Работа во Германија

Член од
5 септември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
0
Дали има некој што заминал на студентска работа во Германија преку лето?Кои документи ке ми бидат потребни да ги средам на факултет и сл??
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
71
Поени од реакции
49
Знае некој со виза за западен Балкан дали може да се работи било која работа или само по McDonald's, KFC и такви работи?
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.580
Поени од реакции
2.564
Знае некој со виза за западен Балкан дали може да се работи било која работа или само по McDonald's, KFC и такви работи?
Ако е струката дефицитарна, или нема доволно работници на пазарот на труд, можи.
 
Член од
14 февруари 2023
Мислења
15
Поени од реакции
6
dali znaj nekoj kako e aplikacijata so vizametic za zapaden balkan dali e isto lotarija ?
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
999
Поени од реакции
2.786
Сега од септември почнувам со работа имам виза за западен балкан после колку време се поднесува за офентал?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.604
Сега од септември почнувам со работа имам виза за западен балкан после колку време се поднесува за офентал?
Пред да ти заврши визата, 4-6 недели мислам дека беше. Во секој случај малку порано заинтересирај се да закажеш термин пошто кога ќе одиш или кога ќе се јавиш да закажиш термин ти го закажуваат обично после месец, ако не и јаче (класика за сите институции во прицип).

Со среќа.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.580
Поени од реакции
2.564
Aufenthalt (Офентал) шо го викаме македонциве, во превод значи (дозвола за) престој. Така да, ти сега фактички имаш офентал. Можи да ти биди залепен на пасошот, можи да добијаш како картица ко че ја продолжуваш визата. Не менува буквално ништо. За тебе битно е, да имаш 24 платни листи, за Офенталот да ти се отвори, т.е. да можиш да работиш каде сакаш без да бараш дозвола од Агенцијата за Вработување.
Како шо ти кажаа погоре, посебно ако си во голем град, уште вториот месец, пробај да ги исконтактираш Ausländerbehorde за да ти ја продолжат визата (офенталот), оти многу тешко се стапува во контакт со нив. Ако си во помал град, нема да имаш проблем да стапиш во контакт.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.756
Поени од реакции
9.918
Јас пак се чудам кога читам офентал на форумов, они цело време за Aufenthalt збореле :pos: Некое гастарбајтерско меме или сленг е ова или? Од Ауфентхалт до Офентал има 200км разлика. Замисли некој Клаус седи во имиграционо и му доаѓа некој му бара Офентал, да може со слушалката од телефонот ќе му смени фаца, којзнае врие внатре :icon_lol:
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.492
Поени од реакции
5.274
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
14
Поени од реакции
46
Здраво,

дали може да работам за германска компанија како консултант а да живеам во Македонија. Газдата каде што моментално работам во Германија ми рече дека ќе ми дозволи да се преселам во Македонија, а да продолжам да работам за него, само морам да се распрашам дали е дозволено и кои документи ќе ми се потребни... Дали некој досега имал ваков случај?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.604
Здраво,

дали може да работам за германска компанија како консултант а да живеам во Македонија. Газдата каде што моментално работам во Германија ми рече дека ќе ми дозволи да се преселам во Македонија, а да продолжам да работам за него, само морам да се распрашам дали е дозволено и кои документи ќе ми се потребни... Дали некој досега имал ваков случај?
Дозволено е, распрашај се по фб групите, имаше такви искуства.
 
Член од
26 септември 2023
Мислења
6
Поени од реакции
1
Јас преф некоја година отидов во амбасадава кај нас и многу културно и опширно ми ги дадоа сите информации што ги сакав. Чисто совет
 

Kajgana Shop

На врв Bottom