СП 2022 Катар - генерална дискусија

Од кој континент ќе биде победникот на СП 2022 во Катар?


  • Вкупно гласачи
    167
  • Гласањето е завршено на .
Член од
22 ноември 2022
Мислења
170
Поени од реакции
506
Ако не им се опорават Сандро и Данило нека им е со среќа со Алвеш на десен бек и никој на лев бек.
И со Сандо нна лев бек е всушност никој на лев бек. Инаку, колку повеќе размислувам за Холандија САД, се повеќе си мислам дека можат да испаднат Холанѓаните.
Автоматски споено мислење:

Умрени како и да е, со малце повеќе памет ќе ја поминеа групава, не беа толку лоши против Швајцарија, имаа момент, имаа иницијатива, имаа водство што е најтрагично. Изгубија на ист начин и сите голови од исти шанси паднаа, до толку да не увидиш дека ти дува промаја, не знам.
Србите пласманот го изгубија со Камерун. Она од 3-1 никако не смееше да им се случи, тежок аматеризам.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.460
Поени од реакции
5.501
Србија има многу небалансиран тим, лажна слика оставија квалификациите и лигата на нации дека се компактна екипа.
Прво немаат бекови за било што освен формација со 3ца позади, па од таму и експериментот со Живковиќ и Радоњиќ што ја држат таа позиција. Живковиќ изигра добро СП на неприродна позиција, дечкото е десно напаѓачко крило.
Костиќ е ограничен играч и игра само една единствена позиција, притоа е мизерен у дефанзива и никогаш не ни играл одбрана, цел живот научен на таа лево крилна позиција со лев бек позади него и толку.
У везниот ред Муслин викаше дека не знае односно не може да го вклопи Сергеј у ниедна постава, му се чудеше цела нација, демек дојде Пикси и му ја најде позицијата и еве видовме на големо натпреварување колку е тоа точно.
Лукиќ, Гудељ, Максимовиќ не се толку криви, они си ја играат нивната позиција и нивните задолженија.
Тадиќ за репрезентација ги има играно сите позиции у напад и никогаш не се стационира на една позиција со едни задолженија, они го гледаат како Меси и идат све преку него.
Митровиќ и Влаховиќ заедно може само пред 30 години да играат, ист тип на напаѓачи, па никој не игра вака веќе. Последен играше Манчини со Ибрахимовиќ и Круз у напад пред 17 години.

Ниедна формација не им одговара, евентуално некоја 3511 со Тадиќ позади напаѓачот, Сергеј у средина со Лукиќ и Максимовиќ/Илиќ.

Умрени како и да е, со малце повеќе памет ќе ја поминеа групава, не беа толку лоши против Швајцарија, имаа момент, имаа иницијатива, имаа водство што е најтрагично. Изгубија на ист начин и сите голови од исти шанси паднаа, до толку да не увидиш дека ти дува промаја, не знам.
Пикси немаше никаков авторитет врз тимот и тоа шо нема никакво искуство ко тренер на сериозна екипа дојде до израз. Исто е лабилен карактер, можно е и тој да ги дупеше истите старлети ко играчите. Јас Србија ги отпишав од екипа на пресот пред првенство кога Пикси почна да цитира песни од Пријовиќ, се виде дека има 0 капацитет.

Сергеј последните неколку години игра заедно со Луис Алберто кој е буквално ист тип на играч со Тадиќ и не знам оти не можат никако да ги вклопат заедно, еден копач со нив и готово.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.963
Поени од реакции
14.008
Умрени како и да е, со малце повеќе памет ќе ја поминеа групава, не беа толку лоши против Швајцарија, имаа момент, имаа иницијатива, имаа водство што е најтрагично. Изгубија на ист начин и сите голови од исти шанси паднаа, до толку да не увидиш дека ти дува промаја, не знам.
Мене цело време ми делуваше Швајцарија дека е поблиску до победа, а не па до Х. Освен кога поведоа Србите, но многу бргу почна да ги доминира Швајцарија, што ми беше чудно, па изедначија уште во прво и тоа по убава акција.

Во второ после третиот гол, можеби најдобрата акција на првенството, јас не се сеќавам Србија да направи нешто. Сигурно едно триесет минути не успејаа ништо да изиграат.

Не е овој натпревар кој можел да отиде во друг правец, затоа што Србите веќе имаа водство, кое ништо не им донесе. Делуваше само како Швајцарија да треба да ги врати работите во нормала, што и го направи брзо.

До натпреварот со Бразил мислев дека Србија ќе помине групи, дури и после сто години ми делуваа како симпатична репрезентација, но после тој натпревар, со реакциите на Пикси, се виде дека нешто не е во ред, после второто коло, скоро и да немав дилеми дека Швајцарија повторно ќе помине група. На страна што се озбилна репрезентација Швајцарците, како што пишав во најава, најнезгодна репрезентација што може да ти се падне, а да не е од главните фаворити.

И уште нешто, не ми е јасно како можеа повторно да покажат ментална незрелост. Ми делуваше како Пикси барем тој проблем да го има решено, плус колку месеци имаа да се спремат психички за Швајцарија. Тука доаѓаме дека нешто се има случено што ги има пореметено. После Бразил, Пикси дава изјава како не биле искрени некои фудбалери кон него за повреди, трт-мрт, почнуваат шпекулации, присилни, извештачени прес-конференции да се вади ситуацијата...

Фалеше таа "главанизација", што велеше Ќиро. Ако некаде може да се направи нешто на "ура", тоа е на вакви кратки турнирски натпреварувања.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.275
Поени од реакции
57.430
Пикси немаше никаков авторитет врз тимот и тоа шо нема никакво искуство ко тренер на сериозна екипа дојде до израз. Исто е лабилен карактер, можно е и тој да ги дупеше истите старлети ко играчите. Јас Србија ги отпишав од екипа на пресот пред првенство кога Пикси почна да цитира песни од Пријовиќ, се виде дека има 0 капацитет.

Сергеј последните неколку години игра заедно со Луис Алберто кој е буквално ист тип на играч со Тадиќ и не знам оти не можат никако да ги вклопат заедно, еден копач со нив и готово.
Тадиќ никад не играл толку повлечено у средина како Луис Алберто. Тадиќ е 10ка, евентуално полушпиц, лажна деветка, на времето десно крило. Повеќе е напаѓач отколку везњак.
Плус и не мислам дека се буквално ист тип на играчи. Башка се е до тренерот, еве сега кај Сари не играат заедно Алберто и Сергеј. Тоа кај Инзаги функционираа со како што кажа копач меѓу нив, ама по страните имаа бекови кои си ја знаеа работата, тука Костиќ и Живковиќ ни пошарникари не можат да ги вратат у дефанзива.
Мене цело време ми делуваше Швајцарија дека е поблиску до победа, а не па до Х. Освен кога поведоа Србите, но многу бргу почна да ги доминира Швајцарија, што ми беше чудно, па изедначија уште во прво и тоа по убава акција.

Во второ после третиот гол, можеби најдобрата акција на првенството, јас не се сеќавам Србија да направи нешто. Сигурно едно триесет минути не успејаа ништо да изиграат.

Не е овој натпревар кој можел да отиде во друг правец, затоа што Србите веќе имаа водство, кое ништо не им донесе. Делуваше само како Швајцарија да треба да ги врати работите во нормала, што и го направи брзо.

До натпреварот со Бразил мислев дека Србија ќе помине групи, дури и после сто години ми делуваа како симпатична репрезентација, но после тој натпревар, со реакциите на Пикси, се виде дека нешто не е во ред, после второто коло, скоро и да немав дилеми дека Швајцарија повторно ќе помине група. На страна што се озбилна репрезентација Швајцарците, како што пишав во најава, најнезгодна репрезентација што може да ти се падне, а да не е од главните фаворити.

И уште нешто, не ми е јасно како можеа повторно да покажат ментална незрелост. Ми делуваше како Пикси барем тој проблем да го има решено, плус колку месеци имаа да се спремат психички за Швајцарија. Тука доаѓаме дека нешто се има случено што ги има пореметено. После Бразил, Пикси дава изјава како не биле искрени некои фудбалери кон него за повреди, трт-мрт, почнуваат шпекулации, присилни, извештачени прес-конференции да се вади ситуацијата...

Фалеше таа "главанизација", што велеше Ќиро. Ако некаде може да се направи нешто на "ура", тоа е на вакви кратки турнирски натпреварувања.
Па после зицерот у 10та секунда што го одбрани Вања во продолжение боље беа србите, до 2-2 беа скроз боље екипа на терен. После вториот гол на Швајцарија можеше да се насети проблемот. Во второ беа тотална катастрофа.

Јас знаев дека тоа курчење пред Бразил ќе им се одбие од глава, влегоа со помислата дека можат да се надигруваат со Бразил, изгореа емотивно и физички и тоа им се одби од глава против Камерун.
Они мислеа ќе го изненадат Бразил, Камерун сигурно го тепаат и на Швајцарија ќе им се одмаздат за 2018та.

И мене ми делуваше дека Пикси ги има средено тие проблеми на умислени фудбалери, на шерифи, на лажговци и слично што ги красеше изминатите години ама очигледно тоа е национален проблем кај Србите и они у секоја репрезентативна екипа обавезно мора да се испокараат, испосељачат и распаднат.

Некој спомна странец за селектор, па ја ви гарантирам дека Гвардиола и Капело да дојдат ќе изедат мина од сељачишта како Гудељ, Јовиќ и компанија.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.963
Поени од реакции
14.008
Немам баш некој впечаток за таква доминација на Србитр, но може последниот половина час целосно да влијаел врз мојот впечаток.


За Србите и повредите беа голем проблем, треба да си 100% спремен за да парираш на тие со приближен квалитет, а камоли на посилни.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.598
Поени од реакции
17.296
Србите се врв на твитер после лошите резултати. Од прво коло се тролаат на нивна сметка, барем се изнасмеавме :D
Автоматски споено мислење:

До толку нема поверење Скалони во Кореа шо му дава шанса на миџетот Гомез пред него ?
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
38.484
Поени од реакции
109.583
Интересни први 30 минути од Аргентина. Ти ебам тоа Скалонито со Папу Гомез прва постава.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.098
Поени од реакции
3.294
Ту бе за малку, е шо сакам да исчурат аргентинците, одма ќе се почастам пиво :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom