Рецепти за шпагети, лазањи и други видови тестенини

Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Мора вака? бидејки ми имаат мислам кажувано, можеш со што сакаш да ги полниш внатре.
п.с вегетеријанец сум затоа, само шунка е исклу4ок ништо друго.
ха ха ха ајде ко така со зелка ќе ги полниме....
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Мора вака? бидејки ми имаат мислам кажувано, можеш со што сакаш да ги полниш внатре.
п.с вегетеријанец сум затоа, само шунка е исклу4ок ништо друго.
Ако јадеш спанаќ...
Крем лазањи со спанаќ


1Пакување тесто за лазањи
1кг.спанаќ
800мл.густ сос од домати
250гр.шолто сирење или кашкавал
800мл.млеко
1главица кромид
2-3чешниња лук
сол,црн пипер,црвен пипер
зејтин
маргарин
3-4 лажици брашно

Во сад се става млекото,брашното,сол и црн пипер и малку од сирењето или кашкавалот.Се вари на тивок оган(да врие 2 мин)и се трга на страна.
Спанаќот се чисти,се бланшира во солена вода,се цеди и ситно се сецка
Тестото за лазањи се обарува во вода со малку зејтин (околу3мин)
Кромидот се сецка,се пржи во врел зејтин додека не омекне,се додава лукчето сецкано и спанаќот.Се пржи околу 3 минути.Во оваа смеса се става 1/3 од бешамелот.
Во земјено правоаголно тавче намачкано со маргарин се става од сосот од сомати па површината се покрива со тесто за лазањи,се става од филот со спанаќ,бешамел,рендано сирење(или кашкавал),па пак тесто,сос од домати.....се така додека да се потроши целиот материјал.Се завршува со рендано сирење или кашкавал.Се пече на 220 степени околу 45 мин....
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.661
Поени од реакции
11.347
е добро ако толку сакате лазањи зошто не пижете некој рецепт, а не сите само мммммм прават.
ја не правам пошто не сум налетала на некој вака примамлив и лесен рецепт
Еве ти го рецептот:


Тема за најпреубавото јадење што постои, а нема рецепт. сТрамота! :)



ЛАЗАЊИ

Состојки :

  • ½ пакетче лазањи
  • кашкавал

Потребни состојки (за ФИЛОТ) :

  • 200 – 300 g мелено месо
  • 1 главица кромид
  • 2-3 чешниња лук
  • 0,5 ml сос од домати
  • вегета, бибер, оригано, магдонос
  • 200 -300 g печурки

Потребни состојки (за БЕШАМЕЛ СОСОТ) :

  • 2 супени лажици путер
  • 1 супена лажица брашно
  • ½ литро млеко (може и помалку)
  • сол, вегета

Подготовка :

  • Меленото месо се пропржува со кромидот, се зачинува со вегета и бибер, се додава лукот, кечапот и ориганото. Печурките ситно се сецкаат и се додаваат на смесата.
  • Бешамел сосот се приготвува на следниов начин : на тивко се растопува путерот и се додава брашното, потоа постепено се додава млекото, се додека не се згусне смесата и се додава вегета и сол.
  • Лазањите се варат, 3-4 минути само колку да омекнат, но не и да се сварат.
  • Во тава подмачкана предходно со маргарин се редат прво лазањинте, бешамел сосот, меленото месо, и пак лазањи ...
  • На последниот слој лазањи се мачка бешамел сос, па се ренда кашкавал ( пармезан мх мх мх ) и се пече на 220°С , 20 мин.

Патем, како оди ова со црвено вино...:nesvest:

 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Еве ти го рецептот:
овој рецепт го видов, ама тоа е само еден од 28 коментари. Може сите го правите истиот рецепт, ако е така се извинувам

Тури тие тестенините за лазањи да се подсварат ама не да ги распаднеш..
Тури месото и кромид пропржи ги.. Плус кечап стај им..
Нареди дел од тие тестата, одозгора месото уше еден ред теста одозгора.. Плус нешо помалце од сосот.. Изрендај кашкавал и бутни ги у рерна на 250 и тоа е..
Ете рецепт :kesa:
Иначе место мммм нека биде - :drk:
Лазањи рулЗ
ќе го пробам рецептот, фала:smir:
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Gi sanjav koga ziveev vo skopje neznaev sto da si naracam vo picerija poprvo pica ili lazanji no sega ovde kaj sto ziveam gi ima vo pakovanje gotovi samo covek da gi stavi vo rerna da gi ispece i gi jadam cesto super mi se.
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Јухууу, најдобро јадење што сакам да си го правам со мерак. Троа отповеќе печурки, помалку месо, мнооогу сос од домати, и најважното- босилек.
Патем, во Бања Лука имам јадено најдобра лазања. Дури и ми се слоши. Али го запамтив вкусот.:pipi:
 

Gohan

I (L) Fußball
Член од
14 февруари 2009
Мислења
420
Поени од реакции
14
Spored mene najdobroto brzo jadenje,mikroto ili sporetot za nekulku minuti gotovo..Lele prstite ke si izedes..:pipi:
 

Janev

____________
Член од
27 март 2007
Мислења
2.856
Поени од реакции
58
најсубаво јадење ми е во последно време, го земам од продавница пакување 750грама, само го печам и цело се јаде...:vozbud:
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Обожавам лазањи.Баба ми ми ги прави најувбавите лазаљи,по италијански рецепт.Во битола најдобри лазаљи имам јадено во Лео,а во Скопје уиште нигде немам пробано.Ако знај некој кај се добри,нека пиши:)
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Никогаш немам јадено, а и не знам како изгледа тоа и од што се прават:nesum:
 

BlaCk FiRe

`Going NoWhere`
Член од
21 март 2008
Мислења
637
Поени од реакции
18
Имам пробано не ми се допаднаја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom