Семејно стебло

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Дали го познавате вашето семејно стебло?

Колку навистина ги познаваме нашите предци? Или сите сознанија завршуваат кај прабабите и прадедовците, ако воопшто и нив ги знаеме. Кои се, од каде потекнуваат, со што се занимавале? Не сте се запрашале некогаш?
 

LaVista

Traumatic Playground
Член од
31 јануари 2007
Мислења
4.183
Поени од реакции
958
Сум се запрашал, ама никогаш не сум се потрудил да дознаам нешто повеќе за моите предци... знам дека прадедоми умрел кога сум имал 3-4 години, и толку.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
И ја сум се запрашал ама не сум се потрудил да дознаам. Едно време сакав да праам баш стебло со слики ама ми беше мака да барам слики глупости;)
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
132
Поени од реакции
12
Мојата прабаба, бог да ја прости, постојано во својот џеб имаше една книгичка во која и беа запишани имињата на сите членови на семејството. Секој новороден се допишуваше а за секој починат се спомнуваше. Во таа книга имаше имиња на нејзините прародители.
Моментно баба ми ја има книгава. Кога таа ќе почине најверојатно ќе дојде кај вујко ми итн. но книгата со имиња и не значи многу, имињата служат само за раскаувачот (оној најстариот кој ја има книгата) да може да каже нешто за предците. Сепак во секоја фамилија треба не само некој кој ќе раскажува туку треба некој и да слуша. Мислам дека многу малку од новите генерации се заинтересирани да слушаат приказни за своите предци.
Инаку за жал имам еден слеп дел од семејното дрво кој навистина би сакал да го дознаам, сепак неможноста да се дојде до луѓе (сите се починати) ќе ме остави само да претпоставувам кои биле моите предци.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
знам за дедо баба и прабаа од една страна и прадедо од друга страна...
и не сум се замарал да барам...
шо има да се замарам за на крај да дознаам дека потекнувам од кралско семејство и после шо прајме... :nesvest: :nesvest: :nesvest:
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Јој имам овде шо да кажам

Вака сеа

Мама е од чешка - Либерец
Дедо - грк ( не знам точно од каде )
Баба - негде егејска македонија ( костур )

Тато е од Србија - Белград
Дедо - Србија ( некое село близу белград )
Баба - Македонка - Вишни струшко

Прадедо - Германец и толку знам

Салата :vozbud:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Дали е семејно стебло ако речам “Сине дрво си!“ ??
 

tiffany

Тифаниум
Член од
20 мај 2007
Мислења
742
Поени од реакции
13
Многу ги сакам овие роднински муабети, можеби поради тоа што знам само имиња а личности не. Со сестра ми поодамна си нацртавме нешто од типот на семејно стебло. Сега фали уште да ги најдам и да ги запознаам. Имињата ги знам до прапрабаба ми и прапра дедо ми. И знам кој што работел и каде живееле.
Со душа чекам да одам во Хрватска, мислам дека тогаш сите ќе ги видам (макар и на слика) и ќе дознаам многу повеќе за нив, од страната на мајка ми. Овие од кај татко ми се тука некаде, не се толку забавни :pipi:
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Абе подалеку од баби и дедовци неам прашано
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Хммммм

Дедо- с.Длабочица Паланка
Баба- с.Петралица К.Паланка
Тато -македонец

Дедо-живееле во некое градче во Босна во близина на Српска Граница по што преминале во Србија во Тршиќ-село до Лозница.Кога се преселиле дедо имал само 10 дена(убав тој:pipi:)
Баба-родена во с.Орашје во близина на Власотинце Србија
Мама= србинка која живее во Македонија

Јас=пола Македонец пола Србин

За прабаби и прадедовци незнам многу...знам дека таткото на дедо ми бил жив на свадбата на моите.И знам како се викал....Ги знам татко то и мајка та на баба ми(мајка на мајка ми)За другите незнам...Низ србија имам куп роднини знам смао 10 % од нив....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Моето семејство најрано е споменато во попис на фамилии во 1735 година
 
Член од
2 декември 2007
Мислења
453
Поени од реакции
14
Знам дека дедо ми и баба ми се од едно планинско село,и нивните родители се од тоа село, сите тие се од на татко ми страната.
А од на мајка ми, знам дека баба ми и дедо се од с.Доленци Кичево.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Кај мене до прабаби и прадедовци сите се Македонци колку што знам.Натаму поима немам.Сум се интересирал да научам, ама не сум научил:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom