Работа во Германија

Член од
15 јуни 2020
Мислења
240
Поени од реакции
905
Бадијала се надеваше дека кај нас ќе е различно, обично исто/слично е за цел Балкан со тоа што нашите мрзи последни известуваат за се'.

Само ј усложнија работата, никакво олеснување не е ова.
Разочаран и напизден сум скрос али то е то.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Нели на крајот на секоја година се пуштаа муабети дека од 1 Јануари во Германија ќе се работело без работна виза?:D
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
Нели на крајот на секоја година се пуштаа муабети дека од 1 Јануари во Германија ќе се работело без работна виза?:D
Не бери гајле и вгодина истото ќе го зборат. ;)
Нажалост оди само на полошо. Ако цела работоспособна снага ја префрлат во ДЕ кој ќе им работи по фабриките во мкд?

Башка авганистанци, сомалијци и др. им се помили од балканците изгледа ;)
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Башка авганистанци, сомалијци и др. им се помили од балканците изгледа ;)
Пола другари ми се во Германија. Хамбург, Минхен, Берлин и едно гратче од неколку илјади жители. Сите ама баш сите го велат ова од искуство дека шваба повеќе ги прифаќа овие што ги бодат, силуваат, малтретираат и паразитираат повеќето на тој систем отколку да прифатат балканише.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.898
Поени од реакции
17.533
Пола другари ми се во Германија. Хамбург, Минхен, Берлин и едно гратче од неколку илјади жители. Сите ама баш сите го велат ова од искуство дека шваба повеќе ги прифаќа овие што ги бодат, силуваат, малтретираат и паразитираат повеќето на тој систем отколку да прифатат балканише.
Германците како паметен народ ги искористија Турците и махерски ги асимилираа, ама со овие се готови. Како и да е секако дека ваквиот систем кога тогаш ќе падне и го држи само парата а ништо не е вечно. Не сакам да навлегувам во теорија на заговор ама виши сили се ова и германскиот народ не ги прифати но веќе е доцна, безбедноста ќе го направи своето и верувам дека се полошо ќе станува од оваа гледна точка а сепак безбедноста е прва во животот. Нешто слично се случува како кај нас со Циганите, само што силувањето е многу посериозна работа од крадење подруми. Буквално нема месец а да нема барем две силувања во град од 80к, и тоа скоро добро етнички чист град, градот каде што живеев прв пат. Последниот пат бев во дупло поголем град, нема никаква логика да живееш во такво место, баш додека работев дома една студентка каде што живееа студенти што работеа кај нас беше силувана, убиена и фрлена во езерото, ликот бил пријавуван цело време во полиција, пишувал на еден куп млади девојчиња а полицијата не реагирала, идеше едно девојче работеше миниџоб, а учеше за џандарка и кажуваше како стојат работите а и сам сум ги гледал, јадам донер, идат двајца Афганистанци, се спречкуваат со Турците ги напаѓаат, идат џандариве и не ги ни приведоа, ова можеби дека стануваше збор за негерманско население но Турците ми кажаа дека 10 пати се приведени и испаѓаат после неколку дена, како што спомнав виша сила е и некои поголеми политики се водат за оваа работа, на крајот од денот парата те дига а и парата те уништува, така е на низ целиот запад, имав можност летово да се дружам со нашинци од Мелбурн, не можев да поверувам до кој кур се отидени пак таму власите и политиките по школите и кое перење на мозок се случува.


А за тоа дека ги сакаат повеќе нив, тоа не е точно, во принцип просечен Шваба што не го има изедено модернизмот мрази се живо, во секоја конзервативна средима има споменици и бисти на нивните војници од ВСВ(види слики, ова е уште една јака работа, те тераат да заборавиш кој те колел и убивал а они не ги забораваат оние што колеле), се палат свеќи и се одржуваат ама омразата кон нас е поголема затоа што Словените ги сјебале а им имаат дадено најголем отпор. Така да у глобала тоа е тоа, веќе се е измелезено и тука, само останаа мал процент како оние што се тепаат со џандарите низ Берлин ама доцна им текна дека системот мисли само за поединци и кога истиот паѓа го јаде обичниот народ. На крај единствено нешто логично ми е дека капиталистите си прават ново население за нивните цели и капитал, зошто нели Меркел додека "пазарува сама во маркетот со количка и живее во изнајмен стан" нејзе никој нема ни да ја силува ни да ја фрли во езеро.


Screenshot_20211129-215838_Gallery.jpg Screenshot_20211129-215827_Gallery.jpg Линкови од случката ќе се обидам да најдам иако се од поодамна.


Screenshot_20211129-221137_Facebook.jpg

Screenshot_20211129-221106_Facebook.jpg Screenshot_20211129-221058_Facebook.jpg Screenshot_20211129-221047_Facebook.jpg Screenshot_20211129-220942_Facebook.jpg

Ова е од тоа што го најдов за последно време, ме мрзи и коментари да сликам, Гермнците иронично на вакви случки пишуваат за силувачите, "гарант бил луд" и "бил болен човек затоа силувал" најчесто така завршуваат овие стории. Е сеа Бабмерг е градче од 80к и таквите градови со оваа големина се етнички чисти, живеев во него повеќе од година, шетав навечер искрен да бидам единствена опасност сум имал само од пијани Шваби навечер, ама менталитетот на овие браќата е 10 на 1 со мачета и силувањето им е во крвта. Можам да замислам како ли е во Келн, Берлин итн.
 
Последно уредено:
Член од
29 март 2013
Мислења
4.497
Поени од реакции
4.324
Пола другари ми се во Германија. Хамбург, Минхен, Берлин и едно гратче од неколку илјади жители. Сите ама баш сите го велат ова од искуство дека шваба повеќе ги прифаќа овие што ги бодат, силуваат, малтретираат и паразитираат повеќето на тој систем отколку да прифатат балканише.
Досега ова не сум го кажал гласно. Не дека ми е страв или слично, туку ете не сум паднал на муабет шо се вели...
Во Германија како да повеќе ги почитуваат персијците отколку нас.
Никаде не се дискриминирани и институционално се повеќе прифатени, за разлика од нас.
Па уште и ако не им го зборуваш јазикот.... нема да поминиш без некаква реакција.
А тие батица со мантии и шамии им се шетаат и повќе се респектирани.
Чудна појава :)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Не дека и ние сме на некоја културна дистанца од забулениве,ама нас некако како да потајно не мразат,нас мислам на словенските народи (балканци,руси,украинци) па и пољаците,литванците и сл.Али со ваква политика на прифаќање на секаков џган од африка и азија не знам до кај ќе тераат.Среќа за нив е што се голема и милионска земја,пропаста ќе им оди поспоро.
 
Член од
2 декември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Се бараат НЕГОВАТЕЛКИ (може и мажи) над 18години за пружање помош на стари лица во Германија/Австрија/Холандија и Ирска.
Најчесто турнусите се од 60 дена, а во Австрија 28 дена.
Платата за 2 месеци се движи од 2800-3600 со платен превоз, сместување и храна во домот.
А за 4 недели од 2200-2700 евра
Платата се пресметува во однос на квалификациите(искуство,јазик, години и сл)
Може и без искуство, но не и без јазик, минимум А2(германски или англиски)
Голема предност се ЕУ документи
Возачка дозвола е исто така предност, но не е задолжителна.
За повеќе инфо viber & whatsapp 00 389 70 243 926
Автоматски споено мислење:

Се бараат НЕГОВАТЕЛКИ (може и мажи) над 18години за пружање помош на стари лица во Германија/Австрија/Холандија и Ирска.
Најчесто турнусите се од 60 дена, а во Австрија 28 дена.
Платата за 2 месеци се движи од 2800-3600 со платен превоз, сместување и храна во домот.
А за 4 недели од 2200-2700 евра
Платата се пресметува во однос на квалификациите(искуство,јазик, години и сл)
Може и без искуство, но не и без јазик, минимум А2(германски или англиски)
Голема предност се ЕУ документи
Возачка дозвола е исто така предност, но не е задолжителна.
За повеќе инфо viber & whatsapp 00 389 70 243 926 Посредувам за негователи.jpg
 

Attachments

Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Ги пратам групите на фб за Македонци и работа во Германија од пред неколку месеци кога се отворија термините за виза, па забележав дека малцинствата побргу доаѓаат до виза од Македонците, кои и со целосна документација и сертификати за познавање јазик на крајот ги одбиваат. Сепак ова е мој впечаток од коментарите во групите и пак велам, ова се само фб групи и можеби не ја одразуваат целосно фактичката ситуација. Како и да е, ова со лотаријата е многу демотивирачки фактор, но не знам колку ќе придонесе да се откажат луѓето од бегањето во Германија.
 
Последно уредено:

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.165
Поени од реакции
15.953
Ги пратам групите на фб за Македонци и работа во Германија од пред неколку месеци кога се отворија термините за виза, па забележав дека малцинствата побргу доаѓаат до виза од Македонците, кои и со целосна документација и сертификати за познавање јазик на крајот ги одбиваат. Сепак ова е мој впечаток од коментарите во групите и пак велам, ова се само фб групи и можеби не ја одразуваат целосно фактичката ситуација. Како и да е, ова со лотаријата е многу демотивирачки фактор, но не знам колку ќе придонесе да се откажат луѓето од бегањето во Германија.
Иди пред амбасада коа се делат визи, да ти се одмили кои се чобани и неписмењаци добијаат визи.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.898
Поени од реакции
17.533
Бев два пати последниот месец, двајца другари добија термини, и првиот и вториот пат во просек 80% кои добиваат визи се Албанци, истото ми го кажа и една вработена. Не знам што им праат низ западна Македонија газдите ама се скинаа од плачење жените коа мажите им добиваат виза, нашиве најнормално си ги земаат овие уште со пиштоли да почнат да пукаат и после Голема Алабанија, 30% и курци, палци, а они гревови за жалење.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.535
Досега ова не сум го кажал гласно. Не дека ми е страв или слично, туку ете не сум паднал на муабет шо се вели...
Во Германија како да повеќе ги почитуваат персијците отколку нас.
Никаде не се дискриминирани и институционално се повеќе прифатени, за разлика од нас.
Па уште и ако не им го зборуваш јазикот.... нема да поминиш без некаква реакција.
А тие батица со мантии и шамии им се шетаат и повќе се респектирани.
Чудна појава :)

napravi nekogas muabet so svabite i ke ti objasnat zasto e toa taka...

ti si roden u evropa. si imal moznosti da se razvies ko niv. ne si se razvil od iks pricni. tie u somalija nemale takva prilika. normalno deka tie se zalenje i pocituvanje deka dosle u germanija da naucat nesto i da se sredat. tebe koj te ebe, ti lebot im go krades.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
napravi nekogas muabet so svabite i ke ti objasnat zasto e toa taka...

ti si roden u evropa. si imal moznosti da se razvies ko niv. ne si se razvil od iks pricni. tie u somalija nemale takva prilika. normalno deka tie se zalenje i pocituvanje deka dosle u germanija da naucat nesto i da se sredat. tebe koj te ebe, ti lebot im go krades.
А зошто да се селат па во Германија? Нели Ј.Африка, Тунис, Мароко, Египет, Камерун, Сенегал, Брегот се барем за класа-две подобри од Сомалија, Чад, Нигер, ЦАР и сличните. Имаат и они цел континент за да успеат да направат нешто.

Не се истите можности во Македонија и Словенија, а камоли со Австрија, Германија, Швајцарија.

Никогаш нема да ми биде јасно како може да поддржуваат арапи-терористи,африканци бељаџии просјаци и силувачи, а не можат балканци што сакаат да работат. (добро, некои и крадат, ама барем не силуваат, тепаат и убиваат кај стигнат и кого стигнат).
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.898
Поени од реакции
17.533
Не сум се развим може затоа дека ме оставиле под турско 5 века а носиме ист крст. Не сум се развил затоа што може два пати ми бомбардирале се живо и ме нападнале, ме убивале, бутале у логори и носеле на принудна работа во Берлин како роб, затоа што и ги замислувале Словените како одредена група, како што се и тоа денес само истото се нарекува демократија, не сум се развил може затоа што ми направија прво војна во Југославија која сме ја избегнале, оак ми направија војна во Македонија и ми ја уништија до темел на непрепознавање, може затоа што ме тераат да ги заборавам моите херои кои викале сите сме еднакви а они ги слават и оние кои викале ние сме виша раса. А може и затоа дека ne ne biva nas drzavata e kriva.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.535
А зошто да се селат па во Германија? Нели Ј.Африка, Тунис, Мароко, Египет, Камерун, Сенегал, Брегот се барем за класа-две подобри од Сомалија, Чад, Нигер, ЦАР и сличните. Имаат и они цел континент за да успеат да направат нешто.

Не се истите можности во Македонија и Словенија, а камоли со Австрија, Германија, Швајцарија.

Никогаш нема да ми биде јасно како може да поддржуваат арапи-терористи,африканци бељаџии просјаци и силувачи, а не можат балканци што сакаат да работат. (добро, некои и крадат, ама барем не силуваат, тепаат и убиваат кај стигнат и кого стигнат).

jas ti kazuvam sto misli prosecen svaba/skandinavec a ne dali toa mi se sviga ili dali e cela rabota logicna. ostaj ti sto oni si imaat kontinentni, ne e toa bitno. bitno e deka oni stradale i eve sega svabata/shvedot ke im pomogne i ke gi nauci na podobro. uspat ako nesto siluvaat ni toa ne mnogu bitno posto tie se neli furstrirani i im treba pomos. vo svedska bezplatni stanovi so pogled na more za da ne im tesko... taka ide toa...

balkanci, istcno evropjeci ako rabotat super ako ne nazad doma...
Автоматски споено мислење:

Не сум се развим може затоа дека ме оставиле под турско 5 века а носиме ист крст. Не сум се развил затоа што може два пати ми бомбардирале се живо и ме нападнале, ме убивале, бутале у логори и носеле на принудна работа во Берлин како роб, затоа што и ги замислувале Словените како одредена група, како што се и тоа денес само истото се нарекува демократија, не сум се развил може затоа што ми направија прво војна во Југославија која сме ја избегнале, оак ми направија војна во Македонија и ми ја уништија до темел на непрепознавање, може затоа што ме тераат да ги заборавам моите херои кои викале сите сме еднакви а они ги слават и оние кои викале ние сме виша раса. А може и затоа дека ne ne biva nas drzavata e kriva.

dobro de jasno ni e na site nas toa...

ali imaj u previd deka germanija posle vtora svetska vaka izgledala... povise pari se potroseni da se srusi sranjevo na slikava nego da se izgradi bitola na primer, tamu uste imaat drveni mostovi... pa sega ti vidi.

1638711495792.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom