СП 2022 Катар - генерална дискусија

Од кој континент ќе биде победникот на СП 2022 во Катар?


  • Вкупно гласачи
    167
  • Гласањето е завршено на .

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.107
Поени од реакции
17.972

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.251
Поени од реакции
57.158
Шпанија на последниве 3 Светски првенства има само 3 победи, против Австралија, Иран и Коста Рика.
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.614
Галје им е. Битно имаа 70% посед на топка. Тоа е нешто најбитно во фудбалот. Многу атрактивен начин на игра со пимплање на топката без никакви контретни шанси. Ако продолжат вака дај боже и на наредни 10 светски ништо да не направат.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.928
Поени од реакции
3.485
Шпанците имаа еден период кога играа доста убаво и голови шибаа. Откако им се случи оној неуспех на СП 1998 па и оној пораз од Кипар 3-2 негде 1998-1999, го сменија селекторот и Шпанија развали на другите утакмици. Памтам ја победија Австрија 9-0 и ја даваа утакмицата на Евроспорт ако не се лажам. После тоа ги добија и Сан Марино и Кипар мислам со 9-10 гола. Раул им беше во топ форма тогаш! :cool: А на ЕП ја добија СР Југославија со 4-3 тогаш и тоа ги однесе до 1/4-финале.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.526
Видете вака, ни јас не го сакам шпанците ама ако некој во наше време покажал фудбал и освоил со уринирање врз конкурентите тоа се тие. Она што сега им се случи и случува не е ни страшно ни ново ама пошто се враќате до 923то колено морав да ви речам не јајте гомна, не е интересно а и лајкчиња се помалку се добиваат :icon_lol:
 
Член од
20 март 2022
Мислења
1.385
Поени од реакции
3.513
Вака изгледаш кога те правел брат ти.
Тоа е таа уникатна фаца, не можеш да го промашиш што е, кога ќе го видиш во главата исто ко глаучката од курот да си ја гледаш.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.445
Поени од реакции
109.290
Хрватска-Бразил

За жал не гледам како овде Хрватска може да пројде. Мислам, ок фудбал е, топката е округла што би се рекло народски, ама разликата во квалитет моментално е огромна. Можеби на претходните 2-3 големи натпреварувања Хрватска зема некои скалпови и важеше за dark horse на турнирите, ама сега се наоѓаат во некоја преодна фаза и смена на генерации каде веќе испратија некои играчи во пензија а за некои ова е последен турнир, пред се мислам на Манџукиќ, Срна, Чорлука, Модриќ, Ловрен итн. Е сеа у овој момент според мене 1/4 финале е подобар резултат во однос на квалитетот на хрватскиот тим и верувам и ако изгубат за нив ова ќе биде оценета како успешна кампања и успешно СП.

Хрватска е најсилна во средниот ред, но сето тоа е џабе против Бразил кога другите позиции и те како чкрипат. Според мене најкритичен е нападот, составен од Ливаја, Петковиќ, Крамариќ и Будимир, играчи од Хајдук, Динамо, Хофенхајм и Мајорка, ЈЕБИГА, без потценување ама не е тоа тоа. Друг критичен дел се бековите, Јурановиќ за мене е криминален играч, миџет кој имал среќа да стане фудбалер. Не знам како ќе излезе на крај со Нејмар и Винисиус, ваљда ќе утројуваат по таа страна, друг спас им нема. Хрватска едино може да се надева на кревкоста на бразилските бекови и да проба со Перишиќ да изнуди нешто по левата страна, некој продор, центаршут и слично. Не знам, Хрватска ја гледам како победник едино во некое лудо сценарио да се бранат бункерашки и да закопаат гол од прекин, другачие тешко.

Холандија-Аргентина

Единствен сум што мисли дека Аргентина ќе ја згази Холандија? Односно дека ќе помине полесно од очекувањата? Можда не единствен ама еден од ретките сигурно. Не знам, оваа трипетдвашка Холандија на Ван Гал ми е скроз безвезна и некарактеристична, имаа лесна група, лесен противник во 1/8 финале, така да мислам дека тука им е крајот. Не дека ќе тепа Аргентина 10-0 ама очекувам 2-0 нешо така уз малце кансер фудбал.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.933
Поени од реакции
24.594
Барањата и желбите на кајганџиите исполнети! #Остваруваме

 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.944
Поени од реакции
11.470
IMG_20221208_143607.jpg
Не се сомневам дека на следното светско Шпанија ке игра многу подобро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom