Ремедика vs Систина

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
559
Поени од реакции
30
Ме интересираат вашите коментари, лични или од некој ваш близок, во оделот на гинекологија и акушерство. Стручен персонал, опрема, цени, квалитет на услуга, итд, итд.... Кога бременоста би била од ризичен карактер, во која би имале повеќе доверба?
 

Slatka mala

*** unique ***
Член од
10 јули 2007
Мислења
652
Поени од реакции
2
Ме интересираат вашите коментари, лични или од некој ваш близок, во оделот на гинекологија и акушерство. Стручен персонал, опрема, цени, квалитет на услуга, итд, итд.... Кога бременоста би била од ризичен карактер, во која би имале повеќе доверба?
Licno nemam iskustvo so nitu edna od dvete navedeni, a ne daj boze i da treba da imam (ne e vreme). Ne bi znaela nisto pokonkretno da ti kazam, no moe licno mislenje e deka vo Sistina nudat podobra usluga, zatoa sto toa e cela klinika nameneta za Ginekolkogija i akusertsvo, a vo Remedika toa e samo eden od mnogute oddeli.
Ako ne nisto drugo, vo Sistina ima daleku pobroen personal i jas poveke doverba bi imala vo Sistina, sto ne znaci deka uslugata i personalt vo Remedika se losi ili nestrucni
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
61
Тетка ми се пораѓаше во Систина, ептен беше задоволна, се породи со провокации (или како и да се вика тој процес :)) и плус и дадоа да бира датум кога сака да и се роди бебушот (три дена се во прашање, ама и тие кој ти ги дава :))

За Ремедика немам слушнато, затоа ќе останам воздржана.:)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
80.741
Поени од реакции
179.347
www.remedika.com.mk
www.malabogorodica.com.mk
Епа има мала разлика затоа што Систина е за гинекологија и акушерство а Ремедика опфаќа повеќе области од медицината.
А за услугата...па би требале горе долу да се исто затоа што се приватни клиники.
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
250
Поени од реакции
1
Во поблиска фамилија имавме потреба од поопсезен зафат и бевме во Ремедика. Прво затоа што имаат од повеќе области лекари (заради типот на зафатот)
Друга работа шти ни ја казаа тогаш е дека Систина се повеќе се бави со вештачко оплодување така да нова опрема се купува за тој оддел па Ремедика во моментов имаат подобра опрема.
 

Slatka mala

*** unique ***
Член од
10 јули 2007
Мислења
652
Поени од реакции
2
Во поблиска фамилија имавме потреба од поопсезен зафат и бевме во Ремедика. Прво затоа што имаат од повеќе области лекари (заради типот на зафатот)
Друга работа шти ни ја казаа тогаш е дека Систина се повеќе се бави со вештачко оплодување така да нова опрема се купува за тој оддел па Ремедика во моментов имаат подобра опрема.
Kolku i da e opsezen toj zafat sigurno deka nema da go soberat celiot personal od site oddeli nad eden pacient. I zavisi za kakov zafat se raboti, zatoa sto vo Ginekologijata za poroduvanje se izveduva samo eden vid na hirurshki zafat sto se vika sectio cesarea ili carski rez. Drugo nesto ne postoi kolku i da bila bremenosta rizicna.
A i vo Sistina i vo bilo koja druga klinika, bilo privatna ili drzavna, ako se procenideka ima potreba i ako bremenosta ili poroduvanjeto se vodat kako rizicni ili so komplikacii se formira tim od strucni lica od poveke oblasti (sekako za onie za koi ke ima potreba). Nikogas ne se izveduva bilo kakva intervencija bez soodvetniot personal, pa makar i vo drzavnite kliniki.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
14.076
Поени од реакции
946
Не сакам да правам лоша реклама, затоа и нема да кажам каде, ама во една од овие две какви компликации и предизвикаа на една познаничка, при царски и сошиле нешто што не треба (црево)...одвај спаси глава кога после недела дена приметила дека нешто не е во ред со неа. Викале хирург од Германија да ја оправи после. Незнам како не ги тужеше.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
559
Поени од реакции
30
Конкретно, се работи за бременост (прв месец) во присуство на миоми.
 

Slatka mala

*** unique ***
Член од
10 јули 2007
Мислења
652
Поени од реакции
2
Конкретно, се работи за бременост (прв месец) во присуство на миоми.
Ne bi znaela nisto pokonkretno da ti kazam, sepak ne sum do tolku strucna. No, ako zenata e pregledana od strana na ginekolog (a sigurno e) i stom e konstatirano deka bremenosta moze da se odrzi, iako postojat komplikacii, znaci dobro e.
Ako baras za sovet, jas bi idela vo Sistina, no stom se pojde ednas edniot toj ginekolog treba da ja vodi celata bremenost, da ima uvid za se, zatoa treba da se resite sto pobrzo. Sepak toa e situacija koga trebaat redovni pregledi i kontroli.
Ke bide OK.
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
250
Поени од реакции
1
Kolku i da e opsezen toj zafat sigurno deka nema da go soberat celiot personal od site oddeli nad eden pacient. I zavisi za kakov zafat se raboti, zatoa sto vo Ginekologijata za poroduvanje se izveduva samo eden vid na hirurshki zafat sto se vika sectio cesarea ili carski rez. Drugo nesto ne postoi kolku i da bila bremenosta rizicna.
A i vo Sistina i vo bilo koja druga klinika, bilo privatna ili drzavna, ako se procenideka ima potreba i ako bremenosta ili poroduvanjeto se vodat kako rizicni ili so komplikacii se formira tim od strucni lica od poveke oblasti (sekako za onie za koi ke ima potreba). Nikogas ne se izveduva bilo kakva intervencija bez soodvetniot personal, pa makar i vo drzavnite kliniki.
Не се работеше за бременост и провери уште еднаш дали во Геникологијата се прави само царски рез како хируршки зафат!!!
 

Marchence

In love with Ssss
Член од
17 мај 2007
Мислења
483
Поени од реакции
1
Majka mi pravese operacija vo Sistina (vadenje na matka) i operacijata mina super, personalot e top. Ne ja ostavaa ni vleckite sama da gi oblece a doktorite pominuvaa sekoj saat da prasaat kako se pacientite. Higienata im e na mnogu zavidno nivo, a vo nasiot slucaj i doktorite bea dosta strucni bidejki nemase nikakov problem. Majka mi ja imase i porano posetuvano ovaa bolnica, i site iskustva dosega i se pozitivni.
Za Remedika ne mozam nisto da kazam bidejki nemam nikakvo iskustvo, no bidejki i toa e privatna bolnica a cenite se dosta soleni sigurno se e na visoko nivo!
 
Член од
17 август 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
22
одамна одам на редовен гинеколошки преглед во Систина и презадоволна сум,од услугата,персоналот и стручноста на докторите :pipi:додека за Ремедика не би знаела да ви кажам
 

Slatka mala

*** unique ***
Член од
10 јули 2007
Мислења
652
Поени од реакции
2
Не се работеше за бременост и провери уште еднаш дали во Геникологијата се прави само царски рез како хируршки зафат!!!
Genikologijata??????? Sakas da kazes Ginekologijata? I ovde konkretno covekot prasuva za bremenost, zatoa i konkretno za toa odgovoriv. Carski rez se pravi kako edinstven hirurski zafat samo pri poroduvanje (sto i vo prethodniot post e jasno napisano,ako dobro go procita).
Znaci vo Ginekologijata postojat mal milion hirurski intervencii, no sega zborime za poroduvanje, a ne za bilo kakvi drugi problemi koi se javuvaat kaj zenite. Znaci postojat i drugi hirurski zafati,zatoa sto taa granka go opfaka celiot genitalen sistem, a ne samo bremenosta i poroduvanjeto.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
559
Поени од реакции
30
Од неколку примери кои се основа на мојот заклучок и се поврзани блиско со мене, конкретно за Систина:

Ако пациентот е лесен случај т.е. не е потребен поделикатен третман во периодот од 9 месеци или сите зафати се дел од гинеколошка рутина, тогаш услугата е ОК. Истото се однесува и за in vitro. Значи, ако те имаат за муштериа за подолг временски период и самиот зафат е едноставен, приватно скап (едноставна операција, in vitro) и самите немаат поголемо влијание на животот на пациентите (мајка<>дете) со својата "стручност", тогаш е ОК... добиваш хотелска услуга, како тоа и да е најважно!?

Ако "намирисаат" дека неможат да земат лесни пари од гинеколошкиот случај, тогаш се арогантни говеда и ништо неможе да ги раздвои од грото приватни и државни гинеколози (дури имаат иста ЕХО опрема, која е минимум 2nd hand, стара и до 10 години).

Бизнис...
 
На врв Bottom