СП 2022 Катар - генерална дискусија

Од кој континент ќе биде победникот на СП 2022 во Катар?


  • Вкупно гласачи
    167
  • Гласањето е завршено на .

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.259
Поени од реакции
57.249
Пак нека не го викаат Де Геа :gjavol:
Пошто со Де Геа на гол шпанците ги поместија фудбалските граници па стварно Луис Енрике претера што не го остави да брани, или не брани, со оглед на неговиот феноменален настап на Светското во Русија каде De Gea continued to struggle in Spain's final group match against Morocco on 25 June, however, which ended in a 2–2 draw. His unsteady performances in the group stage drew criticism in the media, who noted that he had only made one save in the tournament.

Во продолжение, De Gea ended the tournament having conceded six goals from seven shots on target, excluding the four goals he conceded in the penalty-shootout; with only one save, he recorded fewer saves than any other goalkeeper who had played at least three matches in a single edition of the tournament since 1966.

Не дека овој Симон е кујзне што голман, ама Де Геа е последното нешто што им треба на шпанците моментално.

П.С На Манчестер навивачите се единствените на темава што редовно цимолат кога нивните играчи нема да играат прва постава на некоја од утакмиците.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.932
Поени од реакции
3.496
Португалија го има истиот проблем и како кај нас. Се крева врева непотребно и како да се чека да се направи некој скандал, наместо да ги оставар фудбалерите да играат. Португалија има убава шанса да го освои првенството. Јас верувам дека Роналдо би бил среќен да освои СП и да влегува на пола саат во утакмиците. Многумина забораваат како ја влечеше Португалија со години и беше моторот во тимот. Сега е факт дека имаат јак тим и без него, ама има уште доста фудбал во него. Тој ти е како наш Кире во ракомет.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.892
Поени од реакции
63.749
Португалија го има истиот проблем и како кај нас. Се крева врева непотребно и како да се чека да се направи некој скандал, наместо да ги оставар фудбалерите да играат. Португалија има убава шанса да го освои првенството. Јас верувам дека Роналдо би бил среќен да освои СП и да влегува на пола саат во утакмиците. Многумина забораваат како ја влечеше Португалија со години и беше моторот во тимот. Сега е факт дека имаат јак тим и без него, ама има уште доста фудбал во него. Тој ти е како наш Кире во ракомет.
Се сомневам дека и тој истото го мисли.
 
Член од
6 ноември 2014
Мислења
3.860
Поени од реакции
9.126
Јас верувам дека Роналдо би бил среќен да освои СП и да влегува на пола саат во утакмиците. Многумина забораваат како ја влечеше Португалија со години и беше моторот во тимот. Сега е факт дека имаат јак тим и без него, ама има уште доста фудбал во него. Тој ти е како наш Кире во ракомет.
Со една важна разлика, ние од Кире сме немале подобар и ден денес немаме на неговата позиција.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.954
Со една важна разлика, ние од Кире сме немале подобар и ден денес немаме на неговата позиција.
i uste povazna so kire ne sme osvoile nisto a portugalija so ronalno osvoi euro. smesna e sporedbata, kolku i da e narcis ronalno i takov zatoa sto e uspesen. nasiov nema ni dropka od negovite uspesi, seedno dali na reprezentativno ili na klubsko nivo gi sporeduvame.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.932
Поени од реакции
3.496
Со една важна разлика, ние од Кире сме немале подобар и ден денес немаме на неговата позиција.
Поентата беше дека и на крајот на 30-тите двајцата работеа (едниот сеуште работи на сам себе) и вложуваа максимално во самите себе и биле лидери во репрезентациите и играле/играат константно во врвни клубови. Егото на Роналдо е друга приказна.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.147
Поени од реакции
5.527
Прегледај го приврзокот 356849

Ниеден чип или сензор не може да ме убеди дека ова не е во аут. Ти ебем фудбалот ако треба компјутер да ти кажува дека топката била еден нанометар на линијата, а тоа се приметувало само од специфичен агол. Ама тоа е..
kasno vrakam, no cesto ima vakvi slucki. izgleda ne si dobro zapoznaen so praviloto za aut. ne e kako vo tenis kade sto topkata e vo aut koga ne ja dopira linijata. vo fudbalot bitno e dali delot koj e najblisku do poleto se uste e nad krajot na linijata. najblisku do poleto najcesto e delot od topkata na sredina od nejzinata visina i toj voobicno nikogas ne ja dopira linijata (osven ako epten bi bila smackana, ama pre bi puknala).

na slikata koja ja postavi bas ubavo se gleda deka ne e auty bidejki ako najsirokiot del na topkata vertikalno nadole bi se postavila linija taja bi ja toprela aut linijata.

problemot e sto mediumite loso ja prezentiraa situacijata, cesto ni tie ne go poznavaat praviloto. da prezentiraa sliki so linija na site ke im stanese jasno zosto ne e aut, ama ovaka i cesto poveke im odgovara za da ima povise diskusii i klikovi.


tuka dobro e objasnato, samo ne znam kolku dobro go vladees angliskiot. no ima i sliki za podobro da se razbere.
Автоматски споено мислење:

i uste povazna so kire ne sme osvoile nisto a portugalija so ronalno osvoi euro. smesna e sporedbata, kolku i da e narcis ronalno i takov zatoa sto e uspesen. nasiov nema ni dropka od negovite uspesi, seedno dali na reprezentativno ili na klubsko nivo gi sporeduvame.
tapa sum koga e vo prasanje rakomet, no koga se vo prasanje reprezentaciite ne e mozno da se sporedat lazarov i ronaldo bidejki portugalija od koga e aktiven ronaldo individualno sekogas bila barem vo top 10 na svetot, znaci postojano imale tim konkurenten za titula. makedonija vo rakometot ne e na toj level. bilo koj rakometar da bese na mestoto na lazarov nemase da ni donese titula. zaradi toa takvi sporedbi ne bivaat. na strana toa sto vo fudbalot sekogas potrebna e i sreka, titula na SP ili EP ne moze da bide glavno merilo deka sekogas 7-8 drzavi se so realisticni sansi i i najdobar da si i da igras za jaka drzava lesno moze da se sluci da ne osvois titula.

zlatan ibrahimovic (sekako svedska ne e vo top 7-8) e dobar primer. eden od najdobrite fudbaleri minatite skoro 15-20 godini, no ednostavno ne mu se pogodi tajmingot so nitu eden klub a reprezentacijata nemase dovolno kvalitet. nikoj ne bi rekol deka klose i podolski bile podobri napagaci deka osvoile povise tituli.
 
Последно уредено:
Член од
17 декември 2019
Мислења
1.994
Поени од реакции
3.512
Да беа паметни португалците во федерација, немаше Кики да го викнат на светсково пошто само он ги саботира Португал.. А дечкиве без него газат
Автоматски споено мислење:

Mое мислење ....

Бразил - Хрватска

Дефинитивно пролаз даље на Бразил и тоа лесен пролаз, уз некој тип 1-1 и 4+.. Три гола трпаат Бразилците ко од шала...


Низоземска - Аргентина

Стар лисец е Ван Гал, сигурно играат низоземците со цврста одбрана, оваа текма ја гледам у продужетци, па што да не и пенали.. Генерално низоземците имаат потимска игра и подобро изгледаат на терен за разлика од аргентина која што зависи од Меси..

Мароко - Португал

Дефинитивно Португал лесно ќе помине даље доколку Кики седи на клупа.. Доколку игра Кики очекувам канцер игра од европските бразилци и натпреварот го гледам во продужетци, па и пенали...

Енглеска - Француска

Навивачки сакам Енглеска да иде даље, али немам некое предвидување за текмава, секој може да победи секого, а голема веројатност е да заврши и икс у икс..
 
Последно уредено:

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
756
Поени од реакции
1.032
Хрватска - Бразил 15% - 85%
Холандија - Аргентина 55% - 45%
Англија - Франција 30% - 70%
Мароко - Португалија 1% - 99%
 

Kajgana Shop

На врв Bottom