Сведоштва за континуитетот!

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Затоа што темата не е нив да ги побиеме. Има линк доле каде што во старт се побиени.

Има дебела причина зошто мораат да извртуваат тези и да подметнуваат, целата историја на денешна Бугарија и Грција е базирана на узурпација на Македонското.

Погледни како почна да тролува кога укажав дека се работи за фиктивно семејно стебло. Тогаш веднаш не беше стеблото под знак прашање туку нешто друго. И така до недоглед.

Значи, др. Грин укажува дека потеклото на Александар Први е фалсификувано за дневно-политички потреби (забелешка: не збориме за Александар Македонски, да не помешате). Кога му одговарало им се правел Хелен за да учествува на Олимписките игри и да има бенефиции, кога не му одговарало, се свртел против Хелените во војната со Персијците.

Посветете 30-тина минути за да прочитате една од двете теми кои ги посочив, речиси сите аргументи се таму:

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=14785
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Па зошто низ дискусија не ги побиете нивните тези за да ме уверите и мене во она што го пишувате ?

Дискусијата се одвива на форумот Историја, а тоа што ти не излегуваш од Политика е твој проблем.

Сведоштвата за континуитет се запишани, за да ја потенцираат свеста на народот во врска со нивното потекло.

Темава очигледно ги погоди оние пропагатори кои селективно гледаат на историјата и ја користат во политичка конотација.

Добро е да се има в предвид, кој би рекол дека треба да уверуваме сопствен народ за тоа што го пишувале и запишувале најголемите македонски народни дејци.

Треба да се засрами секој оној што се сомнева во “сопствениот“, македонскиот континуитет.
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Секоја чест за темава, и за луѓето кои се свесни кои се и која е нивната историја.
Продолжете со битката имате безгранична подршка од мене.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Дискусијата се одвива на форумот Историја, а тоа што ти не излегуваш од Политика е твој проблем.

Сведоштвата за континуитет се запишани, за да ја потенцираат свеста на народот во врска со нивното потекло.

Темава очигледно ги погоди оние пропагатори кои селективно гледаат на историјата и ја користат во политичка конотација.

Добро е да се има в предвид, кој би рекол дека треба да уверуваме сопствен народ за тоа што го пишувале и запишувале најголемите македонски народни дејци.

Треба да се засрами секој оној што се сомнева во “сопствениот“, македонскиот континуитет.
Мислиш на идентитет ?

Види братот.
Мене ми е сосема доволно што знам дека сум Македонец, и што знам дека не постои индивидуа, народ, држава, сојуз или било кој, што тоа чувство може да ми го одземе.
Мислиш ли дека ти Dze или некој трет, со вашите текстови ќе ме направи помалку или повеќе Македонец ?
Не бе другар.
Во голема заблуда си.
Криза на идентитет може да има само оној кој не е сигурен во својот.
Јас сум сигурен во својот.

Имам чувство дека ти и твоите истомисленици, своите тези сакате со сила да ги вградите во главите на оние кои ве читаат и дискутираат.

Мислиш дека тоа е вистинскиот начин на кој ќе го одбраниш континуитетот за кој пишуваш ?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ај вака, едно расмислување на плавуша-математичар (по професија):
  1. Факт е дека Александар Македонски живеел на овие простори.
  2. Со генерации се репродуцирале и оставиле потомство на овие простори.
  3. Локациски (и да гледаме пошироко) евентуални наследниците се: грци, бугари или македонци.
  4. Бугари се нешто сосема друго (дури и антрополошки).
  5. Грци се поробени од негова страна, нема потреба да се коментира нивното етимолошко битие.
  6. Остануваат МАКЕДОНЦИ како единствени-ексклузивни наследници.
Крај на приказна...
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Јас сум сигурен во својот.
Сите се сигурни во својот идентитет, а работите кои се пишуваат се исклучиво за да се покаже дека нема простор за сомнеж, наспроти оние кои пробуваат да го генерираат истиот, а тоа се евидентно оние кои ти барем на форумов ги поддржуваш.


Ти сметаат вакви теми? Ти го повредуваат словенското чувство?
 
M

marsovka

Гостин
Да сте коњи, па да ве појам.

Ова не е наменето за сите оние протагонисти на македонскиот континуитет, за сите колонизатори и разнебитувачи на македонската земја и дух.

Ова е наменето за Македонците, кои заспале, кои се успијени од политичките реторики и пропагандите.


Се' што требит, е да читате на глас, па доколку ви затепери душичката, немам сомнеж дека ќе знаете да го одберите правиот пат.
А кој е правиот пат?
Според тебе :)
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Криза на идентитет може да има само оној кој не е сигурен во својот.
Јас сум сигурен во својот.
Ти си сигурен .. супер .. Но темава не е за тебе ...
Има и такви кои не се сигурно или кои не ги интересира ..
и да .. потребно е у моментов на поделби, компромиси, сомнежи бла бла .. овакви теми да се форсираат :toe:
Има луѓе што знаат ... но има и луѓе кои треба да научат ...
шо ти засмета тебе пак темава ... па да се сомневаш дали била потребна или не?
не ми реплицирај .. овие муабети се непотребни на оваа тема .. да не ја разводнуваме ...
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Сите се сигурни во својот идентитет, а работите кои се пишуваат се исклучиво за да се покаже дека нема простор за сомнеж, наспроти оние кои пробуваат да го генерираат истиот
Зарем сето ова што го пишуваш не би требало да се докажува преку аргументирана дискусија ?
Или мислиш дека поприфатлив е начинот преку манифестација на сила ?
Што знам...мене некако тоа ме потсеќа на едни минати времиња кои вие толку многу ги критикувате.
а тоа се евидентно оние кои ти барем на форумов ги поддржуваш.
Никого јас не бранам....освен моите ставови.
Ти сметаат вакви теми? Ти го повредуваат словенското чувство?
Многу долно....па дури и за тебе.
шо ти засмета тебе пак темава ... па да се сомневаш дали била потребна или не?
Најмалку што ми смета се темите како ова. Тоа што ме револтира е начинот на манифестација на сила, со кој некој мисли дека ги брани своите ставови.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Зарем сето ова што го пишуваш не би требало да се докажува преку аргументирана дискусија ?
Бидејќи улетуваш на темава, повели наврати се малку поназад да дискутираме аргументирано.

Второ, дајте аман да вие панслависти, кажете и образложете го континуитетот на Словените од 5ти век па навака...Каде им се храмовите? Каде им се археолошките обележја? Зошто србите се нарекле срби? Од таму ли си го донеле името, или го нашле тука па зашле? Хрватите? Камо преданија за некој словенски војсководец, камо песни за славните атакувања на словените на овие простори? Хрониките „византиски“ ништо конкретно не кажуваат. Дај да ги видиме археолошките докази за нив.

У осталом, ако изумреле античките Македонци и на нивно место се доселило друго племе, кога умрел последниот вистински Македонец? Или „пу-пу не важи“ на ова?

Не го атакувај спротивното тврдење доколку при атакувањето не користиш одбрана на своето! На докази, приложи контрадокази!
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
Што не проба Грција преку аргуменирана дискусија да проба да го реши проблемот со нас, реален? Или пак Бугарија? Или пак Србија околу црквите, а?

Не! Патиме од тоа што НЕ покажуваме сила и секогаш пробуваме да се објасниме и да решиме некаков проблем на мирен начин. А тоа се покажало кобно за нас. Сепак знаеш какви работи ни се случија во минатото, нели?

Така да, треба да покажувме сила секаде каде што имаме таква можност макар и да било на форум. Ако ги оставиме премногу да се опуштат, ни забодуваат ножеви во грв, а мене лично од тоа ми е преку глава.

Секоја чест за темава, Bratot.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Некој има проблем со тоа што Македонецот копа по своите антички корени.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Кој мисли поинаку, е СОРОСОИД, ГРКОФИЛ, БУГАРОФИЛ, ПИЈАНИЦА, НАРКОМАН, ДИЛЕР, ПЕДЕР, треба да се БЕСИ, БАНИРА, РАСПНЕ НА КРСТ, РАЦЕ И НОЗЕ ДА МУ СЕ СЕЧАТ и ФРЛАТ ВО СОЛ за да не запечат...

Континуитетот е добар се до оној момент кога ќе се појават ликови како дечково што е баниран и коа ќе се остават сите аругументаШИ со зинати усти.
Тука е и проблемот со Историчарите во Македонија, што пред да градат сторија за нивната историја, прво не ги слушаат спротивните "клевети" или мненија, туку набрзо градат згради на непознати темели, кои на крај излегуваат темели од колиба.

Мене не ми смета да Македонците си тераат по умот на нивните нови историчари и офчари, слободно кој што сака нека си праи, си има светска научна рецензија па тие нек си кажат, туку ми смета начинот на кој се отстрануваат веќе неколкумина вакви членови, кои им противречат на "историчарите", и само поради тоа што им противречат, јадат банови.

Се прашувам дали и во реалниот живот, ИН ЛАЈВ, така ќе може некој да банира некого, но сепак вистината си е вистина, некогаш со една страна, а некогаш со две...

Интересно е да се биде Антички Македонец, а воедно и Модератори и Администратор на форум...
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
250
Поени од реакции
19
jas so moeto skromno poznavanje kirilica svativ deka temava e za makedoncite.

i us nesto svativ, koj znae koja po red tema defokusirana so kvazi-filozofski epten "dlaboki" misli na onie koi baraat "prava"

a pravoto na Makedonecot da si ja slavi i Antickata i Sredovekovnata i modernata Istorija nekomu smeta...

uste placit za "moderatori i administratori"

da gi prasvam dal im e sram "kontrasive" nemat smisla, da imaa sram nemase vaka da piset.

ke prasam kako se osekjet adminite, ko ke gledet kako stotici i iljadnici temi se unisteni od edni te isti surtuci? :toe:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Кој мисли поинаку, е СОРОСОИД, ГРКОФИЛ, БУГАРОФИЛ, ПИЈАНИЦА, НАРКОМАН, ДИЛЕР, ПЕДЕР, треба да се БЕСИ, БАНИРА, РАСПНЕ НА КРСТ, РАЦЕ И НОЗЕ ДА МУ СЕ СЕЧАТ и ФРЛАТ ВО СОЛ за да не запечат...

Континуитетот е добар се до оној момент кога ќе се појават ликови како дечково што е баниран и коа ќе се остават сите аругументаШИ со зинати усти.
Тука е и проблемот со Историчарите во Македонија, што пред да градат сторија за нивната историја, прво не ги слушаат спротивните "клевети" или мненија, туку набрзо градат згради на непознати темели, кои на крај излегуваат темели од колиба.

Мене не ми смета да Македонците си тераат по умот на нивните нови историчари и офчари, слободно кој што сака нека си праи, си има светска научна рецензија па тие нек си кажат, туку ми смета начинот на кој се отстрануваат веќе неколкумина вакви членови, кои им противречат на "историчарите", и само поради тоа што им противречат, јадат банови.

Се прашувам дали и во реалниот живот, ИН ЛАЈВ, така ќе може некој да банира некого, но сепак вистината си е вистина, некогаш со една страна, а некогаш со две...

Интересно е да се биде Антички Македонец, а воедно и Модератори и Администратор на форум...

Не се работи за НОВИ ИСТОРИЧАРИ , туку за СЛОБОДНИ ИСТОРИЧАРИ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom