Работа во Германија

Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
jas ti kazuvam sto misli prosecen svaba/skandinavec a ne dali toa mi se sviga ili dali e cela rabota logicna. ostaj ti sto oni si imaat kontinentni, ne e toa bitno. bitno e deka oni stradale i eve sega svabata/shvedot ke im pomogne i ke gi nauci na podobro. uspat ako nesto siluvaat ni toa ne mnogu bitno posto tie se neli furstrirani i im treba pomos. vo svedska bezplatni stanovi so pogled na more za da ne im tesko... taka ide toa...

balkanci, istcno evropjeci ako rabotat super ako ne nazad doma...
Автоматски споено мислење:

dobro de jasno ni e na site nas toa...

ali imaj u previd deka germanija posle vtora svetska vaka izgledala... povise pari se potroseni da se srusi sranjevo na slikava nego da se izgradi bitola na primer, tamu uste imaat drveni mostovi... pa sega ti vidi.
Секако дека така ќе мисли, но глумат лудило дека за тоа што сме неуспешен протекторат имаат и тие кривица(ок нивните влади) што нема никогаш да пркне ова веќе недефинирана територија. Нивните влади им е битно да нема војни и крв до колена и да има некоја корумпирана бараба на чело на пропалите протекторати. Африканците се толку затуцани затоа што англичани, французи, шваби, италијани и овие од пиринејски полуостров ги цицале доста добро. Не дека би било Швајцарија, но немале да бидат до толку окапани и да има толку граѓански војни .

Доста има за филозофирање ама тотално си во право, мене не ми е јасно како им е поприфатливо да арапите и црњавите ги силуваат, кољат, дизаат во воздух отколку балканише што отишло таму да работи бауштале и викенд ако пине некоја и отиде во пуф, ако не пак му е ОК.
Шваба две светски војни има губено од кој во втората е целосно разрушен и пак се најмоќна држава во Европа.
Како и да е, од другари што ги имам во Германија кои веќе се 7-8 години на нив им е скурчено тие да работат и да им се зима толкав данок за сметка на црњави и арапи што се на социјала. Повеќето веќе гледаат да фатат пат Данска, Холандија и најмногу Швајцарија. Швајцарија не толерира такви паразити и нема толкави даноци.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Мене еден германец на работа ми кажа за швајцарија, супер е ама нонстоп ти потенцираат дека не си швајцарец :D Па сеа види наш таму кое скалило у хиреархија ќе биде.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Eдно прашање не сум упатен:
За аплицирање за работа за неквалификувани лица,има ли посебно време за аплицирање,кога може да се аплицира? И кога може да се аплицира? Како ќе знам им ли известување и сл.
Сега гледам дека има само три категории- стручен кадар,студенти и фамилијарна виза.?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
Eдно прашање не сум упатен:
За аплицирање за работа за неквалификувани лица,има ли посебно време за аплицирање,кога може да се аплицира? И кога може да се аплицира? Како ќе знам им ли известување и сл.
Сега гледам дека има само три категории- стручен кадар,студенти и фамилијарна виза.?
Врати се само две страни поназад.
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
99
Поени од реакции
76
Здраво да ве прашам дали знае некој колку е нето платата во Мекдоналдс?? Или дали може со таа плата од мек сам да живееш во Германија??
 
Член од
26 јануари 2012
Мислења
15
Поени од реакции
0
Здраво да ве прашам дали знае некој колку е нето платата во Мекдоналдс?? Или дали може со таа плата од мек сам да живееш во Германија??
1300-1500 , ако имаш кола и мобилен со интернет стан ќе ти останува околу 600е месечно
 
Член од
19 декември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, дали некој има аплицирано за Сина Карта скоро или имате некој кого познавате што аплицирал? Од прилика колку се чека да се добие датум. Аплицирав на 20ти Фев. и се уште немам добиено датум, а треба да почнам со работа на 1ви април. Поздрав.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.338
Знае ли некој колку кошта да се полага само за Ц категорија во Германија? Точни ли се тие суми шо ги зборуваат нашите од 6-7 илјади евра, или се само уште една глупост во морето на глупости смислено од македонското дијаспорско тело?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Знае ли некој колку кошта да се полага само за Ц категорија во Германија? Точни ли се тие суми шо ги зборуваат нашите од 6-7 илјади евра, или се само уште една глупост во морето на глупости смислено од македонското дијаспорско тело?
овде вика околу 2500
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Знае ли некој колку кошта да се полага само за Ц категорија во Германија? Точни ли се тие суми шо ги зборуваат нашите од 6-7 илјади евра, или се само уште една глупост во морето на глупости смислено од македонското дијаспорско тело?
a zosto ne polagas tuka vo mk poeftino ke te fati!?!!?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.338
a zosto ne polagas tuka vo mk poeftino ke te fati!?!!?
Не важи, треба некои кодови да се полагаат.

Не ни планирам јас да полагам онака се заинативме со еден колега колку пари кошта. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom