Работа во Германија

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.539
Поени од реакции
2.024
Знае ли некој колку кошта да се полага само за Ц категорија во Германија? Точни ли се тие суми шо ги зборуваат нашите од 6-7 илјади евра, или се само уште една глупост во морето на глупости смислено од македонското дијаспорско тело?

Околу 2220 до 3200 евра. Таков податок најдов од оваа година.
 
Член од
21 април 2022
Мислења
2
Поени од реакции
2
Zdravo decki.. Mi treba pomos i odgovor od iskustvo ako ne e problem...

Dobiv rabota na recen brod (CH kompanija), dobiv raboten dogovor, grantnovno pismo, go ispolniv VIDEX zahtevot i go popolniv formularot za cekanje za termin za " D" nacionalna viza.... ( Mi treba germanska viza bidejki brodot najvekje plovi tamu )

Pocetokot na rabota mi e na 30 MAJ ( spored dogovorot )... Me interesira nekoj da me upati da li e ubrzana postapkata za nas koji barame viza za rabota na brod ili? Imam se potrebno od dokumenti samo me interesira kako ide so terminite za ova..
Blagodaram odnapred.
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2013
Мислења
57
Поени од реакции
90
Zdravo decki.. Mi treba pomos i odgovor od iskustvo ako ne e problem...

Dobiv rabota na recen brod (CH kompanija), dobiv raboten dogovor, grantnovno pismo, go ispolniv VIDEX zahtevot i go popolniv formularot za cekanje za termin za " D" nacionalna viza.... ( Mi treba germanska viza bidejki brodot najvekje plovi tamu )

Pocetokot na rabota mi e na 30 MAJ ( spored dogovorot )... Me interesira nekoj da me upati da li e ubrzana postapkata za nas koji barame viza za rabota na brod ili? Imam se potrebno od dokumenti samo me interesira kako ide so terminite za ova..
Blagodaram odnapred.
И ја исто за речен чекам, намам датум на укрцавање.... од компанија ми рекоа "добиј термин па тогаш ќе ти пратиме договор". Еве 12 ти ден откако се регистрирав и чекам да ми пишат од амбасада.
Знае некој колку време се чека виза, може ради сезонава да се забави?
 
Член од
12 ноември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
4
Здраво на сите...
Имам едно прашање, на 26.07.2022 имам термин за во Германска амбасада но сеуште немам најдено некој да ми среди договор за работа. Има некои агенции кои се занимаваат со тоа, бараат 400-500 € но не ти гарантираат дека ќе добиеш работна виза а притоа ти пропаѓа голем дел од парите. Па би ве замолил ако имате некој ваш познаник во Германија или некој од вас кој може да среди нека ми пише тука или приватно. Ви благодарам пријатели.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.321
Поени од реакции
4.100
Здраво на сите...
Имам едно прашање, на 26.07.2022 имам термин за во Германска амбасада но сеуште немам најдено некој да ми среди договор за работа. Има некои агенции кои се занимаваат со тоа, бараат 400-500 € но не ти гарантираат дека ќе добиеш работна виза а притоа ти пропаѓа голем дел од парите. Па би ве замолил ако имате некој ваш познаник во Германија или некој од вас кој може да среди нека ми пише тука или приватно. Ви благодарам пријатели.
Контактирај EVIVA Employment Service.
А гаранција дека ќе добиеш виза никој не ти дава, имај го тоа на ум.

Познавам многу случаи во кои такви „познаници„ средуваат околу работен договор и такви ствари со цел да се зашпара, но на крајот завршуваа 5 до 12 во агенција за да им најдат работа.

Друц, ако немаш некој близок да ти помогни околу тоа, би те советувал да си одиш преку агенција за да не се најдиш во стресна ситуација како што реков - 5 до 12.
 
Член од
12 ноември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
4
Здраво, кратко прашање имам ако има некој упатен да ми одговори.
Од 01.09 сум во Германија, поточно Бург беи Магдебург, во градчево нема филијали за испраќање на пари како Вестерн Унион и сл. За да испратам онлајн ќе мора некоја посебна картичка да не е таа што ќе земам плата. Ако има некој што работи во мкдоналдс да ми каже од која банка да извадам картичка за плата и за испраќање онлајн пари. Можеби е избуричкана поракава ама се надевам ке ми е разберите содржината :)(y) Фала ви
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.758
Поени од реакции
20.425
Здраво, кратко прашање имам ако има некој упатен да ми одговори.
Од 01.09 сум во Германија, поточно Бург беи Магдебург, во градчево нема филијали за испраќање на пари како Вестерн Унион и сл. За да испратам онлајн ќе мора некоја посебна картичка да не е таа што ќе земам плата. Ако има некој што работи во мкдоналдс да ми каже од која банка да извадам картичка за плата и за испраќање онлајн пари. Можеби е избуричкана поракава ама се надевам ке ми е разберите содржината :)(y) Фала ви
Najdobro ti e smetka da izvadis vo Sparkasse znaci banka so filijali. Da, se plakja za smetkata ama na pocetok podobro ti e da ti e dostapna bankata. Mislam Western Union ima i App pa mozes preku nea. Plakjanje mozes i preku smetka da pravis mislam ne mora cash. I posto si blisku do Magdeburg valjda patot ke te odnese tamu i imaa sekako opcii i za prakjanje preku cash.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.298
Поени од реакции
26.878
Здраво, кратко прашање имам ако има некој упатен да ми одговори.
Од 01.09 сум во Германија, поточно Бург беи Магдебург, во градчево нема филијали за испраќање на пари како Вестерн Унион и сл. За да испратам онлајн ќе мора некоја посебна картичка да не е таа што ќе земам плата. Ако има некој што работи во мкдоналдс да ми каже од која банка да извадам картичка за плата и за испраќање онлајн пари. Можеби е избуричкана поракава ама се надевам ке ми е разберите содржината :)(y) Фала ви
На сума од 500 еура да префрлиш од сметка на сметка преку банка на сметка у Македонија 5 евра ти е провизија,за два дена ке легнат парите.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.988
Поени од реакции
2.159
Здраво, кратко прашање имам ако има некој упатен да ми одговори.
Од 01.09 сум во Германија, поточно Бург беи Магдебург, во градчево нема филијали за испраќање на пари како Вестерн Унион и сл. За да испратам онлајн ќе мора некоја посебна картичка да не е таа што ќе земам плата. Ако има некој што работи во мкдоналдс да ми каже од која банка да извадам картичка за плата и за испраќање онлајн пари. Можеби е избуричкана поракава ама се надевам ке ми е разберите содржината :)(y) Фала ви
Commerzbank ако имаш во градот оди извади си сметка таму. KlassikKonto кај нив ти е најдобро, добиваш една Maestro картичка за вадење пари од банкомат и една MasterCard дебитна картичка за плаќање преку интернет. После тоа отвори си акаунт на MoneyGram и можеш да праќаш пари слободно во Македонија до 5000 евра месечно. Провизијата до 5000 евра е 4.99 евра.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
10.437
Поени од реакции
30.099
Здраво, кратко прашање имам ако има некој упатен да ми одговори.
Од 01.09 сум во Германија, поточно Бург беи Магдебург, во градчево нема филијали за испраќање на пари како Вестерн Унион и сл. За да испратам онлајн ќе мора некоја посебна картичка да не е таа што ќе земам плата. Ако има некој што работи во мкдоналдс да ми каже од која банка да извадам картичка за плата и за испраќање онлајн пари. Можеби е избуричкана поракава ама се надевам ке ми е разберите содржината :)(y) Фала ви
Од било која банка и да имаш, извади си само онлајн банкинг тоа ти е битно. И ќе плаќаш преку нет, и ќе праќаш пари преку нет. Можеш и moneygram и Western Union. Јас праќам преку вестерн до сума од 6000 евра ми зима 5 евра провизија.
 
Член од
18 јули 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
здраво
дали може некој малце подетално да објасни каква е и колку трае процедурата и шансите за доведување на сопруга/сопруг вонгерманија и кои квалификации се потребни за истиот доколку еден од нив има работна виза во германија?
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
178
Поени од реакции
904
Дечки, барам работа Мекдоналдс или Бургер кинг со смештај.. имам термин за брзо па ако може некој нека помогне. Tnx
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.606
Поени од реакции
6.237
Дечки, барам работа Мекдоналдс или Бургер кинг со смештај.. имам термин за брзо па ако може некој нека помогне. Tnx
Барај на фб групите побрзо ќе најдеш него тука или директива ск во контекст или штип во евива, контактирај ги претходно по телефон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom