Сакам да знам!

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.916
Поени од реакции
9.521
Ако имаш човек во МВР што работи особено оние дежурни што се на пријавници или за интервенции, преку компјутер одма ќе ти најде...или пак обичен полицаец ако е близок со тие за информации.
Ова зборам за нелегално, за легално не знам која е процедурата.
Мене ми заврши работа пријател обичен полицаец од пријавница ама ми нагласи дека не смее да дава инфо да бидеме умни ;)
како и шо мислев :)
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Ако имаш човек во МВР што работи особено оние дежурни што се на пријавници или за интервенции, преку компјутер одма ќе ти најде...или пак обичен полицаец ако е близок со тие за информации.
Ова зборам за нелегално, за легално не знам која е процедурата.
Мене ми заврши работа пријател обичен полицаец од пријавница ама ми нагласи дека не смее да дава инфо да бидеме умни ;)
За да биде легално само преку адвокат ама се чека до 30 дена на одговор.
А за да биде побрзо за минута - две само преку ,,повикај пријател". :)
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.424
Поени од реакции
4.254
Сакам да знам процедура за боење и/или лакирање дрво...
Дали прво треба китирање? Дали има маса за китирање? Дали потоа треба примар?
Дали потоа лак или боја?
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Дали знаете дали има викендичка за изнајмување во Лазарополе или Галичник? За до 8 луѓе (кревети) ми треба, за викенд петок,сабота,недела.
И по можност нешто простор за паркинг (немора личен, може и тревник/ливада некоја до куќата..)
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Сакам да знам процедура за боење и/или лакирање дрво...
Дали прво треба китирање? Дали има маса за китирање? Дали потоа треба примар?
Дали потоа лак или боја?
Не знам за која намена ти е, ама еве мое искуство и совети што ги добив кога правев од сара дрвена ограда - полици за зачини: ми рекоа да го премачкам дрвото со заштита, ја има безбојна и во боја, јас зедов палисандер боја. Ама тоа не е лак, само заштита. После може безбоен лак, ама јас уште немам ставено лак
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.141
Поени од реакции
28.898
Сакам да знам процедура за боење и/или лакирање дрво...
Дали прво треба китирање? Дали има маса за китирање? Дали потоа треба примар?
Дали потоа лак или боја?
Јас прво го шмирглм, после боја или лак.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Дека не сум многу во тек, дали функционира и е отворен автобускиот/железничкиот меѓуградски превоз? И ако не е, дали има некое инфо кога би се отварал?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.481
Дека не сум многу во тек, дали функционира и е отворен автобускиот/железничкиот меѓуградски превоз? И ако не е, дали има некое инфо кога би се отварал?
Возовите се движат по редуциран возен ред а за автобусите незнам.
 
Член од
20 септември 2010
Мислења
40
Поени од реакции
3
Дали некој имал искуство или знае како оди процедурата за откуп на државно земјиште (пасиште)? Најдов дека во 2017 имало предлог закон за забрана на продажба на државно земјиште со цел заштита на истото, но не можам да најдам дали истиот стапил на сила. Исто така, дали тоа може потоа да се пренамени во градежно?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Дали некој има стиропор со имитација на цигла или камен залепено на внатрешени ѕидови?
Сакам да знам дали ова со имитацијата вреди, дали ја заменува циглата и каменот на изглед и како се чисти?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Дали некој има стиропор со имитација на цигла или камен залепено на внатрешени ѕидови?
Сакам да знам дали ова со имитацијата вреди, дали ја заменува циглата и каменот на изглед и како се чисти?
Мој пријател во викендица имаше камен имитација од стиропор на еден ѕид....не баш успешно заменува..се приметуваше и не е тоа тоа. Потоа стави вистински камен.
Се сеќавам дека стиропор панелите ги донесе од Грција, прилично висока класа. За чистење и одржување не знам.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.481
Дали некој има стиропор со имитација на цигла или камен залепено на внатрешени ѕидови?
Сакам да знам дали ова со имитацијата вреди, дали ја заменува циглата и каменот на изглед и како се чисти?
Имаш подобро решение зш стиропорот лесно се оштетува. Каменот е скап 30 евра квадрат. Има гипс имитација на камен и плочки далеку поефтино
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Имаш подобро решение зш стиропорот лесно се оштетува. Каменот е скап 30 евра квадрат. Има гипс имитација на камен и плочки далеку поефтино
Не е до цената, него сакам нешто што после некое време ќе може лесно да се смени.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Не е до цената, него сакам нешто што после некое време ќе може лесно да се смени.
Стиропор изгледа многу лошо...после кратко време фаќа прашина која не можеш убаво да ја избришеш..
Камен е камен...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom