СП 2022 Катар - генерална дискусија

Од кој континент ќе биде победникот на СП 2022 во Катар?


  • Вкупно гласачи
    167
  • Гласањето е завршено на .
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Ne e za toa deka Soldier field ne ispolnuva uslovi bas naprotiv se naoga vo samiot centar na gradot ima 60 000 kapacitet i e ultra moderen , plus fudbalskata federacija na US e vo chicago, grad vo koj najpoke se igra fudbal , arno ama gradot e celosno prepusten na crnite potocno mayor e crnkinja i ne izdvoi nekoi sredstva za SP valjda nekoja politika …
naidov na artikla kade sto pisuva deka slednata golema stanica bila na kilometar ipol odalecena i navivacite koi stignuvale na toj nacin zaradi toa morale dolgo da pesacat. i toa deka nemalo mnogu parkinzi sto e loso ako nema golema stanica vo blizina (treba barem edna od tie raboti da e dobro pokriena). isto po slikite go zabelezav toa deka stadionot e slabo pokrien, no do dusa ne znam kako e kaj drugite, znam deka vo SAD ima mnogu stadioni koi ne se dobro pokrieni. pomodernite stadioni na koi se igraat ovakvi turniri voobicno se pretezno pokrieni za vo slucaj na dozd da ne bide pola publika izlozena na dozdot. stadionite vo germanija za EP2024 na primer mislam site ke bidat celosno pokrieni odnosno imaat takvi pokrivi sto i pri dozd recisi cela publika sepak sedi na suvo.



pri dozd na toj stadion povise od pola publika ne bi imala nikakva zastita.

edit:
barav malku podetalno, sepak chicago prvicno bil megu gradovite kandidati, no samiot grad se povlekol od kandidaturata i toa pod prethodniot gradonacalnik rahm emanuel koj e belec. znaci nema vrska so aktuelnata koja e na vlast. inace zboruvaat i za toa deka stadionot bil prilicno mal, no malku me cudi bidejki ima kapacitet od 61.000, valjda drugite ne se site pogolemi.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom