Семејно стебло

S

SSS-Stolica

Гостин
Кај мене во фамилија сите се Македонци стари скопјани и села окулу Скопје
Татко ми-Сопиште
Мајка ми-(корените и се од Брезница ама родена е во Лисиче)
Дедо ми-Сопиште
Баба ми-Брезница
Дедо ми-Брезница
Баба ми-Брезница
Прадедо ми-Брезница
Прабаба ми-Стара Чешма
Прадедо ми-Сопиште
Прабаба ми-Сопиште
Чукун дедо ми-Сопиште(главен комита бил во Скопје)
и толку не знам веќе понатака
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Јас ги знам само до прабаба ми и прадедо ми и од страна на мајка ми ,и од страна на татко ми.Од страна на мајка ми малку повеќе знам.Инаку двете прабаби ме имаат чувано како мала,со нив сум пораснала,а прадедовците биле починати кога сум се родила.
Инаку баш сега ме заинтересиравте со темата,ќе одам да се распрашам кој што точно работел,и да дознам нешто повеќе.:wink:
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Dedo (na tato tatko) - Strumica
Baba (na tato majka) - Strumicko selo, ne znam kako se vika tocno
Tato - Strumica
Mama - Kuklish (Strumicko selo)
Pradedo i Prababa (od na dedo stranata) - Bezanci od Egejska Makedonija
Pradedo i Prababa (od na baba stranata) - Shopi od nekoe planinsko selo
Baba (na mama majka) - Belgrad
Dedo (na mama tatko) - Kuklish
Prababa (na dedo majka) - Egejska Makedonija (ne znam kako se vika seloto)
Praded (na dedo tatko) - Kuklish

Ej mislam dovolno nabrojav. Ima uste, ama ne mi teknuvaat sega.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.533
Поени од реакции
1.774
седнавме пред некој ден со дедо, и запишавме само дел од роднините.

започнавме од пра пра дедо му на дедо и планираме да завршиме со моите трети братучеди.

инаку, до сега испаднаа една копа луѓе. многу роднини сум имал. допрва треба да почнам и со семејното стебло, но од страната на баба ми.

после тоа па со родителите на татко ми. ќе ми треба многу пишување за оваа работа
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.657
Поени од реакции
13.163
Овде испаѓа дека се фалиме кој од кај имаме потекло....Ок here goes...
Татко (роден во Белград, од 50тите во Македонија) Македонец
Дедо битолчанец (с. Велушина)
Баба хмммм..... пола Швајцарка (Самедан) пола бокељка (Котор, Црна Гора)
Мајка Македонка
баба хммм...пола Рускиња (Санкт Петербург) пола србкиња
Дедо прилепчанец.

Јас..... Македонец. Роден во Скопје и планирам тука коските да ги оставам
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Од страната на татко ми, пола сум од Хрватска, а остатокот ( другата половина од кај татко ми и страната на мајка ми ) сум Македонка.:)
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
po tatko po majka
dedo ROZDEN,kavadarci dedo DRAMa-belomorska Makedonija
baba istotaka baba s.CICEVO,veles
 

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
До прабабите и прадедовците се знам онака супер. И понатака знам, ама не толку добро. Еднаш ја натерав баба ми да ми раскаже и на лист да ми нацрта се, кое чиво дете е, колку деца биле, кој, што, како за да дознаам! А дедо ми(другиот), ми има раскажувано, ама немам баш се запаметено. Треба да му кажам и на него едно дрво да ми нацрта:pos2::pos2::pos2:
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Знам дека мама е од Војводина.. Црвенка.. Баба и дедо од мама се од Бабино - Демир Хисарско село.. Прабаба од Крушево, прадедо од Бабино исто
А тато е од Скопје, баба од Охрид, дедо од Прилеп..
Ја родено во Охрид. Толку!
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Запознаена сум само до моите прабаба и прадедо за понатаму незнам ништо:kesa:
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Од кај мајка ми скрос Македонка, е сеа од кај татко ми, ќе потрае... :icon_lol: Ааа, баба ми Македонија, дедо ми Македонија. Едната прабаба Србија, прадедото Македонија. Нејзините родители, татко и` Црна Гора, мајка и`Црна Гора, а другата прабаба Солун... И прадедото опет Црна Гора. Ебате беља. :icon_lol: По професија ги знам сите! :icon_lol: И учитељи, и инженери, и инспектори, и све ојдено... :icon_lol:
 

vac 13

партизановец
Член од
21 мај 2008
Мислења
5.426
Поени од реакции
530
Дедовците ми се и двајцата родени у Србија(Косово),баба ми од на татко ми страна е од Матка,мајка ми е од Скопје,татко ми од Мралино :smir:
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
Баш интересна тема, ама ако се запишам, ќе потрај, пошто бааѓи голема фамилија сме. Значи, чистокрвно македонче си сум, до не знам кое колено наназад.
Све јет Македоншчина, а потекло имам од Демир-Хисарско по татко, а мајка ми е мешана, негде од Мариовско, појма немам точно, треба да се распрашам.
Иначе, од страната на татко ми, запишано е цело семејно стебло, до 9 колена наназад, се шо живеело, е запишано во китапот на дедо ми со име, презиме и дата на раѓање.
Брачеда ми имаше напишано и семинарска за нејзиното потекло од таткова страна (исто е и моето :smir:). Ко ќе се вратам Битола, ќе ја побарам и ќе се информирам појќе :smir:


Мислим дека е доста :baeh:
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Пред неколку години се потрудив и ги дознав сите од страната на татко ми и така од таа страна сум чиста македонка додека од страната на мајка ми знам само до прадедото и ништо повеке:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom