Ремедика vs Систина

Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Јас претпоставив, само погоре прочитав дека фондот враќа дел од средствата што ме изненади, затоа препрашав.
Фала на инфо во секој случај.
најдобро обрати се таму за тоа што бараш,потслушнав пред некое време дека некој таму се лечел преку фондот за здравство,како шо не знам точно да ти објаснам,нека се јави некој што знае поточно
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Јас одам во Ремедика и сум задоволна од др. Петановски, професионалец во секој поглед. Е сега искрено мислам дека има премногу пациенти па не секогаш може да ве тинтра со саати но сепак мислам дека е еден од најдобрите доктори кај нас.

Мене ме интересира дали породувањето во приватните клиники е покриено од фондот за здравство, нормално доколку плаќаш здравствено осигурување?
Не покрива фондот ништо за пораѓај во приватна клиника. Ако се пораѓаш во Ремедика царски рез е 95000 + 3000 преглед на бебе, а природен пораѓај со епидурал 70000 + 3000 преглед за бебе. Доколку останеш некој ден плус во болница се доплаќа по 3000 за бебето и 3000 за мајката значи 6000 ден. од ден плус.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
vo remedika bev kaj urologot nikola novakovski,gjubre od covek ponasanje nikakvo,samo parite mi gi potrosi i me vleckase 2 nedeli i na kraj otidov da se dolecam vo sistina
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Remedika vs Sistina - Whoever wins...we lose...MONEY
Двете се добри приватни претпријатија фокусирани на профит.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Remedika vs Sistina - Whoever wins...we lose...MONEY
Двете се добри приватни претпријатија фокусирани на профит.
Точно така.
Но, за жал немаме избор. И покрај тоа што власта нѐ исцеди како лимуни, здравството е најлошо во Европа, а тоа е дури благо кажано. За нешто повеќе од настинка на државно не се иде, па граѓанинот кој и така е исцеден од државата мора да се задолжува кај банките за да може да остане жив, односно да си ја плати здравствената грижа сам.
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Знае некој колку кошта биопсија на простата и отстранување на простата во систина?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.578

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Знае некој колку кошта биопсија на простата и отстранување на простата во систина?
Одстранувањето мислам дека е 3000 евра. За биопсија не сум сигурна.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.578
најдобро обрати се таму за тоа што бараш,потслушнав пред некое време дека некој таму се лечел преку фондот за здравство,како шо не знам точно да ти објаснам,нека се јави некој што знае поточно
знам дека пред 5-6 години една жена од Охрид беше на кардиологија во Систина, со упат од здравствен дом од Охрид, имале некоја спогодба... но дали е спогодбата само за кардиологија, незнам...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.578
Не покрива фондот ништо за пораѓај во приватна клиника. Ако се пораѓаш во Ремедика царски рез е 95000 + 3000 преглед на бебе, а природен пораѓај со епидурал 70000 + 3000 преглед за бебе. Доколку останеш некој ден плус во болница се доплаќа по 3000 за бебето и 3000 за мајката значи 6000 ден. од ден плус.
Светска здравствена организација: Се прават многу непотребни царски резови
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
царски рез е најголем криминал што се прави по приватниве болници и да сме нормална држава со министерство за здравство ниедна приватна болница до сега не би имала лиценца за работа само врз основа на ПОНУДА на породување со царски рез. царски рез е операција која се прави само по специфицирани ИНДИКАЦИИ а не кога сака мајката. бегајте од гинеколози што ви нудат да бирате како сакате да се породувате зашто добар гинеколог сам ќе ви каже како треба да се одвива породувањето
 

Kajgana Shop

На врв Bottom