Работа во Германија

Член од
8 мај 2009
Мислења
57
Поени од реакции
20
Има ли некој информација околу процесот на добивање РАБОТНА ВИЗА за Германија, во смисол како побрзо да се обезбеди истата? Имам работна понуда, проблемот е што сакаат да почнам за 1 месец, а знам дека процедурата обично трае и подолго. Дали може со некоја од агенцииве што посредуваат за работа во странство да се проба нешто?
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
Има ли некој информација околу процесот на добивање РАБОТНА ВИЗА за Германија, во смисол како побрзо да се обезбеди истата? Имам работна понуда, проблемот е што сакаат да почнам за 1 месец, а знам дека процедурата обично трае и подолго. Дали може со некоја од агенцииве што посредуваат за работа во странство да се проба нешто?
Од амбасадата што ти рекоа? Сепак мислам дека треба сам да си пробаш во амбасадата, не сум сигурен колку некоја од овие агенции може да ти помогне бидејќи веќе имаш работна понуда.
Пробај си првин сам во амбасада, мој совет.
 
Член од
8 мај 2009
Мислења
57
Поени од реакции
20
Уште не сум отишол, чекам да ми го пратат договорот, треба да го потпишам и ја и они....Проблемот е што неам баш време за проби, ми рекоа дали ќе можам да почнам за месец, им реков да, нормално...Веројатно ќе можам да пролонгирам за некоја недела.....ќе видиме
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Има ли некој информација околу процесот на добивање РАБОТНА ВИЗА за Германија, во смисол како побрзо да се обезбеди истата? Имам работна понуда, проблемот е што сакаат да почнам за 1 месец, а знам дека процедурата обично трае и подолго. Дали може со некоја од агенцииве што посредуваат за работа во странство да се проба нешто?
Што ќе работиш таму,од која фирма ти пратија понуда и дали ти сам ги пронајде или они тебе те пронајдоа на некоја берза на труд,те прашувам затоа што моментално имаат проблем со дефицит на работна сила на фармите и земјоделските дејности,да не се работи за тоа,поздрав
 
Член од
8 мај 2009
Мислења
57
Поени од реакции
20
IT-фирма, обезбедуваат Видео-Конференциски услуги. Јас сум електро инженер и сам ги најдов, т.е. аплицирав на оглас и после 2 интервјуа ми понудија договор...Иначе низ цела Европа има бааѓи дефицит за инженери, посебно програмери се бараат....
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
IT-фирма, обезбедуваат Видео-Конференциски услуги. Јас сум електро инженер и сам ги најдов, т.е. аплицирав на оглас и после 2 интервјуа ми понудија договор...Иначе низ цела Европа има бааѓи дефицит за инженери, посебно програмери се бараат....
Работната дозвола треба да ти ја извади работодавецот, се надевам им кажа дека си од МКД и дека ти треба работна дозвола. :cautious:
 
Член од
8 мај 2011
Мислења
94
Поени од реакции
235
Тие треба да ти извадат работна дозвола..ебана работа е таму ако те фатат без такви док раб виза,џаоли,врагој.. можи и затвор да падниш..едно пичлеме летоска ќе свиреше моцарт в апсана оти немаше извадено карта за убан..
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
IT-фирма, обезбедуваат Видео-Конференциски услуги. Јас сум електро инженер и сам ги најдов, т.е. аплицирав на оглас и после 2 интервјуа ми понудија договор...Иначе низ цела Европа има бааѓи дефицит за инженери, посебно програмери се бараат....
кај го најде огласот, ако не е тајна ?
 
Член од
8 мај 2009
Мислења
57
Поени од реакции
20
Имаш кај и да се свртиш: toytowngermany.com, xpatjobs.com, linkedin.com.....
Имам и CV пуштено во преку 30 рандом фирми во последните 3 недели, досега од една ми се јавија....
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Член од
19 октомври 2012
Мислења
17
Поени од реакции
6
У германија градежништво во минхен може да се вади 200 евра дневно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom