Се за Армијата и Специјалните единици во Армијата

B

Black Guard

Гостин
Некој да не знае дали историја на панични напади смета при пријавување во војска ?

Да-нема да те сметат за стабилен а мене поради несоница не ме примија уствари тоа беше изговор, знаеш треба да се претставиш,да кажеш нешто за себе па ќе ти постават рандом прашања со кој се грануичиме,кажи 5 нато членки, главен град на бразил..и јас постар а овие 20-22 години зјапаат како телиња јас си се смешкам и кревам рака...и одговорив ама ми рече ради инсомнија не можело а уствари кога зборував со друг психолог кој работел исто на регрутација ми рече те одбиле намерно-бараат СЛЕПЦИ кои ќе слушаат СЕ што ќе им се рече макар и да е погрешно.

Во секој случлај можеш да ја изгубиш книшката, извадиш нова и пишеш неколку антибиотици,ибупрофен-грбот те болел од работа-скриј ги паничните напади но НЕ Е ПРЕПОРАЧЛИВО-ќе бидеш со оружје т.е смртоносно оружје а ако уште пиеш лекови нема Шанси кога ќе го видат кодот и дијагнозата.

Ќе фрлаш рачни гранати-2001ва еден така испаничи и не ја фрли па загина најдобро не се замарај-освен ако не знаеш кои ни се соседи или каде е градот Корча или Тасос островот.

Е пичка им матер утре ако ме бараат не Идам-јас ајде да земам обука иако немам право за платен војник оти сум старо за да конкурирам за платен војник ама сакав да се пишам во резервен состав за недај боже...сеедно они се мањак.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.305
Поени од реакции
3.043
Да-нема да те сметат за стабилен а мене поради несоница не ме примија уствари тоа беше изговор, знаеш треба да се претставиш,да кажеш нешто за себе па ќе ти постават рандом прашања со кој се грануичиме,кажи 5 нато членки, главен град на бразил..и јас постар а овие 20-22 години зјапаат како телиња јас си се смешкам и кревам рака...и одговорив ама ми рече ради инсомнија не можело а уствари кога зборував со друг психолог кој работел исто на регрутација ми рече те одбиле намерно-бараат СЛЕПЦИ кои ќе слушаат СЕ што ќе им се рече макар и да е погрешно.

Во секој случлај можеш да ја изгубиш книшката, извадиш нова и пишеш неколку антибиотици,ибупрофен-грбот те болел од работа-скриј ги паничните напади но НЕ Е ПРЕПОРАЧЛИВО-ќе бидеш со оружје т.е смртоносно оружје а ако уште пиеш лекови нема Шанси кога ќе го видат кодот и дијагнозата.

Ќе фрлаш рачни гранати-2001ва еден така испаничи и не ја фрли па загина најдобро не се замарај-освен ако не знаеш кои ни се соседи или каде е градот Корча или Тасос островот.

Е пичка им матер утре ако ме бараат не Идам-јас ајде да земам обука иако немам право за платен војник оти сум старо за да конкурирам за платен војник ама сакав да се пишам во резервен состав за недај боже...сеедно они се мањак.
Не сум на лекови а и мноооогу ретко ме маваат се иам справено со нив...а и кога ме мава не е ништо посебно....значи ако не им кажам нема проблем.
 
B

Black Guard

Гостин
Имаш ли пишано на здравствена книшка??

Било неуролептик на пример или антипсихотик...антибиотици,аналгетици не се проблем-но ако е нешто од горенаведените тогаш е проблем а ќе ја разгледаат книшката.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.305
Поени од реакции
3.043
Имаш ли пишано на здравствена книшка??

Било неуролептик на пример или антипсихотик...антибиотици,аналгетици не се проблем-но ако е нешто од горенаведените тогаш е проблем а ќе ја разгледаат книшката.
Не неам ништо пишано на здравствена , фала за информациите (y)
 
Член од
18 ноември 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
Дали знаете некој дали за доброволно служење војска обука 3 месеци дали пуштат освен за смртни случаи и за други?
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.091
Поени од реакции
2.702
ОД УТРЕ APMИЈАТА ИЗЛЕГУВА НА УЛИЦА: По улиците ќе биде забележано значително присуство на apmијата

Почнувајќи од утре ќе биде забележано значително присуство на Армијата, комбинирано во заеднички патроли и активности, за обезбедување на сите државни граници на нашата татковина. Ќе имате можност да забележите наше учество и присуство во комбинирани заеднички патроли со полицијата и органите во земјата, изјави денеска началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски на прес-конференција пред Генералштабот на Армијата.

Тој појасни дека покрај зајакнувањето и поддршката на граничната полиција на сите граници, дел од армискиот состав ќе се вклучи во комбинирани заеднички патроли со полициските службеници во обезбедување на одредени витални државни објекти, како и влезни и излезни комуникации, но во координации со Владата и во дополнителни ангажмани.
Проценките на Генералштабот, наведе Ѓурчиновски, се дека нема потреба во моментов за каква било мобилизација на резервниот состав на Армијата.
Имаме доволни капацитети човечки и технички, искуство, знаење, имаме соодветни мерки. Единството, диспилината на сите нас исклучиво се суштински со цел успешно справување со кризата, доследно почитување на мерките од надлежните институции, порача тој.
Во името на сите припадници на Армијата, Ѓурчиновски на сите граѓани им го честиташе полноправно членство во НАТО.
Генералот додаде оти од пред два дена по прогласувањето на вонредната состоба во нашата земја, Армијата спроведува и извршува дополнително значителни обврски и задолженија, а веќе реализираат заеднички активности во поддршка на МВР.
Бидете трпеливи, смирени, храбри, одважни, живееме во исклучително тежок временски период, но мора да направиме сè што е во наша моќ да бидеме на висина на задачата, строго да ги почитуваме препораките на надлежните соодветни институциите на Владата. Потребна ни е солидарност и едниство како никогаш досега. Човештвото, земјата, регионот, Европа и Светот се бори со многу моќен невидлив смртоносен непријател, но совладлив е доколку сите бидеме на достоинствен начин и строго ги почитуваме мерките и перпораките на нашите државните институции. Армијата целосно ќе се вклучи во поддршка на нашето население, апелираше Ѓурчиновски.
Генералот упати признаение до сите припадници на армијата, но и здравствените работници, полицијата и сите кои се справуваат со кризата за која во овој момент сите соодветно преземаме мерки.
Ценам дека имаме капацитет како институции, имаме долг, исторски и патриотски сите институции, во овпј тежок момент да преземеме се што е во наша моќ, да не дозволиме да се случи тоа што се случува во одредени наши сојузнички земји, заклучи Ѓурчиновски.


ОД УТРЕ АРМИЈАТА ШТО БРОИ 100-ТИНА ВОЈНИЦИ ЌЕ ТРЕБА да патролира низ целата држава, во секој град по тројца-четворица војници ќе патролираат-абе што правете 30-год. да ви е..м мамата од политичари-ниту војска направивте,ниту полиција, ниту судство,ниту здраство ништо-само крадевте 30 години и во следниве 30 години уште повеќе ќе искрадите...

Сите касарни оваа држава ги претвори во џунгли, пустелии, руини и дувло на џанкери...

Целава наша војска е колку една соба од војската во Русија или Кина...
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.597
Поени од реакции
4.214
На војниците не им се дадени маски и ракавици, бидејќи и онака многу дупки имаат во униформите и нема сврха
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.106
Поени од реакции
766
Со овие хеликоптери,М777 артилеријата и модернизирани Т-72 секаков конфликт со вооружени формации би завршил во рок од 24 часа.
Да,ама ако ти дозволат оние америте од шпијунската замок-амбасада на Калето! На нас и тие неколку тенкови што ги имавме ни ги истопија,авионите ловци-бомбардери приземјија а хеликоптерите у хангар,така да ние сме амерички протекторат а не независна држава!
Автоматски споено мислење:

ОД УТРЕ АРМИЈАТА ШТО БРОИ 100-ТИНА ВОЈНИЦИ ЌЕ ТРЕБА да патролира низ целата држава, во секој град по тројца-четворица војници ќе патролираат-абе што правете 30-год. да ви е..м мамата од политичари-ниту војска направивте,ниту полиција, ниту судство,ниту здраство ништо-само крадевте 30 години и во следниве 30 години уште повеќе ќе искрадите...
Сите касарни оваа држава ги претвори во џунгли, пустелии, руини и дувло на џанкери...
Целава наша војска е колку една соба од војската во Русија или Кина...
Последна вест е дека имотот и зградите на АРМ во Струмица ќе ги купат кој друг ако не Заеви-мафијашкото семејство кое глуми политичари во стилот на Сашо Мијалков и сличните пробисвети! Затоа ние немаме саглам-држава,нема кој да ги спречи оваквите у нивните криминали!
 
Последно уредено:

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.091
Поени од реакции
2.702

Ама според овој газоличач:

sahta.jpg

Aрмијата на Северна Македонија има зголемена моќ благодарение на челичната дама што е во косата како коноп за врзување на водоводни цевки:

radaaaa-1.jpg

За некое време тој Прилепчанецот на неговиот сајт „НАРОДЕН ГАЗ“ или „ИЗРОДЕН ГАЗ“ ќе објави статија „Северна Македонија е четврта воена сила во Европа, а седма во светот...

А нормално кај нас има многу наивни и глупи луѓе што одма ќе му поверуваат...
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
1
Дали некој знае што точно се бара на физичките проверки за прием на професионални војници во АРМ?
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
982
Поени од реакции
2.195
Дали некој знае што точно се бара на физичките проверки за прием на професионални војници во АРМ?
Околу 40 склекови,50 стомачни и 3200 метри да истрчаш за 15 минути.Зависи старосната граница ама од прилика ова се бара.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
1
Околу 40 склекови,50 стомачни и 3200 метри да истрчаш за 15 минути.Зависи старосната граница ама од прилика ова се бара.
Фала на инфо, ако се овие критериумите можам да ги исполнам без проблем. Старосната граница е да не си постар од 25. Јас имам полни 25 тоа малку ме збунува, дали смеам да аплицирам.
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
982
Поени од реакции
2.195
Фала на инфо, ако се овие критериумите можам да ги исполнам без проблем. Старосната граница е да не си постар од 25. Јас имам полни 25 тоа малку ме збунува, дали смеам да аплицирам.
И за физичките проверки има старосна граница,бев на еден конкурс пред 5-6 години и се поделени од 18-22 год и од 22 до 25 ама мала е разликата на пример во првата група бараат 42 склека а во втората неколку помалце ама нема врска.А тоа што имаш 25 години може да ти биде проблем затоа што бараат да не си постар од 25 години на денот кога ЗАВРШУВА огласот.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
1
И за физичките проверки има старосна граница,бев на еден конкурс пред 5-6 години и се поделени од 18-22 год и од 22 до 25 ама мала е разликата на пример во првата група бараат 42 склека а во втората неколку помалце ама нема врска.А тоа што имаш 25 години може да ти биде проблем затоа што бараат да не си постар од 25 години на денот кога ЗАВРШУВА огласот.
Ќе ги поднесам документите па ако ме викнат на проверки ОК ако не пак ОК :D
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.568
Поени од реакции
17.349
Да не има некој во оркестар случајно?

 

Kajgana Shop

На врв Bottom