња дека Т-72 е послаб од Меркавата али се е во парите !
Хамас си прави свои ракети, homemade, наречени Касам. И се многу ефективни. Вакви ракети кои се правени во домашни услови, први ги почнаа ИРА (Ирска Републиканска Армија) за напаѓање на конвоите на Британската војска во Северна Ирска.
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
1
Поени од реакции
1
Од лични причини мене Орхан не ми остави убав впечаток. Не би да ги наведувам. Бериша беше многу ок човек исто и Фера. Бидејќи јас не отслужив до крај, по некое време го сретнав Борче низ град, застанав и ми рече ако сакаш да се вратиш или ако можам некако да ти помогнам слободно обрати ми се. Таму беше тиќе човек со тоа се согласувам, дури и многу го замразив, пошто тој беше тој што ми рече дека не сум за таму (не дека не беше во право:pos: ) Е исто и Рамадани ми беше многу интересен, особено во ликот и на она Љ што го викаат наместо Л. На љево :pos: Прајслес.
НАЈПРВО ДА НАВЕДАМ ДЕКА ВОЈСКАТА НЕ Е ЗА БЕЗКИЧМЕЊАНЦИ!!! Исто така и јас бев во Велес! Си поминав одлично! Бев во група кои ја водеа старешини кои се желни за работа и успеси! Брзо се вклопив во нивните барања и прописи! Се стремев зададените задачи да ги завршам брзо и квалитетно ... додека некои други се концентрираа на тоа како да фатат кривини и да ги избегнат истите! Тие што ги сватиа нивните барања и истите ги извршуваа како што беше наведено беа секојдневно наградувани ... додека кривинашите беа доброволци за работни групи !!! Го почитував секој старешина, истата почит ми беше возвратена и од нив! Го поминав доброволниот воен рок успешно и горд сум на тоа што бев пофален од моите Инструктори! Мило ми е што ги запознав како личности и им сум многу благодарен што нивните искуства ги споделија со мене!!! Секој од старешините работи различно гледано од некој психолошки аспект ... доколку ги разгледате нивните карактерни особини и го сватите нивниот начин на предавање на своето знаење, не би требало никој од нив да ви остави лош впечаток (ова се однесува на ВЕЗИЛКА на која Посв. Орхан не и оставил УБАФ впечаток)!!! Доколку не знаете да го прочитате човекот каква личност е и за што се стреми во животот ... тогаш ве молам не коментирајте ништо !!! Посв. Орхан со цела своја сила, знаења, искуства и моќ се стреми своето знаење да го предаде на секој доброволен војник, иако тој војник не знае ни да зборува па камоли да пишува!!! Посебно сум му благодарен на Посв. Орхан, кој со своите знаења и искуства придонесе полесно да ги поминам предизвиците кои ме очекуваа а воедно и да научам многу работи поврзани со истите!!! Доколку Г-не Посв. Орхан го читате мојов пост на овој форум би требало да знаете кој сум Јас! Воедно да ве потсетам дека ми е чест што бев ваш војник и се надевам дека повторно ке работиме заедно! Ве поздравувам !!!
 
B

Black Guard

Гостин
(барем така викаат изралските инструктори), така да нема сумња дека Т-72 е послаб од Меркавата али се е во парите !
Неќе да е така,меркава е единствен тенк кој не е за Извоз.

Добри се Украинскиот Т-84 и ОПЛОт МОД-от исто и Ју7гословенскиот сега српски М-84 како за наши услови,ама некако Украинскиот стои подобро,посебно Оплот.

Ако е за пари најскап е јужнокорејскиот црни кој чини над 8 милиони-луди се тие изгледа;)
--- надополнето: 15 јуни 2012 во 23:36 ---
Ауу за овие тенкови имам слушано викаат биле ненормално добри мамојебачи , али скапи ептен за наш буџет сепак мислам.
Тоа ти е современ тенк,со моќен топ и муниција и заштитни механизми-има само една слаба точка заштитена со ланци.

Инаку оклопот на челинџер е пробиен од РПГ-29 уште поодамна а возачот изгуби дел од екстремитет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom