Ремедика vs Систина

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
дали ако отидам на лекување во една од овие две приватни болници фондот за здраствено осигурување ке ги плати трошоците кон приватната болница?
Ако си пријавена и ти се плаќа здравствено осигурување 80% од парите ти ги враќаат за некој месец.

Ама затоа за разлика од лани за речиси 1/3 се зголемени цените во Систина и Ремедика.
Систина дури и претерува со ценитe, ако не си пријавен 2000 евра да платиш за пораѓај со царски и 5 дена престој во болница е многу, а ако си по природен пат само неколку стотки поевтино :/
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Вечерва бевме во посета на родилка породена во Ремедика. Се породи со царски рез. Задоволна е од се, меѓутоа на крај и дале, нормално, анкетен лист за тоа колку била задоволна со се. Та кажа дека го пополнила анкетниот лист заокружувајќи дека била многу задоволна, но рече дека во текот на наќта сестрите по 6 часа не и го носеле бебето за доење. На прашање, „Зошто?“, таа рече дека веројатно сестрите си правеле ескивирање за да не ги носат бебињата на сите родилки во текот на ноќта, едноставно си давале поеќе време за одмор. Па се прашувам дозволено ли е вакво нешто во ваква приватна институција?
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Se soglasuvam so GangstaLover.Jane Stojkovski najdobriot ginekolog od Remedika.Za toj covek samo pofalbi.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ако тргне на лошо,веднаш те носат на државна.Така да,незнам дали вредат париве кој можеш попаметно да ги потрошиш,наместо да се „луксузираш“ 3 дена.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Ако тргне на лошо,веднаш те носат на државна.Така да,незнам дали вредат париве кој можеш попаметно да ги потрошиш,наместо да се „луксузираш“ 3 дена.
Ама сега кога и државна ке се приватизира ке видиме кој каде ке оди да се лечи. Секој со свој доктори као матичнине...
 
S

smart ass

Гостин
Најдобро да не стасате до таму-во здраво тело здрав дух.
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
не се влечкам многу по болници но ко што знам Ремедика е векови понапред од Систина...

патем газда на Ремедика е Минчо Ј. т.е. жена му :toe:
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
92
Поени од реакции
2
Drzavna ima mnogu dobar ginekoloski kadar.

Problemot e sto ne se dovolno plateni i normalno e da se razocarani i nezadovolni pa pomalku i arogantni.. Ako imame zdravstvo kako u Francija ili Slovenija nemase da se slucuva ova sto se slucuva denes kaj nas so zdravstvoto..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
не се влечкам многу по болници но ко што знам Ремедика е векови понапред од Систина...

патем газда на Ремедика е Минчо Ј. т.е. жена му :toe:
Сопственици на Ремедика се Австријци, ама раководител е жена му на овој :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Drzavna ima mnogu dobar ginekoloski kadar.

Problemot e sto ne se dovolno plateni i normalno e da se razocarani i nezadovolni pa pomalku i arogantni.. Ako imame zdravstvo kako u Francija ili Slovenija nemase da se slucuva ova sto se slucuva denes kaj nas so zdravstvoto..
Сите вработени на гинекологија што беа професионални и си ја знаеја работата, си отидоа во Ремедика и Систина, речиси и да не остана стручен доктор таму. Исто и на кардиологија, гастро, речиси сите интерни клиники останаа без добар кадар, што е ужасно, затоа што државното здравство е на раб на пропаст. Се стремиме кон систем за здравство кој нема шанса успешно да функционира кај нас, ќе умираат луѓе по улици зашто не може да си дозволат добар доктор, а земјата од која го позајмуваме системот, прави реформа за да го достигне она што ние го имавме пред малоумните реформи.
На темата-во Ремедика сега е Др. Димитров кој е и повеќе од одличен доктор.
Мислам дека со квалитет на услугата, и Ремедика и Систина се на исто ниво, а за цените не знам.
Само што секогаш стојат n-број на случаи кои заради лекарска грешка, инкомпетенција на докторот/немање услови завршуваат во државна да ги прикрпуваат докторите.
Знае некој како е во новата клиника што се отвори накај Сарај, Св. Лазар?
 
C

cige

Гостин
Орце Камчев требало уште да потпише договор со некој кардиохирург од Израел, и Систина ќе била комлетно со сите кадри:helou:
 
Член од
19 јануари 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ме интересираат вашите коментари, лични или од некој ваш близок, во оделот на гинекологија и акушерство. Стручен персонал, опрема, цени, квалитет на услуга, итд, итд.... Кога бременоста би била од ризичен карактер, во која би имале повеќе доверба?
Здраво
јас имам искуство и во две приватни болници и Ремедика и Систина и најискрено да ве информирам од Ремедика сум многу многу задоволна и од персоналот и од услугите дто се нудат а и цените додека одев во Систина ми бесе наплатувано за разговор со докторот по 2000 ден без никаков преглед и тоа за 5 мин разговор додека во Ремедика до сега без преглед и без консултација со докторот не наплатуваат.Во Ремеика и целиот персонал посебно докторите се толку љубезни што ти ви го објаснуваат секое нејасно прашање со едноставен одговор кој можете да го резберете а не на стручен медицински јазик како што е во Систина.
Сепак ова е мое мислење и мое лично искуство.
Поздрав
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Јас одам во Ремедика и сум задоволна од др. Петановски, професионалец во секој поглед. Е сега искрено мислам дека има премногу пациенти па не секогаш може да ве тинтра со саати но сепак мислам дека е еден од најдобрите доктори кај нас.

Мене ме интересира дали породувањето во приватните клиники е покриено од фондот за здравство, нормално доколку плаќаш здравствено осигурување?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Јас одам во Ремедика и сум задоволна од др. Петановски, професионалец во секој поглед. Е сега искрено мислам дека има премногу пациенти па не секогаш може да ве тинтра со саати но сепак мислам дека е еден од најдобрите доктори кај нас.

Мене ме интересира дали породувањето во приватните клиники е покриено од фондот за здравство, нормално доколку плаќаш здравствено осигурување?
Не е покриено, си плаќаш приватно.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Не е покриено, си плаќаш приватно.
Јас претпоставив, само погоре прочитав дека фондот враќа дел од средствата што ме изненади, затоа препрашав.
Фала на инфо во секој случај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom