Семејно стебло

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Мајка - ресенчанка од мајка од с. Лева Река (Преспа) и татко од с. Златари (Преспа), преселени во Ресен на почеток на брак.

Татко - скопјанец од мајка прилепчанка и татко скопјанец (стар да, и без коментари дали постоеле стари скопјани или не, живи ја)

Се на се, мешано дете сум бил јас...троа селско, троа градско...ама македонче - и то чисто ко солза :)
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.692
Поени од реакции
2.355
Во селото кај шо живеат баба и дедо имаат направено книга за сите жители што се таму и кој од каде потекнува све.. така да преку то видов дека сме многу стара фамилија:pipi:
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.698
Поени од реакции
3.978
баба ми и дедо ми од страна на мајками,и мајками се од Strzegom-Полска.
баба ми и дедо ми од страна на татко ми,и татко ми се од Рајчица-Дебар.
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
баба од на татко ми страна:охриѓанка од татко и мајка охриѓани
дедо од на татко ми страна:велешанец од мајка и татко велешани
баба од на мајка ми страната:егејска македонија,воден
дедо од на мајка ми страната:егејска македонија,пожарско
татко:велешанец
мајка:потекло од егејска македонија но родена во куманово
јас роден во велес- влечам потекло од секој град у македонија :pos2:
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
29
Поени од реакции
1
Јас сум шеста генерација од Прилеп !Ми се здосади !!
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.400
Поени од реакции
2.921
Дали го познавате вашето семејно стебло?

Колку навистина ги познаваме нашите предци? Или сите сознанија завршуваат кај прабабите и прадедовците, ако воопшто и нив ги знаеме. Кои се, од каде потекнуваат, со што се занимавале? Не сте се запрашале некогаш?
Многу малку, за жал... Не само предците туку и подалечните роднини... И сакам да ги знам, ама ете, не сме од ист град, па и семејни проблеми, и не ги знам сите... Мразам што е тоа така, зашто семејството е најбитно, тие секогаш остануваат покрај се...
 
Член од
24 август 2008
Мислења
1.120
Поени од реакции
162
баба од на татко ми страна, прилепчанка, нешо аптекарка, а у
дедо од на татко ми страна, охриѓанец, појма неам шо работел ама знам дек и тој играл билјардче во слободно време
баба од на мајка ми страната од егејска македонија, та домаќинка си била, деца си чувала
дедо од на мајка ми страната од егејска македонија, а шо работел точно нз нешо со коли знам механика ова она
татко, охриѓанец во ЕВН работит и тој билјард играл ко помлад
мајка, скопјанка (која комбинација...) и работит во завод и музеј Охрид
и јас мн нормално родена сум во најубајов град Охрид (ко шо приметивте по акцентов) и ја продолжив традицијава со играње билјардче :pipi:
 
H

HITCH

Гостин
Дали го познавате вашето семејно стебло?

Колку навистина ги познаваме нашите предци? Или сите сознанија завршуваат кај прабабите и прадедовците, ако воопшто и нив ги знаеме. Кои се, од каде потекнуваат, со што се занимавале? Не сте се запрашале некогаш?
Имам тапии плус вујко ми има напишано до 8 колено значи јас деветто тоа е супер кој со кого се си знам уште кога и каде хмм:pos2::pos2: а од кај татко ми до прадедо и прабаба и толку
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.546
Поени од реакции
13.164
Тато - Прилеп
Дедо - Прилеп
Баба - Радовиш

Мама - с. Подмол (Прилепско)
Дедо - с. Подмол (Прилепско)
Баба - с. Подмол (Прилепско)

:back:
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
за по таткоми знам све за пра пра дедовците голема фамилија Лопатаровци ги знам луѓето повеќето како се викаат купиле село тие....се занимавале со пушки такви ствари потекло иначе од Папрадиште-велешко а селото шо го купиле од турците се вика Плевење:back:
 
Член од
22 април 2008
Мислења
142
Поени од реакции
17
Македонското стебло пуштило толку јаки корења, што се изврзале длабоко во земјата, цврсто како папочни врвци кои не се кинат ни по никнување. Среќа што почвата е плодна и незагадена, па сме здрави и јаки.
 

Only*ME

Kaлимеро... :/
Член од
2 август 2008
Мислења
249
Поени од реакции
4
Е ова лето се позанимавав со оваа тематика и напишав цела тетратка од семејното стебло.
Од страната на татко ми сум си чисто Македонче уште од пра пра дедо живееле во Овче Полија во близина на Св.Николе.
Од страна на мајка ми па влечам некои си стари Скопски корени :smir:
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
И од двете страни сум чисто македонче...без никакви примеси
Замислете мојот прапрадедо организирал востание :toe: да не ослободи од турското робство :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.660
Поени од реакции
945
Од таткоми страната незнам ама баш ништо, додека од кај мајками семејството е старо околу 400 години, и баш во СРбија водат евиденција и сум се зачудил колку само будали потекнуваат и кои се предци ми биле од тоа семејство.
 

Valerija

I'm like an Angel
Член од
23 октомври 2008
Мислења
211
Поени од реакции
5
Баба ми (по тато) потекнува од Италија
Дедо ми од Мк
Мајка ми е од Македонија
така да и јас усм мешана :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom